Nokia: життя після занепаду гіганта
Едвін Лейн
бізнес-кореспондент, BBC World Service, Фінляндія
На перший погляд, фінське містечко Нокіа нічим не примітне. Кілька багатоквартирних будинків серед кучугур снігу та посипана піском центральна вулиця з кількома крамницями, ресторанами і дешевим супермаркетом.
Ніщо не говорить про те, що ця тиха заводь колись дала ім’я компанії, яка наприкінці 1990-х здійснила революцію в індустрії мобільних телефонів і допомогла фінській економіці стати однією з найуспішніших у світі.
На початку 2000-х, на піку своєї слави, Nokia виробляла 40% усіх мобільних телефонів на землі. Це був перший фінський споживацький бренд, впізнаваний у будь-якому куточку планети.
Для рідної країни цей бренд важив надзвичайно багато. За даними Інституту досліджень фінської економіки, у період між 1998 і 2007 роками, який нинішній міністр фінансів Фінляндії Александр Стубб називає “економічним дивом”, на компанію Nokia припадала чверть економічного приросту країни.
Але царювання Nokia на ринку мобільних телефонів обірвалось так само стрімко, як і почалося. Це стало великим ударом для фінської економіки і збіглося з найдовшою рецесією в історії країни.
“Роль Nokia була важливою за всіма показниками, і коли компанія почала згортати свою діяльність, усі ми жахалися можливих наслідків”, – каже Карі Канкаала, директор економічного та урбаністичного розвитку міста Тампере.
Опора місцевого життя
Тампере розташоване за 15 хвилин їзди від Нокіа. Тут у компанії Nokia був найбільший Центр досліджень і розробок. У найкращі часи в ньому трудилися чотири тисячі висококваліфікованих працівників – експертів новітніх технологій.
Старі димарі з червоної цегли розповідають про історію міста, що у ХІХ столітті було важливим центром промисловості, але нещодавнє минуле найбільше ознаменувалося розквітом та занепадом компанії Nokia.
“На ній трималося все місцеве життя, – каже пан Канкаала. – На співпрацю з Nokia покладалися університети. На неї працювали різноманітні підрядники. Підлітки мріяли вивчитись і прийти туди на роботу.Тепер у нас тут жахливе безробіття – близько 14-15%”.
В останні роки нішу, що утворилася, постаралися заповнити інші технологічні фірми.
Nokia також лишила за собою мережевий бізнес, що доволі успішно розробляє телекомунікаційну інфраструктуру. Та загалом економіка Фінляндії переживає не найкращі часи, а значить, пропозицій про роботу небагато.
Колишні працівники Nokia досі не зовсім розуміють, яким чином зі світового лідера у виробництві мобільних телефонів їхня компанія перетворилась на невдаху, яка ледь продала себе компанії Microsoft у 2014 році.
“Одним з наших зіркових моментів був випуск телефону, меншого від Motorola, – пригадує Міка Ґрундстром, колишній провідний менеджер тамперського Центру досліджень і розробок. – Це був 1997 чи 1998 рік. Втілились мрії всіх інженерів”.
Ефект iPhone
У ту епоху Міка та інші інженери мали перед собою просте завдання: розробити якомога компактніший телефон, який якомога довше тримає заряд.
Та все змінилося з появою смартфонів – особливо у 2007 році, коли компанія Apple випустила iPhone.
“Все сильно ускладнилось. Ми розгубились і не знали, до чого прагнути. До простоти використання? Потужнішої батареї? Компактних розмірів?” – розповідає він.
“Наприклад, ємність батареї. Наші телефони тримали заряд до тижня. Аж раптом вийшов новий пристрій – прекрасний, але його треба заряджати щодня. І як це продати клієнту?”
Nokia намагалася наздогнати конкурентів на ринку смартфонів аж до 2014 року, коли Microsoft викупив в неї усе, що стосувалося мобільних телефонів, і прибрав з актуальних моделей логотип Nokia.
Та попри безповоротну кончину компанії, багато фінів вдячні їй за добрий спадок.
“Nokia продавала акції рядовим працівникам, а значить, твій сусід одного дня міг прокинутись мільйонером”, – каже Карі Канкаала. На його думку, цій фірмі вдалося докорінно змінити засади фінського бізнесу.
“Прийняття того факту, що людина може чесно заробити великі гроші, новий підхід до підприємництва – ось основні заслуги Nokia”.
Час стартапів
Туомас Китомаа – розробник програмного забезпечення, який більшу частину кар’єри пропрацював у Nokia і мав тривалі відрядження до її американського та німецького представництв.
Повернувшись до Фінляндії минулого року, він почав працювати на інтернет-магазин Zalando, а крім того, заснував центр новітніх технологій на старому кабельному заводі, нині переробленому у стильне офісне приміщення.
В його розумінні, найбільший спадок Nokia – це багатство талантів та фахових знань, з якого можна сміливо черпати і далі.
“Таланти нікуди не поділись, – каже він – З одних лише колишніх розмірів Nokia стає зрозуміло, що ми маємо безліч фахівців з глибокими спеціалізованими знаннями. Фінляндія рясніє стартапами і експертами з технологій”.
Однак яке б майбутнє не світило фінській технологічній галузі, навряд чи тут знову постане компанія таких розмірів та значення, як Nokia.
“Поки цією галуззю заправляла Nokia, у Фінляндії сталося багато чого хорошого, – каже Сеппо Гаатайа, ще один колишній менеджер Центру досліджень і розробок. – Нині ж картина інша: інновації приходять не через гігантські компанії, а через малі – через стартапи”.
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.