Децентралізація у дії: до об’єднання через діалог
У Святогірську зроблено перші кроки на шляху створення об’єднаної територіальної громади. Зустріч у міській раді депутатів міськради, лідерів громадських рухів і активістів із т.в.о.заступника голови обласної державної адміністрації Сергієм Поповим, заступником директора департаменту розвитку сільської місцевості, впровадження реформ і АПК Донецької ОДА Людмилою Биченко і директором Офісу реформ Мариною Недорубой була конструктивною та плідною.
Говорячи про методику і методологію реалізації Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, Сергій Попов підкреслив, що це потужний поштовх для розвитку місцевого самоврядування, оскільки дає можливість селам, селищам, містам вийти на прямі міжбюджетні стосунки.
Згідно з перспективним планом навколо Святогірська повинні об’єднається три сільські ради і 12 населених пунктів. При цьому домінуючими є принципи конституційності і законності, добровільності і економічної ефективності. На жаль, представників сільських рад Долини, Хрестищ і Маяків не зустрічі не було, а без урахування їх думки ніякого об’єднання не буде.
Жителів міста цікавили питання, пов’язані з роботою медичних установ, шкіл та дитячих садочків, ремонтів доріг і інших об’єктів інфраструктури. Головне, що людей цікавить майбутнє своїх сімей, близьких, сусідів. Це ще одна ознака того, що реформа децентралізації йде в потрібному напрямі.
Інша ситуація склалася в Райгородку, що теж знаходиться в Слов’янському районі. Згідно перспективного плану ця громада повинна об’єднається з Миколаївською. Але наполягаючи на тому, що “закон – не догма, а керівництво до дії”, селищний голова Олександр Годецький разом з місцевими депутатами і активістами розробили свій альтернативний план. На їх думку, якщо до них приєднаються вищезгадані три сільські ради, то така громада буде і сьогодні, і в майбутньому самодостатньою і заслуговує на “вільне плавання”.
Щоправда, економічні розрахунки ґрунтуються на методологічних помилках і не враховують реальні процеси деіндустріалізації. Втім, активісти не втрачають оптимізму, готові провести “роботу над помилками” і розраховують на підтримку селян. В ході гарячої дискусії сторони прийшли до рішення ще раз зустрітися, аби розкласти по поличками та розставити по місцях усі аспекти створення об’єднаної громади. А в якому місці буде знаходиться її центр – покаже час.
За інформацією Департаменту розвитку сільської місцевості, впровадження реформ та АПК ОДА