У кого більше шансів на праймеріз у Нью-Йорку?
Володимир Козловський
Російська служба Бі-бі-сі, Нью-Йорк
У вівторок у американському штаті Нью-Йорк, який на півночі впирається в канадський кордон, проходять праймеріз.
Оскільки в однойменному місті на Гудзоні базуються штаб-квартири найважливіших американських ЗМІ, вони висвітлювали це голосування до знемоги.
Правда, завтра ж про нього забудуть і слідкуватимуть вже за наступним раундом, який буде проходити 26 квітня в Коннектикуті, Род-Айленді, Пенсильванії, Делавері та Меріленді.
У республіканців результат нью-йоркського волевиявлення передбачити легко. Міліардер-забудовник Дональд Трамп останнім часом випереджав свого головного суперника Теда Круза в Нью-Йорку в середньому на 31% і майже напевно розгромить його сьогодні.
Трамп в Нью-Йорку – вдома, йому допомагають стіни. Він народився у Квінсі, де майже кожен хлопець колись мріяв стати Трампом, і живе в манхеттенському хмарочосі, що носить його ім’я.
Правда, його власні діти Ерік та Іванка, яка часто виступає з батьком і вражає красномовством і красою, вчасно не зареєструвалася і голосувати не зможе.
Круз, з іншого боку, вирив собі яму в Нью-Йорку на самому початку виборчої кампанії, коли зневажливо відгукнувся про “нью-йоркські цінності”, тобто поняття Трампа. В останні дні йому це нагадували щокроку.
У провінції, де Нью-Йорк часто недолюблюють, це формулювання могло принести Крузу бали, але зараз воно було згубним. Сенатор намагався виправити свій промах, пояснюючи щокроку, що він мав на увазі поняття не нью-йоркців взагалі, а ліберальних демократів. Але слово не горобець.
Круз намагався вписатися і, наприклад, завзято, брав участь у приготуванні маци в ортодоксальній єврейській школі. Але на нього накричали на зустрічі з виборцями в Бронксі, і йому довелося скасувати візит в іншу школу, де планували під час його появи дружно вийти геть.
Третій республіканський претендент, огайський губернатор Джон Кейсік, виграв поки що лише в одному своєму штаті і навряд чи переможе десь іще, але не сумує і спокушає виборців результатами опитувань, які показують, що тільки він має шанс розгромити Хілларі Клінтон в єдиноборстві.
Заповітні 1 237 делегатів
Для того, щоб партія висунула його кандидатом в президенти, республіканцям треба набрати 1 237 делегатів її передвиборчого з’їзду.
У Трампа їх на ранок вівторка 756, у Круза – 559, а у Кейсіка – 143, що навіть менше, ніж у Марко Рубіо, який давно вийшов із перегонів зі 173.
Завдання Круза і Кейсіка – не дати Трампу набрати заповітну кількість делегатів.
Якщо набере, його висунуть автоматично. Якщо трохи не дотягне, після кожного туру голосування все більша частина його делегатів буде звільнятися від обов’язку голосувати саме за нього. Круз за кулісами обробляє трамповських делегатів з розрахунку, що більшість у кінцевому підсумку перейди на його сторону.
Сезон попередніх виборів закінчиться 7 червня. Партз’їзд республіканців розпочнеться 18 липня у Клівленді. У проміжку Круз може перетягнути на свою сторону досить делегатів, щоб набрати 1 237 голосів вже в другому турі голосування.
Кейсік, мабуть, розраховує на те, що, позбувшись Трампа, республіканський партактив, який сильно недолюблює Круза, обере Кейсіка.
Намагаючись набрати потрібну кількість делегатів, Трамп в останні два тижні майже успішно утримується від безглуздих і спірних заяв, які, з одного боку, гарантували йому безкоштовну пресу, але, з іншого, відштовхували значну частину виборців, особливо жінок. В рамках цієї перебудови він найняв досвідченого політтехнолога Пола Манафорта, який починав ще за Рейгана.
Критики негайно відмітили, що Манафорт у свій час працював радником у колишнього президента України Віктора Януковича.
Щоб набрати тисяча двісті тридцять сім делегатів, Трампу потрібно завойовувати 61% решти делегатів з’їзду. Крузу – 86%. Кейсіку – 140%. Але практично невідворотна перемога мільярдера в Нью-Йорку різко змінить ці калькуляції на його користь.
Якщо він набере сьогодні, скажімо, ще 85 делегатів, – що цілком можливо, – то Крузу до кінця сезону потрібно буде завойовувати вже 98% решти їх кількості, щоб досягти заповітної цифри. Це вкрай малоймовірно.
Клінтон не наздогнати?
Для перемоги на липневому партз’їзду демократів у Філадельфії кандидату потрібно прийти до фінішу з 2 383 делегатами. У Гілларі Клінтон на сьогоднішній ранок їх 1 287, тобто 55% від потрібної кількості. У Берні Сандерса – 1 043, тобто 45%, але справи у нього, на перший погляд, йдуть все краще.
Вермонтський соціаліст виграв вісім голосувань з останніх дев’яти. Опитування показують, що чисто по-людськи він подобається американцям більше, ніж всі інші кандидати.
В останні три місяці Сандерс зібрав більше грошей, ніж Хілларі, а на його мітинги злітається все більше народу. Наприклад, в середу його прийшли послухати у Нью-Йорку 27 тисяч осіб.
Його біда в тому, що на початку голосування Хілларі набрала в південних штатах величезну кількість делегатів і наздогнати її тепер дуже складно. Хоча Сандерс потихеньку скорочує розрив, в даний момент він відстає на 664 делегата.
Гірше того: за Хілларі переважна більшість так званих суперделегатів, які складуть на з’їзді 15% від загальної кількості. Ці люди не вибираються рядовими членами партії, а призначаються партактивом або належать до якоїсь привілейованої категорії. Це, наприклад, члени сенату і палати представників, партійні бонзи окремих штатів або колишні президенти, в тому числі Білл Клінтон, чий вибір можна передбачити заздалегідь.
Така система існує в основному у американських демократів і, як всі визнають, це не дуже демократично. Деякі суперделегати є і у республіканців, але їх мало, і погоди вони, загалом, не роблять.
Щоб набрати заповітну кількість делегатів, Хілларі потрібно завоювати 33%, а Берні – 67%. Нью-йоркська перемога змінить цю калькуляцію на її користь.
У понеділок Сандерс погодився, що, згідно з опитуваннями, він відстає у Нью-Йорку, але сказав: “Давайте дочекаємося справжнього опитування, яке відбудеться завтра”.
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.