Як голландці голосуватимуть на референдумі щодо України?

Як голландці голосуватимуть на референдумі щодо України?

Бас Схойлінг
громадянин Нідерландів, який мешкає в Україні

  • 22 січня 2016


Getty

Крайні ліві та крайні праві партії Нідерландів агітують голосувати “проти” Угоди про Асоціацію ЄС з Україною на референдумі

6 квітня 2016 року буде унікальною датою для історії голландської політики. Цього дня відбудеться перший загальнонаціональний референдум, який ініціювали виборці, і другий за всю історію. Референдум стосуватиметься схвалення ратифікації Угоди про Асоціацію ЄС та України.

Це буде суперечливий день. На першому референдумі щодо схвалення так званої “Європейської конституції” більшість виборців – 61%, проголосували проти. При цьому явка тоді склала 67%.

Проте тоді парламент вирішив проігнорувати результат голосування і все одно ратифікував угоду. Цей крок посилив і без того скептичне ставлення населення до ЄС.

Через десять років популярність ідеї європейської єдності навряд чи збільшилась.

Економіка, проблема Греції, криза біженців, а також претензійне ставлення європейських лідерів і таємні угоди поміж урядами ЄС погіршили й так невелику підтримку членства в ЄС. Якщо зараз і є якась спільна цінність поміж європейців, то це якраз нелюбов до самого ЄС.

Ліві звинувачують об’єднану Європу в її неоліберальній політиці, яка ставить на перше місце інтереси економіки, тож спочатку враховуються інтереси корпорацій, а вже потім – простих громадян.

Водночас праві критикують політику відкритих кордонів і пов’язують з цим зростання злочинності та появу кримінальних угрупувань з колишніх постсоціалістичних країн, особливо Румунії та Болгарії.

Бас Схойлінг був депутатом міської ради міста Зутермер поблизу Гааги, проте вже чотири роки живе в Україні та працює програмістом

До цього додається критика через наплив дешевої робочої сили, переважно з Польщі, а ще – мігрантів з мусульманських країн.

Такою зараз є ситуація в Нідерландах. І цей не дуже вдалий момент для схвалення Угоди про Асоціації з Україною використала права група Geenpeil, яка розпочала збір підписів за референдум щодо угоди.

Право ініціювати такий референдум надав закон, що почав діяти влітку 2015 року.

Для підтримки проведення референдуму і голосування “проти” угоди з Україною одразу ж виник політичний альянс між лівою Соціалістичною партією та право-радикальною “Партією Свободи”.

Не думайте, що організатори референдуму щодо Угоди ЄС з Україною хочуть власне обговорювати справи України. Звичайні мешканці Нідерландів бачать Україну як якусь далеку країну з сірими будинками.

Натомість, один впливовий місцевий економіст назвав референдум “шансом проголосувати проти еліт”, вказуючи, що саме голосування не має сенсу, окрім як протистояти місцевій бізнесовій касті та їхнім політичним союзникам.

Ніхто не говорить про саму Україну, яка для більшості є справжньою “невідомою землею”

Один із найголовніших аргументів противників підтримки угоди полягає в тому, щоб Україна не стала членом ЄС. І нікого не хвилює, що питання про вступ до ЄС взагалі в угоді з Україною немає.

Табір прихильників угоди з Україною також не може навести дієвих аргументів. За їхніми словами, головний плюс полягатиме у розпливчастій тезі про “економічний прогрес та більше робочих місць”. Не в Україні, а тут, в Нідерландах.

При цьому ніхто не говорить про саму Україну, яка для більшості є справжньою terra incognita (з лат. – невідома земля. – Ред.).

Позиція медіа у Нідерландах цьому сприяє, адже вони спрощують ситуацію та не пояснюють власне ситуацію в Україні.

Найперше, голландських журналістів не було в Києві у перші місяці Євромайдану, коли протестувальники вийшли саме на підтримку Угоди з ЄС. Під час кризи зі збитим над Донбасом літаком рейсу MH-17 головні національні медіа брали інформацію переважно з таких ресурсів, як Russia Today.

У більшості новинних шоу розмови про Україну досі ведуться у термінах на кшталт “російський схід”, “націоналістичний захід” та “корумпована і збанкрутіла країну”. Цей набір штампів дуже простий, але спотворює сприйняття складнішої реальності.

Getty

ЗМІ Нідерландів, як стверджує автор, висвітлюючи тему трагедії рейсу MH17 над Донбасом, користувались інформацією каналу Russia Today

То що станеться на референдумі? Останні опитування показують, що 75% виборців проти угоди з Україною. Головна ж інтрига полягатиме, чи досягне явка 30%, адже у протилежному разі результат референдум не вважатиметься таким, що відбувся.

Якщо ж явка складе 30% і більшість проголосує проти угоди, то парламент буде зобов’язаний “ще раз обговорити” ратифікацію Угоди про Асоціацію з Україною.

Навряд чи парламент відхилить угоду, хоча виключати це також не можна. Якщо Нідерланди будуть проти, а інші 27 членів ЄС ратифікують угоду, це буде унікальна ситуація. Зараз ніхто не знає, як треба діяти за таких умов.

Насправді, багато хто в Нідерландах вважає, що цей референдум не має сенсу, адже не змінить ситуацію ні там, ні в Україні.

Видається, що метою лівих та правих популістів Нідерландів з проведенням референдуму є отримання додаткових аргументів, щоб потім звинувачувати ЄС у “недемократичності” й таким чином набирати собі політичні бали.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *