Як лабрадори можуть допомогти в боротьбі з ожирінням
Лабрадори мають славу породи, яка найбільше їсть. Вчені виявили, що за таку особливість відповідає окремий ген. Його дослідження може допомогти у справі боротьби з ожирінням у людей.
Генетичні особливості
Лабрадори більше за інших собак схильні до ожиріння – частково це спричинене їхніми генетичними особливостями.
Зокрема мова йде про ген, який відповідає за те, як мозок розпізнає почуття голоду і ситості.
Вчені вважають, що їхнє дослідження лабрадорів допоможе краще зрозуміти проблему ожиріння у людей. Результати досліджень опубліковані в науковому журналі
Cell Metabolism.
“Такі генні відмінності спостерігаються у чверті представників цієї породи”, – розповіла ВВС керівник дослідницької групи Елеанор Раффан.
Вчені досліджували більше 300 лабрадорів, які живуть у сім’ях або є собаками-поводирями.
“Хоча ожиріння – це наслідок того, що людина їсть більше, ніж їй потрібно, і більше, ніж організм спалює за допомогою фізичних навантажень, біологія теж відіграє значну роль у тому, як ми їмо”, – зауважує пані Раффан.
Спосіб життя
Причини ожиріння у собак схожі з аналогічними проблемами у людей. Крім генетики серйозну роль відіграють особливості способу життя, такі як малорухливість і споживання висококалорійної їжі.
На сьогодні у багатьох країнах дві з трьох собак (34-59%) страждають від зайвої ваги. Найвищий показник ожиріння припадає на лабрадорів.
Вчені встановили, що у лабрадорів і прямошерстних ретриверів зміни у гені проопіомеланокортина (ПОМК) впливають на апетит і вагу.
Кожен із псів з таким варіантом гена важить у середньому на два кілограми більше, ніж лабрадор зі звичайним геном. Найчастіше це пси, які працюють собаками-поводирями, адже, як кажуть вчені, їх легше дресирувати, заохочуючи ласощами.
Дослідники перевірили й інші породи – від ши-тцу до датських догів, але генних змін не виявили.
Значення для людей
Цікаво, що ген ПОМК в рідкісних випадках є причиною дитячого ожиріння.
“Ми встановили, що деякі лабрадори товстіють через мутації гена у головному мозку, – пояснює генетик з Кембриджського університету Жиль Йо. – Цей же ген допомагає нам визначати, скільки жиру накопичено в нашому організмі. Тому лабрадори [у яких ген порушений] не розуміють, скільки поживних речовин вони спожили, і продовжують їсти, щоб набрати вагу”.
Згідно з рядом досліджень, у людському організмі на вагу впливають більше 100 генів, значна частина яких задіяна у роботі мозку і формує наші звички в їжі.
Вивчення проблеми ожиріння на собаках може допомогти краще зрозуміти біологічні процеси, що призводять до ожиріння.
“Генетичний збій, що впливає на роботу гена проопіомеланокортина, також може бути причиною зміни ваги і у людей. У деяких людей з ожирінням відсутня та сама частина гена, що і у собак”, – пояснює професор Стівен О’Рейллі, експерт у галузі досліджень проблем метаболізму.
“Тому подальше вивчення проблеми ожиріння у лабрадорів допоможе не тільки іншим представникам цієї породи, але і людині”, – упевнений вчений.
What’s wrong with the BBC? This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.