Органами прокуратури вживаються заходи щодо забезпечення законності обмеження особистої свободи громадян при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення

Упродовж першого кварталу поточного року органами прокурати проведено низку перевірок стану додержання законів та конституційних прав громадян при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення.

Перевірками встановлено порушення уповноваженими державними органами, судами вимог законодавства при вжитті заходів забезпечення провадження та накладенні адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення.

Так, органами поліції, державної прикордонної та фіскальної служб допускалися порушення прав громадян під час адміністративного затримання та тримання у спеціальних установах (за відсутності законних підстав, без складання протоколів, з викривленням часу та дати доставлення або поміщення тощо), щодо роз’яснення та забезпечення їх прав, відсутності належних умов утримання та медичного обслуговування, інформування центрів з надання вторинної безоплатної правової допомоги тощо.

Водночас за скаргами громадян, що надходили до органів прокуратури, обставини застосування співробітниками поліції насильницьких дій до затриманих і доставлених осіб, що мають ознаки негуманного або жорстокого поводження, перевіряються прокурорами під час проведення слідчих дій у кримінальних провадженнях, які розпочато у місті Києві, Закарпатській, Волинській та інших областях держави.

Зокрема, Мукачівською місцевою прокуратурою Закарпатської області у лютому цього року внесено відомості до ЄРДР за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень), за фактом отримання інформацій про заподіяння в приміщенні міського відділу поліції тілесних ушкоджень затриманому.

Прокурори реагували на непоодинокі порушення вимог законодавства під час розгляду судами справ про адміністративні правопорушення.

Судова практика накладення адміністративних стягнень у виді адміністративного арешту та громадських робіт свідчить про випадки їх застосування до інвалідів першої та другої групи, людей похилого віку, що заборонено законодавством. Поточного та минулого років прокурорами оскаржено більше 250 неправосудних рішень цієї категорії.

Разом з тим внаслідок недосконалості законодавства в окремих регіонах держави апеляційні скарги прокурорів на вказані рішення залишалися без розгляду, що ускладнювало поновлення порушених прав громадян, у Львівській, Миколаївській, Полтавській, Чернівецькій та інших областях. З метою вжиття заходів щодо забезпечення однакового застосування апеляційними судами норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, які регулюють повноваження прокурора на апеляційне оскарження постанов суду, Генеральною прокуратурою України у квітні цього року направлено відповідний лист Голові Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Крім того, встановлено, що всупереч вимогам КУпАП, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» працівниками суду своєчасно не звертаються до виконання постанови суду про накладення адміністративних стягнень.

Так, у Херсонській області працівниками Чаплинського районного суду своєчасно не направлено для виконання рішення про застосування адміністративного арешту та громадських робіт стосовно восьми осіб, внаслідок чого правопорушники уникли передбаченої законом відповідальності. За вказаними фактами службової недбалості та невиконання судового рішення регіональною прокуратурою розпочато 2 кримінальних провадження за ст. ст. 367, 382 КК України.

Під час перевірок прокурори також реагували на порушення законодавства при виконанні органами кримінально-виконавчої інспекції постанов про накладення громадських і виправних робіт. Усупереч вимогам закону органами місцевого самоврядування не затверджено переліку об’єктів, на яких порушники відбувають громадські роботи, службовими особами не здійснювався належний контроль за виконанням адміністративних стягнень та допускалися інші порушення порядку виконання примусових заходів.

Загалом упродовж першого кварталу поточного року з метою усунення порушень закону та поновлення конституційних прав громадян при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення внесено понад 400 документів реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 275 посадових осіб, скасовано 39 актів уповноважених державних органів та розпочато 9 кримінальних проваджень.

Робота на вказаному напрямі триває.


Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *