Українка зробила відкриття, що може стати проривом у лікуванні пов’язаних із діабетом ран
Американка українського походження Ірена Ребалка зробила відкриття, яке обіцяє стати проривом у лікуванні пов’язаних із діабетом ран. Про це йдеться у статті видання New Pathway, передає VIDIA.
Народжена у Гамільтоні, Ірена була вихована в місцевій українській громаді. У 2012 році вона отримала ступінь в області наук про життя в Університеті імені Макмастера та розпочала магістерську програму. У вересні 2013 року вона перевелася на докторантуру в галузі молекулярної медицини та патології під керівництвом доктора Томаса Хоука.
Цукровий діабет є одним із найпоширеніших захворювань у світі — на нього хворіє понад 4 млн канадійців, 1,5 млн українців та більш ніж 600 млн людей по всьому світу. Одним із ускладнень, які викликає діабет, є погіршена здатність ран загоюватися. Тому будь-яка подряпина, поріз чи навіть маленький слід на нозі через затісне взуття можуть перетворитися на рану, яка хронічно не загоюється та вимагає ампутації. Що робить рани при діабеті ще страшнішими, так це те, що від хвороби вражаються також і нерви, а тому людина може навіть не помітити рану. Діабет є найпоширенішою причиною ампутацій у сіті — лише в одній Північній Америці діабет спричинює понад 70 тисяч ампутацій.
Дослідження Ірени якраз орієнтоване на пошук рішення, яке допомогло б діабетикам ефективно відновлюватися від ран і порізів, і тим самим уникати загроз ампутації і викликаних травмами хронічних захворювань.
В останні кілька років дівчина працювала із речовиною, яка забезпечує закриття рани та швидше відновлення клітин. По суті, Ірена взяла до уваги той факт, що у хворих на цукровий діабет, окрім підвищеного вмісту глюкози в крові та некерованого рівня інсуліну, є й інші фактори розладу. Вона розглянула PAI-1 — фактор, підвищений при діабеті, і змогла знищити його до нормального рівня за допомогою речовини під назвою PAI-039.
Ірена досягла значного прогресу у своєму дослідженні: її робота показала успіх на клітинних та тваринних моделях. Тестування показало, що речовина спричиняє закриття ран у діабетичних тварин швидше, аніж у тих хворих тварин, які не отримували лікування.
Наступним етапом є випробування на людині. Але перехід від досліджень на тваринах до досліджень на людях, як правило, займає роки. Доброю новиною є те, що речовина, яку використовує Ірена, вже дозволена для використання людиною. Наразі вона запатентована фірмою Pfizer та використовується для інших цілей. Однак термін дії прав на неї скоро сплине. Саме тому шанси перейти до досліджень на людях зростають, і Ірена сподівається, що дочекається успішного дозволу на використання цієї речовини.
Ірена сподівається також, що вона зможе перетворити цю речовину, яка наразі використовується у вигляді пігулки, на крем.
Дівчина вже опублікував свої дослідження в глобальному науковому журналі Diabetes і вела перемови з кількома організаціями, що займають розвитком ліків у Канаді.
Нагадаємо, українка здійснила прорив у математиці: вирішила задачу, над якою вчені працювали кілька століть.