оСКВЕРнителіВ центрі Києва, неподалік Михайлівської площі, два роки тому з’явилося особливе місце. Сквер Небесної
оСКВЕРнителі
В центрі Києва, неподалік Михайлівської площі, два роки тому з’явилося особливе місце. Сквер Небесної сотні. Небайдужі кияни власними руками почали створювати його ще в останні дні революції. На місці занедбаного пустиря, огорожа якого пішла на барикади Майдану.
ЄВГЕНІЯ КУЛЕБА, координатор створення Скверу Небесної сотні:
– Ідея створення Скверу Небесної сотні належить самообороні Майдану. Є така легенда, місцевий житель мені розповів, що хлопець в балаклаві, який демонтував цей паркан, сказав: боже, як вам не соромно? Подивіться, яке сміття навпроти Михайлівського монастиря, наведіть тут лад.
– Такий паркан закривав всю ділянку. Всередині були купи сміття. Саме цей шматок паркану ми повернули з Майдану, він стояв на барикаді між Хрещатиком і Європейською площею. Власне це були ворота, які відкривали і закривали проїзд через барикаду. І потім, 1-го березня тут був великий суботник, з усього Києва з’їхалися сюди люди, і тоді, на емоційному піднесенні тут було прийнято рішення створити тут сквер Небесної сотні. Ми вирішили, що це місце буде не місцем скорбі і сліз, а місцем для обміну ідеями, де люди будуть зустрічатися і вирішуватимуть, як вони будуть змінювати двори, райони, країну в цілому.
– Є трошки світлин. Є такі дерева, які висаджували родини загиблих героїв небесної сотні. Це один з родичів. А це було якесь свято, просто дітки прийшли, ми сфотографували, тому що дуже гарно було, чи то на День незалежності. Ні, це весна. Це Великдень. А різдвяні свята, це будиночок так прикрашений, це дітки приходять. А це ми запросили дітей до скверу і дозволили їм з фарбами робити все, що вони захочуть. Ну і в результаті всі батьки були дуже «вдячні». Тому що не могли не тільки дітей відмити, а й потім ванну, підлогу.
Сквер Небесної сотні згодом став таким популярним, що його помітили навіть політики.
ЄВГЕНІЯ КУЛЕБА, координатор створення Скверу Небесної сотні:
– Тримав слово президент, він говорив, що дякує волонтерам, які створили сквер Небесної сотні. Потім я взяла слово і сказала, що ми разом готові рухатися вперед і ми допоможемо пану президенту. 08:51 Я коротко розповіла йому, звідки взявся сквер, що це за місце. Розповіла, як робили барельєф, і потім розказала, що є проблема з власністю землі. І на що президент мені сказав: я про це подбаю. Це я запам’ятала назавжди, і я переконана, що він про це подбає.
Та згодом, як це часто буває в Києві, свої права на землю під сквером заявив забудовник.
ЄВГЕНІЯ КУЛЕБА, координатор створення Скверу Небесної сотні:
– Представники власника сказали, що вони вважають Сквер небесної сотні недостойною присвятою героям, портрет Сергія Нігояна висить в недостойному місці, і вони готові його перенести в інше місце. Яким чином це можна зробити без руйнування самої роботи – незрозуміло. Це проект величезного готельно-офісного центру з виходом на Михайлівську площу. Ось цей рівень зайнятий готелем. І так само цей схил, декілька рівнів під землю піде.
Представники забудовника – компанії «Фортакс девелопмент груп» – відмовилися назвати ім’я свого власника, але висунули ультиматум: або їм повертають ділянку, або вони відсудять у міста багатомільйонну компенсацію. За Сквер Небесної сотні почалася активна боротьба.
ЄВГЕНІЯ КУЛЕБА, координатор створення Скверу Небесної сотні:
– З того боку у нас відбулася пожежа в будинку, більше місяця тому. Чому знають, що це підпал? Бо він підійшов, задув камеру, підійшов з пакетом. Задув камеру і кинув на перший поверх запалювальний пристрій. І почало горіти і згоріло доверху. І загинула людина. Заходить поліцейський, щоб цю жінку виводити, а сусід мені каже, слухайте: а ми газ відключили? У нас же газ в будинку. Він такий: А, да, треба було відключити газ. І в цю секунду такий вибух – вилітає все скло. Ну, і потім вони відключили газ, досі не включили.
Слідство.Інфо з’ясувало, хто ховається за компанією, яка хоче забудувати Сквер Небесної Сотні. «Фортакс девелопмент груп» контролює В’ячеслав Супруненко, зять колишнього мера Києва Леоніда Черновецького. Активний член так званої «молодої команди», причетної до масштабних крадіжок київської землі та інших зловживань часів правління Льоні Космоса в столиці.
Ланцюжок власників земельної ділянки під сквером Небесної сотні закінчується ось тут, в центрі Києва, де знаходиться офіс фірми, яка контролюється зятем Леоніда Черновецького В’ячеславом Супруненком. Зараз спробуємо дізнатися, які плани у цього власника стосовно скверу Небесної сотні.
– А який у вас номер офісу, скажіть, будь ласка?
Хоч нам і не змогли відповісти по телефону, де знаходиться офіс компанії Фортакс, забудовника, який контролюється зятем Леоніда Черновецького, ми його самостійно знайшли. Фортакс, ось – 84-й, зараз спробуємо потрапити.
«Фортакс девелопмент» займає цілий поверх – десятий. Зараз відправляємося туди.
«Фортакс девелопмент груп»…
– Уберите камеру.
– Убрали.
– Я вас слушаю.
– Це Громадське телебачення, впустіть нас, будь ласка.
– По поводу?
– З приводу забудови скверу Небесної сотні.
– Я не знаю, о чем вы говорите. Извините, мы не можем вас принять.
– Може, відчините?
– Нет, мы никаких комментариев не даем!
Йдемо до сусідів на поверсі.
– Добрий день, це Громадське ТБ. А «Фортакс» – це ж ваша споріднена компанія?
– Очень приятно, я просто не в курсе. Что, никто не откривает?
– Ніхто.
– А что, вы думаете, что боятся? Может, их нету никого.
– Есть.
– Мы с ними, но разными работами занимаемся.
– И власник один, да? Супруненко? Ну, Супруненко? Ну Супрунеко, ну ясно… І не хочуть відчиняти?
– Ну, судя по всему, нет…
З’являється охорона.
– Ваша ціль прибуття вот сюда?
– Хто ви такий?
– Я? Охорона.
– Документи покажіть, будь ласка.
– В смысле, документи? Шановні, шановні, ви прийшли до мене…
– Я не до вас прийшов, я прийшов в компанію «Фортакс Девелопмент»
– Шановний, давай не будем… Опусти, опусти камеру! Ви прийшли конкретно?
– Конкретно що?
– Конкретно в «Фортакс». І далі що? Ви хто?
– Шановний, ви ето… Короче, я зараз визиваю цей самий… І, йолкі-палкі, хай рішають, щось цей самий…
В'ячеслав Супруненко багато років переховувався від правоохоронців. І тільки в грудні минулого року його прізвище зникло з пошукової бази Інтерполу. Саме після того, як його друзі по «молодій команді Черновецького» знову повернулися в українську політику – тільки тепер уже як її сірі кардинали.
В архівах сайту Київради досі зберігаються результати поіменного голосування про продаж земельної ділянки фірмі, контрольованій зятем Леоніда Черновецького В’ячеславом Супруненком. Ось хто тоді проголосував за цей продаж. Зокрема, депутатська фракція Блок Леоніда Черновецького. За проголосували: Кононенко, Довгий та Березенко. Це нинішні фаворити у Верховній раді президента України Петра Порошенка.
Олесь Довгий, за словами народного депутата Сергія Лещенка, сьогодні в інтересах президента контролює у Верховній раді депутатську групу «Воля народу». Ігор Кононенко та Сергій Березенко – неформальні куратори фракції блоку Петра Порошенка.
Зв’язуємося з СЕРГІЄМ БЕРЕЗЕНКОМ, народним депутатом України.
– Я хотів вас перепитати з приводу цієї ділянки під Сквером Небесної Сотні. То ви пам’ятаєте, чи ви голосували за продаж її компанії «Укрінвестресурс»?
– Безумовно, я міг голосувати за цю ділянку. Там мова йшла про наповнення бюджету міста Києва. Це була практика наповнення бюджету – продаж ділянок.
– Так, але не шматки в історичному центрі. А ви коли голосували «за», ви знали, кому ця ділянка передається, що це за компанія, хто за нею стоїть?
– Уявлення не мав.
– І ви не знали, що компанія, яка отримала ділянку, контролюється паном Супруненком, з яким ви були у фракції?
– Абсолютно не знав, тому що величезна кількість земельних ділянок виділялась тоді і велика кількість компаній була зацікавлена тоді, щоб вкладати кошти в Київ.
На місці скверу небесної сотні зять Леоніда Черновецького планує побудувати ось такий дев’ятиповерховий готель. Але це єдина земельна ділянка в центрі Києва, яку він планує забудувати.
На сайті кількох відомих архітектурних фірм ми знайшли проекти забудови земельних ділянок, які сьогодні належать зятю Леоніда Черновецького, В’ячеславу Супруненку. Ці плани забудови виглядають справді шокуючими.
За сто метрів від Святої Софії В’ячеслав Супруненко планує увіпхнути потворний бізнс-центр.
На вулиці Рибальській, в центрі Печерська, за цим парканом фірми зятя Черновецького планують звести величезні хмарочоси.
Але найжахливіше – планується забудувати ділянку біля музею Другої Світової війни. Триста тисяч квадратних метрів офісів та житла остаточно зіпсують вигляд Печерських схилів.
Вплив Супруненка та його друзів нині такий суттєвий, що навіть після кількох рішень судів підконтрольна йому страхова компанія «Укренергополіс» досі не повернула місту земельну ділянку біля музею Другої світової війни. Охоронці майданчика нетерпляче очікують відновлення будівельних робіт. А активісти, що захищають Сквер Небесної сотні, з тривогою очікують початку будівельних робіт біля Михайлівської площі.
ЄВГЕНІЯ КУЛЕБА, координатор створення Скверу Небесної сотні:
– У власника в цілому є… це його земля і він може тут будувати. І я не думаю, якщо тут приїдуть вночі, почнуть забивати сваї, то обіцянка Кличка зможе зупинити цей процес. На цьому паркані висів портрет Романа Гурика – наймолодшого загиблого, ось тут він висів, тут залишився клей. І саме Ігор Гурик, батько Романа – він керівник ГО «Родини Небесної сотні». І такий дуже активний, він постійно підписує якісь звернення від ГО до президента і до Кличка, і родини Небесної Сотні в такій ситуації, що сквер для них був би хорошою пам’яттю про їхніх родичів.
– Всім доброго дня. Я – Ігор Гурик, голова Громадського організації "Родини Героїв Небесної Сотні", батько Романа Гурика. Героя Небесної сотні, який загинув 20-го лютого на Майдані. Хочу звернутись, щоби підтримали, жильців, які живуть навколо цього скверу, а також щоби не дали владі віддати цю землю під забудову торгового чи офісного центру, чи що там хочуть зробити забудовники. На сьогоднішній день ідуть суди, але в суди навіть не з’являються представники київської міської адміністрації, хоча запевняють, що на даній земельній ділянці не буде проводитись забудова, що залишиться сквер, але на сьогоднішній день це питання не закрите.
Герої, які загинули на цьому місці, зробили вчорашніх київських корупціонерів політиками національного масштабу. І вони не лише не поспішають змінювати країну, а ще й відбирають у громади єдину достойну присвяту подвигу Небесної сотні.
ДМИТРО ГНАП, Слідство.Інфо
http://www.hromadske.tv/politics/oskverniteli/
16:41