Магія від Роулінг розлютила індіанців – культогляд
Триб’ют Джорджу Мартіну, скандал навколо нових робіт Джоан Роулінг, шекспірівські артефакти у США та намагання впровадити гендерну рівність серед кінематографістів – теми культогляду західної преси.
Скромний “п’ятий бітл”
Газета Daily Telegraph пише про Джорджа Мартіна – музичного продюсера, якому світ завдячує відкриттям широкій публіці легендарних The Beatles. На думку музичного критика Ніла Маккорміка, Мартін був, мабуть, єдиним, хто справді мав право називатися “п’ятим бітлом”.
“Але що цікаво, сам Мартін на цей статус не претендував, тому що мав рідкісні для шоу-бізнесу якості”, – констатує автор, називаючи його скромним чоловіком, якому був зовсім не притаманний егоцентризм.
Критик вважає пана Мартіна “найвеличнішим музичним продюсером в історії”, а також втіленням образу “англійського джентльмена”. Що ж до його професійних якостей, то серед них пан Маккормік виділяє одну найважливішу – Мартін вмів слухати своїх підопічних, не нав’язуючи їм свої ідеї.
“Мартін провів The Beatles шляхом від простих поп-мотивів Love Me Do до сенсацій та криків періоду бітломанії, від великих експериментів у Revolver та Sergeant Pepper’s Lonely Heart’s Club Band до майстерного фінального поклону у вигляді Abbey Road, який я досі вважаю найкращим альбомом всіх часів”, – пише Маккормік.
Він нагадує, що Джордж Мартін працював і з іншими видатними музикантами – Елтоном Джоном, Джеффом Беком, Селін Діон. “Але якщо The Beatles всіх їх перевершили, то це тому, що вони перевершили всіх у поп-музиці. По суті, сьогодні ми втратили “бітла”, – резюмує автор.
Роулінг розлютила індіанців
Не встигли прихильники “Гаррі Поттера” порадіти новим творам від Джоан Роулінг, як письменниця несподівано потрапила під шквал критики. Як повідомляє Guardian, нова серія її робіт “Історія магії у Північній Америці” викликала обурення у представників корінного населення Америки.
Серія розповідей з’явилася цього тижня на сайті Pottermore, присвяченому “світу” Гаррі Поттера. Короткі твори, в яких розповідається історія чаклунства на континенті, є своєрідним прів’ю до фільму “Фантастичні створіння та їх місця проживання”. Він має вийти у листопаді, зазначає видання.
Духовність корінного населення та їхні релігійні вірування – це не те саме, що вигадки про чаклунів. Ці повір’я живуть, їх практикують та захищаютьЕдріен Кін, активістка
Що ж саме розлютило корінне населення Америки? Виявляється, що Роулінг описує в одному зі своїх нових творів індіанську легенду про перевертнів (англ. skinwalkers) – людей, які можуть перетворюватися на тварин.
Як наголошує газета, місцеві спільноти сприйняли це як прояв неповаги, бо вважають, що Роулінг поставила їхні традиції в один ряд з вигадками про чаклунство.
“Духовність корінного населення та їхні релігійні вірування – це не те саме, що вигадки про чаклунів. Ці повір’я живуть, їх практикують та захищають. Кожного дня ми боремося за те, щоб представників корінного народу сприймали як сучасних, справжніх та повноцінних людей”, – цитує видання активістку Едріен Кін.
Вона яка закликає забути стереотипи, через які індіанців сприймають як “шаманів” або “жорстоких воїнів-хижаків”. Тим часом, сама пані Роулінг, як зазначає Guardian, на скарги не відповіла.
Шекспір у гостях в США
Американським поціновувачам літератури цього року пощастить побачити на власні очі унікальні артефакти, пов’язані з Вільямом Шекспіром. Як розповідає Washington Post, зробити це можна на виставці у Шекспірівській бібліотеці Фолджера, що розташована у американській столиці.
Виставка під назвою “Життя ікони” відбувається в рамках масштабного проекту, присвяченого 400 роковинам смерті видатного драматурга. До того ж, планується провезти всіма 50 штатами першу збірку творів Шекспіра, опубліковану 1623 року. Сама ж бібліотека має 82 із 233-х збережених копій книжки.
“Експозиція включає єдину збережену копію першого видання “Тіт Андронік” – це була перша надрукована п’єса Шекспіра. Крім того, в експозиції показаний єдиний збережений лист, адресований, хоча і не відправлений Шекспіру, а також фрагмент п’єси, який він ймовірно написав власноруч”, – пише газета.
Окрім творчого здобутку драматурга, виставка також розповідає і про його особисті справи – наприклад, кілька історій про відносини між Шекспіром та драматургом Беном Джонсоном.
А от вічних спорів щодо того, чи справді Шекспір був автором виданих під його ім’ям творів, організатори виставки вирішили не торкатися – принаймні, документів, які б про це свідчили, на виставці немає, наголошує Washington Post.
Гендерній рівності бути
В Канаді почали вживати заходів для досягнення гендерної рівності у місцевому кінематографі, повідомляє британська Independent.
Так, Канадська національна служба кінематографії – яка є головною продюсерською та дистриб’юторською організацією в країні – заявила, що серед фільмів, які вона фінансуватиме, як мінімум половину зніматимуть жінки-режисери.
Організація, яка отримує кошти від уряду Канади, зробила таку заяву з нагоди Міжнародного жіночого дня.
“У жіночого кінематографу в нашій організації були як успішні, так і досить неврожайні роки. Час покласти цьому край”, – цитує газета голову організації Клода Жолі-Кура.
Організація каже, що свою обіцянку виконає протягом двох років. Так, цього року половину витрат спрямують на фільми, режисерами яких є жінки. А вже наступного року фінансування зроблять іще більшим.
“Заява служби є чітким сигналом глобальній індустрії кіно, адже жінки-режисери і досі у меншості”, – резюмує Independent.
Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.