30-ті роковини Чорнобильської трагедії
26 квітня минає 30-та річниця вибуху на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. Найбільша за всю історію ядерної енергетики трагедія (до вибуху на японській АЕС «Фукусіма-1» у 2011 році).
Мільйони людей досі розплачуються здоров’ям за чиюсь помилку – така страшна ціна Чорнобильської катастрофи.
Влада злочинно приховувала факт вибуху. Наступного дня після аварії діти пішли до школи, малюки гралися надворі. А в цей час часточки радіоактивних викидів осідали не лише у легенях українців, росіян і білорусів, а й у половини населення земної кулі.
Задля зменшення наслідків вибуху згуртувались рятувальники, пожежники, військові та навіть цивільні, небайдужі люди. Зупинити активне виверження вдалось лише наприкінці травня, ціною опромінення тисяч людей і загибелі сотень.
Ось кілька цифр, що ілюструють страшні наслідки.
* У результаті вибуху Чорнобильської атомної електростанції було викинуто в повітря в 400 разів більше радіоактивних речовин, ніж при бомбардуванні Хіросіми. Радіоактивні дощі пройшли навіть в Ірландії.
* 200 тисяч людей були евакуйовані після аварії на ЧАЕС із забруднених територій.
* Близько 300 самоселів досі живуть у зоні відчуження.
* Майже 400 млрд. грн. коштує реалізація проекту остаточного закриття й консервації блоків № 1, 2, 3 Чорнобильської атомної електростанції, яка триватиме до 2028 року.
* Близько 97% радіоактивного матеріалу й досі лишається у зруйнованому вибухом 4-му реакторі.
Я хочу висловити безмежну вдячність ліквідаторам за те, що вони жертвували власним життям і здоров’ям задля того, щоб мінімізувати найстрашніші наслідки трагедії для нас і наших дітей. Внесок кожного з них у майбутнє планети неоціненний. І найбільшим злочином нашого і наступних поколінь буде нехтування цим страшним уроком.
голова Донецької облдержадміністрації,
керівник обласної військово-цивільної адміністрації
Павло Жебрівський