Кемерон у Брюсселі: “б’юся за Британію”
Reuters
Британський прем’єр-міністр Девід Кемерон, приїхавши до Брюсселя на вирішальний саміт ЄС, сказав, що “б’ється за Британію”.
Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер висловив упевненість у тому, що лідери країн ЄС зуміють домовитися з Британією про умови її подальшого перебування в складі Європейського Союзу.
Пан Кемерон хоче повернутися після саміту зі схваленим у Брюсселі пакетом реформування ЄС, який він запропонує британцям на референдумі в червні.
Однак деякі ключові вимоги пана Кемерона наштовхнулися на спротив частини лідерів країн ЄС.
Найостанніше з Брюсселя наживо (англійською)
“У нас сьогодні і завтра є багато важливої роботи, і це буде важко, – сказав Девід Кемерон. – Я воюватиму за Британію. Якщо ми зможемо отримати гарну угоду, я візьму її. Але я не піду на таку угоду, яка не задовольняє наших вимог. Вважаю, що набагато важливіше отримати те, що нам потрібно, аніж поспішати. Але з доброю волею і за умови напруженої праці ми зуміємо отримати для Британії кращу угоду”, – заявив пан Кемерон.
Газета Guardian, яка отримала проект остаточних британських пропозицій на саміті, пише, що Девід Кемерон ще має подолати кілька перешкод перед тим, як переконає лідерів інших країн ЄС погодитися з його пакетом реформ.
Переговори про реформи, у рамках яких британський прем’єр відвідав 20 країн ЄС, тривають уже кілька місяців.
Раніше цього місяця британський прем’єр разом із президентом Європейської Ради Дональдом Туском
представили проект нової угоди між ЄС та Британією із пропозиціями реформ, що мають сприяти компромісу між Лондоном та Брюсселем напередодні референдуму щодо подальшого членства Британії у Євросоюзі.
Водночас прибічники виходу Британії з ЄС називають реформи, запропоновані паном Кемероном, недостатніми і твердять, що єдиний спосіб досягти змін в країні – голосування про вихід з Євросоюзу.
Складні розбіжності
Дональд Туск в офіційній заяві напередодні дводенного саміту в Брюсселі заявив, що “немає жодних гарантій” досягнення угоди, адже між європейськими лідерами залишається багато “складних” розбіжностей щодо ключових моментів.
За його словами, переговори нині перебувають на фінальному етапі, а їхній провал “буде поразкою як для Британії, так і для ЄС, і геополітичною перемогою для тих, хто прагне нас роз’єднати”.
Кемерон: “Ми ніколи не будемо в Шенгені”
Водночас у коментарі ВВС пан Туск зазначив, що лідери країн ЄС не матимуть іншого виходу, аніж досягти домовленості під час дводенного саміту в Брюсселі.
Напередодні саміту Дональд Туск і Девід Кемерон провели телефонну розмову. На Даунінг-стріт заявили, що обидва політики “погодилися, що досягнуто значного поступу і що попередній текст є гарною основою для того, аби досягти угоди на завтрашньому саміті, за умови позитивного вирішення нерозв’язаних питань”.
Британське питання вважають головним на саміті в Брюсселі. Іншою важливою темою на порядку денному європейських лідерів є криза з мігрантами.
Чого хоче Велика Британія?
Ключові елементи британської угоди такі:
- Дозвіл Британії не долучатися до основоположного принципу ЄС про формування “дедалі тіснішого союзу” народів Європи і надання більших повноважень державним парламентам блокувати законодавство ЄС
- Обмеження права громадян інших країн ЄС на деякі соціальні виплати у Британії протягом перших чотирьох років їхньої роботи в Британії. Зміна правил нарахування допомоги на дитину з урахуванням вартості життя в країні проживання дитини
- Чітке визнання, що євро – не єдина грошова одиниця у ЄС, і надання гарантій країнам за межами єврозони, що їхні права не утискатимуться і що вони не зобов’язані надавати фінансову допомогу єврозоні
- Чіткі рамки для скорочення “тягаря” надмірного регулювання і розширення спільного ринку