Відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Прокуратура України в умовах європейської інтеграції»

У четвер, 19 травня 2016 року, в Національній академії прокуратури України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Прокуратура України в умовах європейської інтеграції». Участь в роботі конференції взяли заступник Генерального прокурора України Роман Говда, керівництво Національної академії прокуратури України, прокурори, судді, працівники навчальних закладів і наукових установ, адвокати, громадські експерти. Також участь у заході взяли представники міжнародних організацій, діяльність яких спрямована на сприяння реформуванню прокуратури України відповідно до європейських стандартів, зокрема Голова відділу Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Тетяна Термачіч, головний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Лоїк Геран, Голова Консультативної місії ЄС в Україні Кястутіс Ланчінскас та представник Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Вальтер Зельтер.

Міжнародна науково-практична конференція організована з метою комплексного аналізу сучасного стану реформування органів прокуратури України в умовах європейської інтеграції та напрацювання пропозицій щодо його удосконалення.

Виступаючи зі вступним словом, заступник Генерального прокурора Роман Говда подякував від імені Генерального прокурора України усім учасникам конференції та висловив переконання, що саме такий склад конференції здатний розробити і дати відповідь на питання, які зараз стоять у суспільстві щодо реформи органів прокуратури, подальших кроків їх діяльності та позитивних досягнень.

Він зазначив, що одним з головних пріоритетів для прокуратури є нове бачення її ролі в демократичному суспільстві, у системі кримінального судочинства та поза ним з огляду на те, що процес ратифікації Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом став потужною рушійною силою, зокрема щодо перетворення відомства у прокуратуру європейського зразка. «І в цьому ми орієнтуємося на європейські стандарти і рекомендації Ради Європи щодо функцій прокуратури та статусу прокурора. Вже здійснено ряд структурних перетворень правоохоронної системи та суттєво оновлено антикорупційне законодавство», – наголосив Роман Говда.

Водночас, за його словами, корупція, яка стала без перебільшення загрозою національній безпеці держави, продовжує руйнувати ці демократичні засади та напрацювання. Для боротьби з цим ганебним явищем створено ряд нових антикорупційних органів: НАБУ, Нацагентство з питань боротьби з корупцією тощо. Ці органи є незалежними та зовнішньо віддаленими від прокуратури. «І ми є їх об'єктом діяльності, що робить протидію корупції у відомстві більш реальною та більш ефективною. З метою викорінення корупційних проявів всередині прокурорської системи вже на законодавчому рівні закріплено створення Генеральної інспекції внутрішніх розслідувань та безпеки, добір кадрів в яку буде відбуватись на відкритій конкурсній основі. Це дозволить діяти їй на серйозних засадах незалежності та самостійності. Для її ефективної роботи робляться кроки для налагодження взаємодії з іншими правоохоронними органами, що стане серйозним доповненням до загальної системи боротьби з корупцією в державі», – підкреслив заступник Генерального прокурора.

Також він підкреслив важливість нещодавно внесених змін до законодавства щодо діяльності прокуратури, якими надано можливість доступу на посади прокурорів, як місцевих, регіональних прокуратур, так і Генеральної прокуратури України фахівців з поза системи. «Це, на мою думку, посилить внутрішню професійну конкуренцію і якість роботи відомства», – сказав Роман Говда.

Він зауважив, що також слід вживати заходів, спрямованих на структурну перебудову органів прокуратури, оптимізацію їх численності, а також каральних функцій деяких підрозділів. І тут одним з основних завдань є психологічна реформа. Мова йде про перезавантаження філософії працівників, яка залишилась з радянських часів: орієнтир на кількісні показники тощо. Вони показують лише процес, але жодного результату діяльності. «Тому ми потребуємо конкретних критеріїв в оцінці своєї роботи на технічному та професійному рівні. Потребують також серйозної дискусії оціночні категорії, які дозволять робити це об'єктивно та зрозуміло», – акцентував заступник Генерального прокурора.

Учасниками конференції відзначено важливість прийняття парламентом нового Закону «Про судоустрій та статус суддів» та закону про кримінальні проступки, який розвантажить прокурорів та слідчих.

Під час конференції між учасниками відбулася жвава дискусія та обмін ідеями бачення подальших кроків реформування органів прокуратури.

Учасники конференції дійшли згоди, що високих стандартів вимагають нові завдання, які стоять наразі перед органами прокуратури. Адже зараз, як ніколи, у суспільстві є високими очікування результатів від роботи органів прокуратури в новому форматі. Основним завданням було визначено продовження реформування органів прокуратури, аналіз того, що вже було зроблено, і планування наступних кроків.

Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *