Вибух у Дамаску: кількість загиблих перевищила 70
Вибух у Дамаску: кількість загиблих перевищила 70
- 1 лютого 2016
EPA
Відповідальність за вибухи взяла “Ісламська держава”
Щонайменше 71 людина загинула внаслідок вибухів у сирійській столиці Дамаску, що сталися в неділю. Такі дані оприлюднив Сирійський центр захисту прав людини, який базується в Лондоні.
За інформацією правозахисників, серед загиблих – 42 бійці, лояльних до режиму Башара Асада, і 29 цивільних, зокрема п’ятеро дітей.
Вибухи прогриміли поруч з шиїтським мавзолеєм Саїда Зейнаб.
Від вибухів постраждала автобусна станція та будівля, в якій перебували військові.
Напад стався в той час, коли представники сирійського уряду і опозиції зібралися в Женеві для мирних переговорів про політичне вирішення конфлікту.
Відповідальність за напад взяло на себе екстремістське угрупування “Ісламська держава”.
Лідер європейської дипломатії Федеріка Могеріні заявила, що вибухами “абсолютно точно хотіли перешкодити спробі розпочати політичний процес” у Женеві.
Роздільні перемовини
Представники сирійської влади й опозиція наразі перебувають у Женеві, але переговори ще не розпочались.
Опозиційний “Верховний комітет з переговорів” (ВКП), який підтримує Саудівська Аравія, погодився взяти участь у переговорах лише пізно ввечері у п’ятницю. Це сталось невдовзі після того, як до Женеви прибула делегація сирійського уряду та провела попередні переговори із паном Містурою.
ВКП визначив умовою перемовин задоволення нагальних гуманітарних потреб у Сирії. Зокрема у злиднях живуть мешканці обложеного міста Мадайя.
Держсекретар США Джон Керрі закликав обидві сторони використати цю можливість, щоб зупинити кровопролиття.
За словами американського держсекретаря, не існує військового вирішення сирійського конфлікту. Він може поширитися на весь регіон, якщо ця спроба переговорів, організованих ООН, буде провальною, як і попередні.
Уповноважений ООН по Сирії має намір у понеділок провести переговори з обома сторонами конфлікту окремо. Пан Містура зазначив, що перемовини є “добрим початком” і сказав BBC, що налаштований “оптимістично”.
Очікується, що перемовини триватимуть шість місяців. Делегації перебуватимуть в різних кімнатах і між ними ходитимуть представники ООН, які будуть посередниками.
Генсек ООН Пан Гі Мун закликав усі сторони перемовин поставити інтереси сирійського народу вище за свої.
Значні руйнування
За офіційними повідомленнями, недільні вибухи у районі мавзолею Саїда Зейнаб у Дамаску здійснили двоє смертників. Проте деякі очевидці стверджують, що вибухів було три. Сирійське телебачення показало кадри будівель у вогні та пошкоджених автівок. Багато людей, які були неподалік, отримали поранення, йдеться у повідомленні.
Reuters
Очевидці кажуть про три вибухи
Reuters
На місці вибуху залишилося багато обгорілих автомобілів
Кореспондент BBC, який перебуває на місці подій, повідомляє про серйозні руйнування будівель та багато понівечених машин.
Вибухи пролунали за кілька сотень метрів від мавзолею, сама будівля не постраждала. Раніше екстремісти не раз обирали його своєю мішенню. Востаннє подібний напад був в лютому минулого року.
Нападали також на шиїтських паломників, які прямували до мавзолею.
Місце паломництва
Раніше ліванський шиїтський рух “Хезболла” та уряд Ірану заявляли, що однією з головних причин їхньої підтримки президента Башара Асада є необхідність захисту мавзолею Саїда Зейнаба, в якому похована онука пророка Мухаммеда.
Батьком Зейнаб був Алі Талеб, двоюрідний брат пророка Мухаммеда, якого шиїти вважають законним спадкоємцем пророка.
Суперечки про те, хто саме є спадкоємцем пророка Мухаммеда, і призвели до розколу між шиїтами та сунітами. Від п’ятирічної війни в Сирії загинули 250 тисяч людей і 11 млн були вимушені залишити свої домівки. Ця війна також стала найбільшою рушійною силою для міграційної кризи в Європі.