Наступник “Габбла” готується до запуску
Наступник “Габбла” готується до запуску
Джонатан Амос
Кореспондент з питань науки, BBC News
- 28 січня 2016
NASA
Від жовтня минулого року наукові прилади нового телескопа проходять випробування в Центрі Годдарда
Робота з підготовки до запуску наступника орбітального телескопа “Габбл” – космічної обсерваторії “Джеймс Вебб” – вийшла на вирішальний етап.
Інженери НАСА закінчують монтаж основного дзеркала нового телескопа. Його запуск у космос планується на жовтень 2018 року.
Завершуються також кріогенні випробування і калібрування чотирьох основних блоків наукової апаратури телескопа.
Проект НАСА із запуску нової орбітальної обсерваторії вийшов таким чином на фінішну пряму, і в найближчі місяці можна чекати швидкого завершення решти етапів підготовки до старту.
Телескоп планують запустити за допомогою європейської ракети-носія “Аріан-5”, що визначило багато особливостей конструкції телескопа, зокрема той факт, що головне його дзеркало складається із сегментів.
Орбітальний телескоп “Джеймс Вебб”, названий так на честь другого керівника НАСА, фінансується Американським аерокосмічним агентством, Європейським космічним агентством і Канадським космічним агентством.
NASA
Кожний виготовлений із берилію сегмент дзеркала приклеюється на місце
Первинними завданнями нового телескопа є виявлення світла перших зірок і галактик, сформованих після Великого вибуху, вивчення формування й розвитку галактик, зірок, планетних систем і походження життя. Також “Вебб” зможе розповісти про те, коли і де почалася реіонізація Всесвіту і що її викликало.
Телескоп дозволить виявляти відносно холодні екзопланети з температурою поверхні до 300 К (що практично дорівнює температурі поверхні Землі), котрі розташовані за більш ніж 12 астрономічних одиниць від своїх зірок і віддалені від Землі на відстань до 15 світлових років.
У зону докладного спостереження потраплять більше двох десятків найближчих до Сонця зірок. Завдяки новому телескопу очікується справжній прорив у екзопланетологіі – можливостей телескопа буде достатньо не тільки для того, щоб виявляти самі екзопланети, але навіть супутники і спектральні лінії цих планет, що буде недосяжним показником для будь-якого наземного і орбітального телескопа аж до початку 2020-х років, коли запрацює Європейський надзвичайно великий телескоп з діаметром дзеркала в 39,3 м.
NASA
Два останні сегменти головного дзеркала очікують установки
Термін роботи телескопа складе не менше п’яти років.
В останні тижні інженери НАСА були зайняті приклеюванням сегментів головного дзеркала, виготовлених із берилію, до основної конструкції дзеркала.
У найближчі кілька днів останні два восьмикутні сегменти будуть встановлені в потрібне для закріплення положення.
Тим часом у сусідньому приміщенні центру імені Годдарда в штаті Меріленд поруч із цехом монтажу завершуються кріогенно-вакуумні випробування наукової апаратури майбутнього телескопа.
“Джеймс Вебб” матиме такі наукові інструменти для проведення дослідження космосу:
- Камера ближнього інфрачервоного діапазону (Near-Infrared Camera);
- Прилад для роботи в середньому діапазоні інфрачервоного випромінювання (Mid-Infrared Instrument);
- Спектрограф ближнього інфрачервоного діапазону (Near-Infrared Spectrograph);
- Датчик точного наведення з пристроєм формування зображення в ближньому інфрачервоному діапазоні і безщілинним спектрографом (Fine Guidance Sensor / Near InfraRed Imager and Slitless Spectrograph).
Від жовтня минулого року ці прилади перебувають у вакуумній камері, температура в якій була знижена до -233С.
NASA
У Центрі Джонсона вже проводяться макетні випробування
Вже отримані дані калібрування приладів, які матимуть величезне значення для управління телескопом у глибокому космосі.
Ці випробування допомогли виявити низку дефектів і замінити ненадійне обладнання та деталі. Телескоп нараховує 250 000 кришок і затворів, частина яких мають неприємний дефект “залипання” у вакуумі під впливом вібрацій при запуску із Землі.
У ході нинішніх випробувань дослідники провели симулювання вібрацій ракети-носія, і замінені деталі довели свою підвищену надійність.
Залишилося провести загальніші оптичні, вібраційні й акустичні випробування всіх систем телескопа.
Потім дзеркало і наукові прилади будуть доставлені в Центр імені Джонсона для подальших кріогенно-вакуумних випробувань у камері, яка була побудована в 1960-і роки для випробувань ракетної техніки проекту “Аполлон”. Ці тести почнуться приблизно через рік.
Після їхнього завершення до телескопа приєднають модуль систем управління, в якому будуть встановлені бортові комп’ютери і системи зв’язку.
В останню чергу на телескоп встановлять гігантський сонячний щит завбільшки з тенісний корт, який захистить оптичні системи від впливу сонячних променів.
До жовтня 2018 залишилося чекати не так уже довго.