У Нідерландах проходить референдум про асоціацію ЄС і України
У Нідерландах проходить референдум про асоціацію ЄС і України
У середу в Нідерландах почався національний референдум щодо угоди про економічну і політичну асоціацію ЄС з Україною, який перетворюється на перевірку сили антиєвропейських настроїв у контексті запланованого на червень голосування про вихід Великобританії з Євросоюзу.
Голландські політики відзначають, що відхилення договору, спрямованого на зближення України з Європейським Союзом, буде сприйнято як символічну перемогу російського президента Володимира Путіна.
Багато хто звинувачує проросійських сепаратистів на сході України в аварії літака в 2014 році, в результаті якого загинуло близько 200 громадян Нідерландів. Незважаючи на це, багато імовірних прихильників угоди між Україною та ЄС, а також незадоволені голландським урядом громадяни можуть утриматися від голосування, яке проводиться за ініціативою євроскептиків.
Опитування показують, що противників угоди більше, ніж прихильників, але явка прогнозується в районі 30 відсотків – мінімальному рівні, необхідному для визнання референдуму таким, що відбувся, беручи до уваги те, що поставлене на голосування питання не має великого значення для країни.
Крім того, мало хто вірить, що договір з Україною, який уже попередньо вступив в силу при схваленні 27 інших членів ЄС, можна зірвати.
Якщо референдум буде визнаний таким, або переможуть прихильники угоди, весь процес, ймовірно, буде сприйнятий, як порожня втрата часу і грошей.
Але якщо голландські виборці відкинуть угоду менш ніж за три місяці до британського референдуму про вихід з ЄС, ситуація може перерости в національну або навіть європейську політичну кризу.
Народна партія за свободу і демократію, очолювана прем’єр-міністром Марком Рютте, заявила, що проігнорує негативний результат референдуму, в той час як її молодший партнер по коаліції Партія праці заявила, що буде поважати результати голосування, що створило б ґрунт для потенційного розколу.
Теоретично, в разі якщо противники угоди отримають переважну більшість, кабінет може звернутися в ЄС з проханням відновити переговори з Україною, щоб змінити договір.
Але більш вірогідним у цьому випадку є розпад коаліції Рютте.