За підсумками наглядової діяльності за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення у 2015 році до відповідальності притягнуто понад 2 тис службових осіб

Упродовж минулого року при здійсненні нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення прокурори у регіонах систематично проводили перевірки стану додержання законодавства і прав затриманих у місцях тимчасового тримання органів державної прикордонної та міграційної служб, спеціальних установах органів внутрішніх справ (поліції), кримінально-виконавчої інспекції.

Ураховуючи взяті Україною міжнародні зобов’язання, особлива увага зверталася на дотримання прав громадян та іноземців, насамперед під час їх адміністративного доставляння, затримання та тримання у спеціальних установах, забезпечення права на захист, отримання безоплатної правової допомоги, послуг перекладача, гуманне поводження із затриманими тощо.

За результатами перевірок виявлено факти незаконного адміністративного арешту, затримання осіб, штучного створення підстав для застосування таких заходів примусу або незаконного звільнення від їх виконання шляхом фальсифікації офіційних документів у провадженні про адміністративне правопорушення, неналежного поводження із затриманими тощо.

Зокрема, у Волинській області до суду направлено кримінальне провадження стосовно працівників Луцького МВ УМВС України в області, які при адміністративному затриманні громадян застосували насилля.

За вказівкою прокуратури Львівської області з ІТТ звільнено особу-інваліда, до якої усупереч вимогам ст. 32-1 КУпАП незаконно застосовано адміністративний арешт.

У випадках безпідставного доставляння та адміністративного затримання громадян незаконно утримувані особи звільнялися за документами реагування прокурорів Вінницької, Донецької, Закарпатської, Київської, Львівської, Полтавської та Рівненської областей.

Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення випадків затримання правопорушників працівниками органів охорони державного кордону. Так, якщо впродовж 2014 року складено 3,6 тисячі протоколів про адміністративне затримання осіб, то минулого року – більше 20 тисяч. Наведене свідчить про активізацію діяльності щодо боротьби з нелегальною міграцією та контрабандою.

Перевірками стану додержання законодавства у місцях тимчасового тримання органів прикордонної служби виявлено порушення режимних вимог під час перебування затриманих іноземців, порядку роз’яснення їх прав, проведення побачень, прав на прогулянку, вимог законодавства щодо створення належних умов тримання тощо.

За прокурорського реагування фактично припинена практика порушення працівниками органів охорони державного кордону встановленого законодавством 3-денного терміну тримання затриманих осіб. На такі порушення реагували прокурори у Закарпатській, Львівській, Сумській, Чернівецькій та інших областях.

Перевірками Генеральної прокуратури України та прокурорів регіонів стану додержання законів у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України виявлено порушення законодавства щодо дотримання вимог режиму тримання та зберігання іноземцями заборонених предметів. Також встановлено, що ухвалені судом рішення про примусове видворення іноземців посадовими особами Державної міграційної служби України у ряді випадків належно не виконувалися. За втручання прокурорів Волинської, Донецької, Житомирської, Київської, Львівської, Миколаївської, Сумської, Херсонської та інших областей порушення законодавства усунуто.

Органи прокуратури реагували на факти порушення вимог законодавства при виконанні адміністративного стягнення у виді громадських робіт. Працівниками кримінально-виконавчої інспекції у ряді випадків не проводилися контрольні перевірки за місцем відбування громадських робіт, своєчасно не направлялися виклики порушникам для явки до кримінально-виконавчої інспекції, не роз’яснювався порядок, умови виконання стягнення, наслідки ухилення від його відбування та інше.

Загалом за підсумками наглядової діяльності за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення у 2015 році за документами реагування до відповідальності притягнуто понад 2 тис службових осіб, зареєстровано 30 кримінальних проваджень, звільнено 18 незаконно утримуваних осіб.

На незаконні постанови суду про накладення адміністративних стягнень внесено 200 апеляційних скарг, третину з яких вже розглянуто та задоволено. Найбільш принципову позицію з цих питань займали прокурори Вінницької, Житомирської, Київської, Херсонської та Черкаської областей, які реагували на факти незаконного застосування примусових заходів до людей похилого віку, інвалідів.

За результатами перевірок Генеральної прокуратури України центральними органами виконавчої влади приведено у відповідність до вимог законодавства низку нормативно-правових актів щодо порядку та умов тримання затриманих осіб, застосування адміністративних стягнень.

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *