Юрій Севрук: процес реформування органів прокуратури триває і проходить успішно

У четвер, 7 квітня, виконувач обов’язків Генерального прокурора України Юрій Севрук взяв участь в роботі круглого столу «Правоохоронна реформа – зрада чи перемога. Погляд правоохоронців, експертів та соціологів», який проходив в «Укрінформі». Участь у заході також взяли заступники керівників місцевих прокуратур, які пройшли конкурсний відбір, експерти, юристи, представники громадських організацій, правозахисники, представники спеціалізованих ЗМІ, політологи та представники МВС. Захід був організований Інститутом аналізу та прогнозування.

Метою заходу було проведення аналізу ситуації з реформуванням силових відомств та органів, зокрема Генеральної прокуратури та Національної поліції мовою цифр. Було обговорено теми структурно-функціональних змін у зв’язку із ліквідацією загального нагляду та невдовзі слідства в органах прокуратури, питання кадрового оновлення місцевих прокуратур, результати роботи. Учасникам заходу було представлено інфографіку та результати соціологічних досліджень, а також наведено статистику роботи органів прокуратури.

Юрій Севрук зазначив, що реформа органів прокуратури триває і згідно Закону «Про прокуратуру» буде тривати щонайменше до січня 2018 року, а по результатах роботи і ще довше. Він наголосив, що реформа передбачала не заміну всіх працівників органів прокуратури, а проведення відбору керівників місцевих прокуратур та прокурорів саме на конкурсних засадах. Мали відбутися зміна структури та штатної чисельності, а також зменшення кадрового складу працівників органів прокуратури і збільшення ефективності їх роботи. «З огляду на це реформа відбувається у позитивному сенсі», – підкреслив виконувач обов’язків Генерального прокурора України.

В той же час, за його словами, має місце певна проблематика, пов’язана із скасуванням загального нагляду. Так, продовжується практика надходження до органів прокуратури сотень звернень від громадян і народних депутатів, які стосуються питань загального нагляду. «На жаль, після ліквідації загального нагляду в органах прокуратури реальної системи контролюючих органів, які повинні були замінити прокурорів, не створено», – пояснив Юрій Севрук, додавши, що надання роз’яснень громадянам про те, що це не відноситься до компетенції органів прокуратури, не сприяє підвищенню авторитету органів прокуратури.

Також він проінформував про структурні зміни, які відбулися у зв’язку із проведенням конкурсів на посади керівників та заступників місцевих прокуратур, та результати конкурсу. Так, після перших двох етапів із зовнішніх кандидатів відсіялося 83%, і в рейтингових списках залишилося 17% зовнішніх кандидатів, з яких значна частина – працівники Генеральної прокуратури і регіональних прокуратур. В той же час із внутрішніх кандидатів вибуло лише 10% кандидатів.

Таким чином, результати конкурсу засвідчили належний рівень освіти і професійної підготовки прокурорських працівників, відбір до лав яких завжди був жорсткий. Етап співбесід також проводився абсолютно відкрито і за цим можна було слідкувати через Інтернет. На кожному засіданні конкурсних комісій були присутні громадські активісти, в тому числі «Автомайдану» тощо.

Щодо критики на рахунок того, що Генеральним прокурором не було призначено на посади керівників місцевих прокуратур жодного зовнішнього кандидата, Юрій Севрук зазначив, що вони не проходили перевірок, і при їх проведенні надійшла значна кількість скарг із негативною інформацією про них. «Генеральний прокурор, звичайно, мав реагувати на ці факти», – наголосив в.о. Генерального прокурора, додавши, що за результатами вивчення всіх матеріалів на посади перших заступників і заступників було призначено 22 особи, які ніколи не працювали в органах прокуратури.

Також він зазначив, що процес реформування буде відбуватись і у подальшому, і наступним його етапом буде створення органів самоврядування.

Так, були вжиті заходи щодо підготовки проведення конференції для обрання Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, якій будуть передані всі повноваження по проведенню конкурсу і по перевірці дисциплінарних проваджень на прокурорів. «КДК – це дуже важливий орган, так само як і Рада прокурорів України, яку буде обрано найближчим часом», – акцентував Юрій Севрук.

Також він наголосив, що, не зважаючи на недостовірну інформацію, яка розповсюджується у ЗМІ, управління реформ та забезпечення якості роботи Генеральної прокуратури продовжує здійснювати свою роботу. Вона буде дещо переформатована, але не припиниться, і про ліквідацію мова не йде в жодному разі. Завдання на найближчий час – визначитись з критеріями оцінки керівників органів прокуратури а також простих прокурорів, щоб кожен працівник розумів, що йому робити і як. За словами Юрія Севрука, до цієї роботи будуть залучатися, зокрема, й міжнародні експерти.

Окрім цього, він детально зупинився на питанні скорочення кількості працівників місцевих прокуратур на фоні зростаючого навантаження, зокрема і у зв’язку із зростанням рівня злочинності. До того ж, і донині триває процес виконання працівниками органів прокуратури обов’язків працівників органів поліції в деяких регіонах України, які наразі зазнають реформування і, як наслідок, мають не виконання деякими з її працівників своїх функцій з різних причин.

При цьому фінансове забезпечення залишається на неналежному рівні, через що прокурори звільняються – кількість таких прокурорів досягла 130. «Ми намагаємось розподіляти ті кошти, які є. Але нам виділено вполовину менше коштів на заробітну плату, ніж було передбачено по закону», – сказав Юрій Севрук. Більше того, як він зазначив, вже є позови, задоволені судами, щодо неналежної виплати заробітної плати відповідно до Закону «Про прокуратуру». Але Кабінет Міністрів, до якого неодноразово зверталося керівництво Генеральної прокуратури, поки що жодним чином не реагує на цю проблему, що призводить до негативних наслідків. Так, є окремі відділи в місцевих прокуратурах, де залишилось 20% кадрового складу. «Виходячи з норм закону, ми не зможемо приймати людей без конкурсу і навчання в Академії прокуратури, що може зайняти цілий рік. А за цей рік 20% працівників внаслідок навантаження можуть просто звільнитися, і буде нікому підтримувати державне обвинувачення», – наголосив Юрій Севрук.

Також Юрій Севрук закликав представників ЗМІ до об’єктивного висвітлення діяльності прокуратури, оскільки зараз проти прокуратури ведеться справжня інформаційна війна, від чого страждає авторитет органів прокуратури. Водночас він заявив про зміну інформаційної політики на міжнародному рівні. Наразі запрацювала англійська версія сайту Генеральної прокуратури, сторінка реформи органів прокуратури також оновлена.

«Прокурори будуть і надалі виконувати свою роботу у відповідності до вимог закону, прокуратура продовжуватиме чистити свої ряди для того, щоб залишались ефективні, здібні і чесні працівники прокуратури», – підкреслив в.о. Генпрокурора.

Також на круглому столі виступили заступник прокурора місцевої прокуратури №10 та заступник керівника місцевої прокуратури № 6, які були зовнішніми кандидатам під час проведення конкурсу на заміщення посад керівників місцевих прокуратур та їх заступників.

Вони зазначили про певні складнощі із практичним застосуванням тих знань, з якими вони йшли на конкурс, але сам конкурс відбувся, і доволі об’єктивно. В той же час вони висловили думку, що робота була б повністю паралізована, якби на всі посади до місцевих прокуратур прийшли зовнішні кандидати.

Окрім того, викликає певне непорозуміння у працівників новостворених місцевих прокуратур невідповідність у співвідношенні заробітних плат порівняно із працівниками Національної поліції, НАБУ та САП із фактичним навантаженням на кожного працівника прокуратури.

  

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *