До Скандинавії на авто: 10 перлин Норвегії
У першій частині цього блогу йшлося про те, як спланувати автомобільну подорож до Скандинавії так, щоб уникнути зайвих витрат і водночас отримати від неї максимум вражень і задоволення. Тепер час поговорити про те, заради чого, власне, варто таку поїздку затівати.
Про автора:
Яна Грибовська – журналіст і перекладач, магістр культурології “Києво-Могилянської Академії”.
Мандрівник і фотограф за покликанням, яка відвідала більше 30 країн, у цьому блозі розповідає про свій досвід планування поїздок і найяскравіші враження від них.
Звичайно, жоден перелік місць, які ви зможете відвідати під час однієї поїздки до Норвегії, не буде вичерпним – ця країна водночас і досить велика територіально, і надзвичайно багата природно. До неї можна повертатися знову і знову, і щоразу відкривати для себе щось нове.
Водночас, реально оцінивши свій час і можливості, поїздку цілком можливо спланувати так, щоб побачити максимум найцікавіших місць цієї дивовижної країни. А якщо чогось не встигнете – буде привід повернутися до Норвегії знову.
- Читайте також:
До Скандинавії на авто: більше вражень за менші гроші
Найбільша концентрація природних пам’яток – на заході та південному заході Норвегії, у так званому регіоні фіордів. Саме звідси варто починати знайомство з країною, і наступний перелік підкаже, на які саме місця варто звернути увагу, щоб зробити це знайомство незабутнім.
1. Прекестулен, або Кафедра проповідника (Preikestolen)
На південному заході Норвегії, неподалік від міста Ставангер, знаходиться одне з найбільш видовищних місць країни – Прекестулен, або Кафедра проповідника. Ця стрімка скеля, що здіймається на 600 метрів над водою, отримала свою назву завдяки пласкій вершині, з якої відкривається захопливий вид на Люсе-фіорд.
Щоб дістатися до Кафедри, вам доведеться подолати маршрут загальною довжиною близько 8 км (по 4 км в кожен бік) й тривалістю близько чотирьох годин. Також пам’ятайте про те, що йти доведеться гірською стежкою – тож подбайте про належне взуття.
Попри те, що загалом маршрут не є надто складним (поряд з вами стежкою йтимуть і сім’ї з маленькими дітьми, і літні люди), окремі його частини можуть бути досить виснажливими, особливо для людей без фізичної підготовки.
Але краєвиди, які відкриються вам з Прекестулена (і на шляху до нього також), безумовно варті тих зусиль, які доведеться докласти щоб їх побачити.
2. Водоспади
На початку подорожі Норвегією усі туристи, які приїхали до цієї країни вперше, зазвичай зупиняються біля кожного водоспаду, який трапиться їм на шляху. Втім, досить скоро вони перестають це робити – адже водоспади в регіоні фіордів трапляються буквально на кожному кроці.
Тож можете не хвилюватись – який би маршрут ви не обрали, без водоспадів у Норвегії ви не залишитесь. Ви навіть можете зупинитись у кемпінгу біля підніжжя водоспаду – таких у Норвегії трапляється чимало. Однак попри те, що вони зазвичай є дуже мальовничими, жити під доволі гучний акомпанемент води не кожному буде до душі.
Після кількох днів у Норвегії на невеликі водоспади ви просто перестанете звертати увагу – але деякі вам проминути не вдасться. Одним з таких є водоспад Лотефоссен, тож за можливості прокладіть свій маршрут повз нього. Ви не пожалкуєте.
Він знаходиться на дорозі RV13, відрізок якої іноді називають “дорогою водоспадів”, і Лотефоссен є найбільш видовищним з них.
3. Льодовик Бріксдаль (Briksdalsbreen)
Льодовики, поряд із фіордами і водоспадами, є природною візитівкою Норвегії. Тому, плануючи подорож до цієї країни, безумовно варто побачити хоча б один з них.
Одним з найпопулярнішим є льодовик Бріксдаль, розташований у Національному парку Йостедалсбреен (Jostedalsbreen nasjonalpark). Він є рукавом найбільшого у континентальній Європі льодовика Йостедаль.
Бріксдаль є одним із найбільш доступних для туристів льодовиків – дорога до нього через парк Йостедалсбреен є зовсім не складною і дуже мальовничою. Окрім того, вхід до самого парку безкоштовний, тож вам доведеться заплатити лише за паркінг біля нього.
4. Гейрангер-фіорд (Geirangerfjorden) і Дорога орлів (Ørneveien)
Серед норвезьких фіордів важко обрати найкрасивіший, але Гейрангер-фіорд, внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, безумовно є одним із них.
Захопливі панорами Гейрангер-фіорда відкриються вам з дороги номер 63 – однієї з наймальовничіших автомобільних доріг Норвегії, яку іноді називають “золотим шляхом” через велику кількість природних пам’яток, крізь які вона проходить.
Відрізок цієї дороги на Гейрангер-фіордом носить назву “Дорога орлів” – тут дорога робить кілька дуже крутих поворотів, після чого виводить на оглядовий майданчик, з якого ви зможете помилуватись фіордом.
Якщо ж ви проїдете 63-ю дорогою трохи далі на південь, то побачите Гейрангер-фіорд з іншого боку – один з видів, від яких справді перехоплює подих.
5. Сходи тролів (Trollstigen)
Якщо ж ви рушите цією ж дорогою на північ, вона приведе вас до ще однієї “візитівки” Норвегії – Сходів тролів.
Взагалі з цими героями скандинавської міфології у Норвегії ви зустрічатиметесь скрізь – від географічних назв до сувенірних крамниць. Цього ж разу ви матимете нагоду піднятись їхніми “сходами”.
Цю автомобільну дорогу, що має 11 крутих поворотів, відкрили у 1936 році. Зараз вона є відрізком 63-ї дороги і одним з найпопулярніших туристичних місць у країні.
З оглядового майданчика вгорі ви побачите панораму, яка має всі шанси стати одним в ваших найяскравіших вражень від поїздки до Норвегії.
6. Лердальський тунель (Lærdalstunnelen)
Головною туристичною принадою Норвегії є її природа – однак трапляються у ній і цілком рукотворні цікавинки.
Зокрема, під час подорожі цією країною ви маєте унікальний шанс проїхати Лердальським тунелем – найдовшим автомобільним тунелем у світі, довжина якого сягає 24,5 км.
- Дивіться також:
Норвегія: країна фіордів, льодовиків і тролів
Цей тунель проходить у горах, висота яких сягає 1 600 метрів, і має всередині три великих штучних гроти.
Завдяки своїм розмірам, архітектурі і освітленню тунель справляє сильне враження, і якщо ви маєте можливість ним приїхати, не варто нею нехтувати – особливо враховуючи, що проїзд у тунелі є безкоштовним.
7. Гірські дороги, або Зима у розпал літа
Завдяки своїй географії та рельєфу Норвегія пропонує вам отримати ще один цікавий досвід – посеред літа потрапити до зими.
На одну з таких доріг, що веде до містечка Сьоуда, ми потрапили випадково, прямуючи до чергового місця ночівлі. Враховуючи, що подорожували ми на початку серпня, раптом побачити купи снігу на узбіччях, кригу на озерах і температуру 2 градуси за Цельсієм на бортовому комп’ютері виявилось досить несподіваним.
Згодом у такі “зимові” місця на гірських дорогах ми потрапляли ще кілька разів – і за годину-дві знову успішно повертались у звичайне норвезьке літо.
Враховуючи той факт, що навіть влітку їзда такими дорогами може бути досить екстремальною, з осені до весни вони зазвичай закриті – як і значна частина норвезьких доріг взагалі.
8. Атлантична дорога (Atlanterhavsveien)
Ще одна рукотворна пам’ятка Норвегії, цього разу органічно вписана у навколишній пейзаж – Атлантична дорога. Це 8-кілометрова ділянка шосе, що з’єднує невеликі острови в Атлантичному океані між містами Молде та Крістіансунн.
Атлантична дорога складається з семи мостів, найдовший і наймальовничіший з яких – Сторсезандетський (Storseisundet bru). Якщо дивитись на нього під певним кутом, складається враження, що дорога веде прямісінько до неба.
На дорозі облаштовано кілька оглядових майданчиків з паркінгами, з яких відкриваються чудові види.
9. Берген (Bergen)
Для того, щоб картина Західної Норвегії була повнішою, розбавте природні пам’ятки міським ландшафтом – завітайте до Бергена.
Для цього не обов’язково зупинятись у готелі в самому місті – навколо нього є багато кемпінгів, з ких ви доїдете до міста менше, ніж за півгодини.
Берген, який до 1299 року був столицею Норвегії, є другим за величиною містом країни.
Прогуляйтесь старою частиною міста, помилуйтесь традиційною середньовічною архітектурою і завітайте на набережну, що входить до Світової спадщини ЮНЕСКО.
10. Олесунн (Ålesund)
Ще одне місто, яке варто відвідати на заході Норвегії – Олесунн. Він розташований на семи островах і є дуже затишним і мальовничим.
Олесунн часто називають “перлиною “ар нуво” – значна частина міста збудована саме у цьому стилі і приваблює туристів з усього світу.
Окрім прогулянки центром, обов’язково підніміться на гору Аксла, що знаходиться прямо в місті – з неї відкривається найкраща панорама, яка є візитівкою Олесунна.