Кемерон у Брюсселі спробує погодити реформи в ЄС
Getty Images News
Спроби прем’єр-міністра Девіда Кемерона здобути підтримку для реформ у ЄС досягли “критичного моменту”, заявляють британські посадовці.
Пан Кемерон у четвер відвідає Брюссель, де спробує досягти домовленості із лідерами інших країн ЄС щодо змін у Євросоюзі, від яких залежатиме, чи буде й далі у ньому Британія.
Переговори про реформи, у рамках яких британський прем’єр раніше відвідав 20 країн ЄС, тривають уже кілька місяців.
Раніше цього місяця британський прем’єр разом із президентом Єврокомісії Дональдом Туском
представили проект нової угоди між ЄС та Британією із пропозиціями реформ, що мають сприяти компромісу між Лондоном та Брюсселем напередодні референдуму щодо подальшого членства Британії у Євросоюзі.
Водночас прибічники виходу Британії з ЄС називають реформи, запропоновані Кемероном, нікчемними, заявляючи, що єдиний спосіб досягти змін в країні – голосування про вихід з Євросоюзу.
Складні розбіжності
Пан Туск у офіційній заяві напередодні дводенного саміту в Брюсселі заявив, що “немає жодних гарантій”, що угоди таки досягнуть, адже між європейськими лідерами залишається багато “складних” розбіжностей щодо ключових моментів.
За його словами, переговори нині перебувають на фінальному етапі, а їхній провал “буде поразкою як для Британії, так і для ЄС, і геополітичною перемогою для тих, хто прагне нас роз’єднати”.
- Читайте також:
Кемерон: “Ми ніколи не будемо в Шенгені”
Водночас у коментарі ВВС пан Туск зазначив, що лідери країн ЄС не матимуть іншого виходу, аніж досягти домовленості під час дводенного саміту в Брюсселі.
Напередодні саміту Дональд Туск і Девід Кемерон провели телефонну розмову. На Даунінг-стріт заявили, що обидва політики “погодилися, що був зроблений значний прогрес, і що попередній текст угоди є гарною основою для того, аби досягти угоди на завтрашньому саміті, за умови позитивного вирішення нерозв’язаних питань”.
“Живі переговори”
Як очікується, британське питання стане головним на саміті в Брюсселі. Іншою важливою темою на порядку денному європейських лідерів буде міграційна криза.
Переговори щодо Британії в основному обертатимуться довкола запропонованого раніше проекту угоди із пропозиціями змін у ЄС, із урахуванням “технічних та юридичних уточнень”, внесених під час попередніх переговорів.
Угода, зокрема, пропонує механізм призупинення соціальних виплат мігрантам.
Вона також включає у себе пропозиції із захисту країн, що не входять до єврозони, пропозиції щодо механізмів блокування країнами нових законів ЄС та щодо регуляції бізнесу.
Джерело ВВС у британському уряді заявило у коментарі напередодні саміту, що суперечки наразі викликають питання про єврозону й соцзабезпечення, а також те, чи увійдуть ці зміни, у випадку їх погодження, у офіційні договори ЄС.
“Це живі переговори, – сказав представник британського уряду. – Ми перебуваємо у чутливій точці. Прем’єр-міністр вирушить на саміт боротися за ці питання, які мають таке велике значення для британського народу”.
Два фронти
Прибічники виходу Британії з ЄС стверджують, що запропоновані реформи ніяк не вплинуть на кількість мігрантів, що прибувають до Королівства, й жодним чином не нададуть Лондону право блокувати небажані йому закони ЄС.
AFP
Ангела Меркель назвала пропозиції Лондона “виправданими й необхідними”
Низка країн ЄС також виступила проти обмеження соціальних виплат для мігрантів, тоді як Франція висловила невдоволення пунктом про захист країн, що не входять до єврозони.
Водночас німецька канцлерка Ангела Меркель раніше заявила, що умови, які висуває Лондон, “виправдані й необхідні”.
Немає єдності щодо запропонованих реформ і всередині Консервативної партії, яку очолює сам Девід Кемерон. Тому разом із переговорами із європейськими лідерами команда британського прем’єра також працює над окремим планом щодо досягнення згоди із скептично налаштованими торі, серед яких, зокрема, мер Лондона Борис Джонсон.
вдасться укласти угоду із лідерами країн ЄС на нинішньому саміті в Брюсселі, вже у п’ятницю він збере засідання власного кабінету щодо проведення референдуму про вихід країни з Євросоюзу.
Передбачається, що найімовірнішою датою такого референдуму стане 23 червня цього року.