Азербайджан заявляє про припинення вогню у Карабасі
Азербайджан оголосив про “одностороннє припинення вогню” у конфлікті, що поновився у Нагорному Карабасі. Вірменія заявляє, що бої тривають.
Як заявив речник міністерства оборони, Баку робить цей крок у відповідь на численні заклики з боку міжнародної спільноти припинити насильство.
“Взявши за основу миролюбство і заклики міжнародних організацій, Азербайджан вирішив зупинити в односторонньому порядку військові операції і буде зміцнювати звільнені напередодні території”, – йдеться у заяві міністерства оборони Азербайджану. Однак, Азербайджан пообіцяв відновити військові дії, якщо вірменська сторона на підтримає перемир’я.
Карабахський військові і міноборони Вірменії стверджують зі свого боку, що в регіоні тривають бої.
“Запеклі бої йдуть в південно-західному і північно-західному районах лінії зіткнення”, – сказав представник влади НКР Давид Бабаян агентству AFP.
Вірменські ЗМІ також цитують іншого представника офіційного Єревану Сенора Астратяна, який заявив, що азербайджанські війська обстрілюють північний район Карабаху Мардакерт за допомогою важкої артилерії і систем “Град”.
Преса Вірменії також повідомляє, що в останні години були поранені ще двоє військовослужбовців.
Прес-секретар міністерства оборони Вірменії Арцруни Ованесян назвала заяви азербайджанської сторони “інформаційної пасткою”.
“Заява Азербайджану невірна і не означає припинення вогню”, – написала прес-секретар в “Фейсбуці”.
Збройні сутички, що поновилися напередодні, вже забрали життя 30 азербайджанських та вірменських вояків.
Слабкий “Мінськ”?
На тлі поновлення збройного конфлікту у Нагірному Карабасі, президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що підтримує Азербайджан “до кінця”.
“Ми молимося, аби наші брати в Азербайджані перемогли у цих сутичках”, – цитує турецького президента його адміністрація.
Туреччина має давні історичні зв’язки із Азербайджаном, але не має відносин із Вірменією через суперечку довкола масового знищення вірмен у часи Оттоманської імперії, яке вірмени називають геноцидом.
Пан Ердоган, який нині перебуває у США, також скритикував дії Мінської групи у складі представників від США, Росії та Франції, яка під егідою ОБСЄ стежить за врегулюванням конфлікту. Президент Туреччини вважає, що Мінська група “недооцінила” ситуацію у районі конфлікту.
“Якби Мінська група вдалася до чесних і рішучих кроків, такі інциденти ніколи не сталися б. Проте слабкість Мінської групи, на жаль, довела ситуацію до нинішнього стану”, – заявив Реджеп Ердоган азербайджанським журналістам.
Напередодні співголови Мінської групи – представники Росії, США і Франції – виступили з заявою з приводу карабаських подій, у якій “засудили використання сили” і закликали “сторони припинити вогонь і вжити всіх необхідних заходів з метою стабілізації ситуації”. Мінська група також заявила, що у карабаського конфлікту “не існує військового рішення”.
Заморожений конфлікт
Збройні сутички у Карабасі відновилися в ніч проти суботи. За перший день у боях загинуло 30 військових. Серед цивільних є поранені.
Бої подовжилися і в неділю.
Вірменія і Азербайджан в суботу обмінялися звинуваченнями через загострення конфлікту у Нагірному Карабасі.
Азербайджан заявляє, що по їхніх підрозділах, які дислоковані в зоні конфлікту, стріляли з великокаліберних знарядь. Вірменія стверджує, що азербайджанська сторона першою відкрила артилерійський вогонь, після чого застосувала танки і вертольоти.
Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією через Нагірний Карабах почався 1988 року, коли населена переважно вірменами Нагірно-Карабаська автономна область заявила про свій вихід з Азербайджанської РСР. Регіональний парламент прийняв рішення про входження до складу Вірменської РСР, напруга в регіоні призвела до сплеску насильства.
У 1994 році за посередництва Москви підписали перемир’я, яке поклало кінець активним бойовим діям в регіоні, але Карабах залишився під контролем Вірменії.
Мирне врегулювання конфлікту зайшло в глухий кут після переговорів лідерів Вірменії і Азербайджану у 2009 році, після чого сталося кілька серйозних збройних інцидентів на кордоні.
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.