Роман ТуровецьЧи спасуть нас Джевеліни?Більшість з нас з нетерпінням очікують рішення керівництва Сполучених Штатів
Роман Туровець
Чи спасуть нас Джевеліни?
Більшість з нас з нетерпінням очікують рішення керівництва Сполучених Штатів щодо передачі Україні летальної зброї, зокрема, протитанкових ракетних комплексів FGM-148 Javelin. Ці комплекси в нашій уяві вже перетворились на таку собі «зброю відплати» – щойно вони з’являться, ми практично зразу й переможемо.
Але давайте розсудимо тверезо. Що таке Джевелін? ПТРК третього покоління вагою 28 кг. Ракета оснащена інфрачервоною головкою самонаведення. Дозволяє реалізувати принцип самонаведення «вистрілив-забув». Здатна атакувати цілі прямим пострілом або зверху, що в поєднанні з потужною тандемною кумулятивною БЧ дозволяє вражати більшість сучасних танків. Дальність ураження 2,5 км. Джевелін успішно застосовувався в Іраку (за даними американського оборонного відомства).
З того, що я написав, ми, як правило, згадуємо «вистрілив-забув». А що ж решта характеристик?
Почнемо з дальності стрільби. Максимальна – 2,5 км. В той же час дальність пострілу гармати 2А46, встановленої на танку Т-72 складає: прямого – 3 км, максимальна – 9,4 км. Отже, Джевелін буде ефективний тільки під час відбиття наступу танків, або якщо бурятські танкісти забудуть про те, що в нас є такі ПТРК і висунуться на позиції на відстань менше 2,5 кг. Як бачимо, з відстані у 3 та більше км сепари зможуть спокійно обстрілювати нас разом із нашими Джевелінами. І це при тому, що танк не єдина смертельна зброя, яка нам загрожує у цій війні.
Йдемо далі. Ракета оснащена інфрачервоною головкою самонаведення. Про самонаведення ми вже чули. Але, напевно, не дуже чітко засвоїли: інфрачервоною. Для наведення необхідна теплоконтрастність цілі. Тобто Джевелін ефективний лише проти танків з працюючим двигуном. Якщо танк не в укритті і тепло його двигуна помітне стрільцю. Причому, під час стрільби по навісній траєкторії наведення здійснюється по прямій лінії візуального спостереження. А якщо танк стоїть в капонірі, а на відстані 50-100 метрів перед ним розведені навіть невеличкі багаття? Далі думайте самі.
Джевелін активно використовувався в Іраку. Але бойові дії велися на пустельній частині Іраку. Ярів, улоговин там не було, що спрощує застосування ПТРК. А відсутність не те що будівель, а й рослинності на більшості території унеможливлювала укриття танків на позиціях. В інших умовах ці ПТРК не застосовувались, тому говорити про успішний досвід їхнього бойового застосування не варто. Тим більше, що джерела інформації про ефективність – американські. А в США вміють правильно подавати успіхи своєї зброї.
Того, що я виклав вище, достатньо для того, щоб зрозуміти: Джевелін не панацея. Так, ці ПТРК зможуть змінити хід бою, коли противник йде в наступ при підтримці танків. Так, як було під Логвіновим, Санжарівкою. А в решті випадків? Зміна противником способу застосування бронетехніки зможе нівелювати ефективність Джевелінів.
Так що закликаю не очікувати від чудо-зброї вирішення всіх наших проблем. Джевелін – хороший комплекс, але не ідеальний, як дехто думає. Є речі, не менш важливі для наших Збройних Сил. Комплекси РЕБ, антибатарейні радари, системи керування вогнем можуть дати не менший результат. І навіть від достатньої кількості армійських вантажівок або броньованих засобів евакуації буде величезна користь.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=535..
Посилання
www.facebook.com