110-та річниця з дня народження Василя Гайворонського
14 січня 1906 року народився Василь Гайворонський – значний діяч української літератури. Він виріс та сформувався як письменник саме у м. Костянтинівці.
На фоні літературного життя Донбасу 20-х – початку 30-х років постать Василя Гайворонського була непересічним явищем – талановитий письменник й активний організатор письменницьких сил назавжди ввійшов у культурне життя нашого краю. Саме в той час під життєдайним впливом української революції 1917-1920 років формувалося українське письменство. Українізація набула на Донеччині особливо важливого політичного і культурного значення. Один з її ідеологів та організаторів, М. Скрипник, сам донеччанин, так характеризував ситуацію: «Колись багато товаришів вважало, що Донбас – це не Україна, а робітники Донбасу здебільшого не українці. Виявляється тепер, що це цілком не правильно; серед гірняків 3/4, цебто близько 70 відсотків робітників – українці».
Василь Андрійович Гайворонський, будучи членом літгрупи «Забой» і Всеукраїнської асоціації пролетарських письменників редагував журнал «Забой», який друкувався виключно українською мовою.
У 1933 році Державне видавництво у м. Харкові видало його книгу «Пугачівська рудня», але дійти до читача їй не судилося – В. Гайворонського було заарештовано і звинувачено в троцькізмі. У такий спосіб прикриваючись троцькізмом, як ширмою, на початку 30-х років приховувалися в Донбасі репресії проти українства – знищення української культури. Донбас справді намагалися русифікувати не одне десятиліття, але знищити його українські корені, замулити його українські джерела не вдалося.
У 1933 року В. Гайворонського вислали за межі України, але він утік і жив, переховуючись на Кавказі. У 1944 році переїхав до Львова. Звідти емігрував до Сполучених Штатів Америки .
Багато його оповідань було надруковано у західноукраїнській еміграційній періодиці. Він автор оповідань і новел «Пугачівська рудня» (1933), «Ще одне кохання» (1946), «А світ такий гарний» (1962), «Заячий пастух» (1962).
Помер 13 листопада 1972 року в Філадельфії. Далеко, аж за Тихим океаном, в американській землі, покоїться прах нашого земляка Василя Гайворонського, якому не пощастило побачити вільну, оновлену Україну. Та вже летить у наш край його талановите слово, сповнене любові до рідної землі й віри у людське щастя.
За інформацією Департаменту з питань внутрішньої політики ОДА