З днем народження, Мерилін!
1 червня 1926 року у місті Лос-Анджелес народилося дівча, яке назвали Норма Джин Мартенсон. Ані її мати, Гледіс Бейкер, яка потерпала від психічних розладів, ані батько, хто б він не був, – і гадки не мали, що у той день на світ з’явилася майбутня кінозірка, чия слава сягне нечуваних висот за життя і не вщухатиме понад 50 років після її смерті.
Сьогодні Мерилін Монро виповнилося б 90 років. На питання “чому вона досі популярна?” Google дає 9,670,000 відповідей. Слава Монро перетнула рубіж століть. Ось кілька штрихів до портрету жінки, яку досі називають “найсексуальнішою блондинкою всіх часів і народів”.
“Я хочу навчатися!”
Багато людей асоціюють Мерилін Монро з її екранним образом такої собі принадної лялечки, не обтяженої нічим, окрім власного бюсту.
Насправді ж, ті, хто її знали, були вражені глибиною інтересів і прагненням до вдосконалення цієї особистості.
У 1955 році Монро шокувала всіх, коли на піку своєї популярності вирішила брати уроки акторської майстерності в нью-йоркській студії.
“Боже, як я хотіла навчатися, змінюватися і розвиватися. Я нічого не хотіла більше. Ні чоловіків, ні грошей, ні кохання, лише можливості грати”, – розповідала згодом Мерилін.
Репортери були вражені її знаннями методу Станіславського і готовністю говорити про це годинами.
Чоловіки, яких вона обожнювала
Її улюбленим художником був Гойя.
Вона дуже шанувала Абрахама Лінкольна.
“Я прочитала про нього все, що змогла знайти”, – згадувала Мерилін. – “Він був єдиним відомим американцем дуже схожим на мене, принаймні у дитинстві”.
Акторку приваблювали знані інтелектуали. В її списку найбажаніших чоловіків були драматург Артур Міллер, який згодом став її чоловіком, і Альберт Ейнштейн. Засновник теорії відносності подарував їй фото із написом “Мерилін, із повагою, любов’ю і подякою”. Це фото вона зберігала все своє життя як один із найдорожчих скарбів.
Дякувати Рейгану
Схоже, що світ повинен дякувати Рональду Рейгану не лише за його послідовну боротьбу з “імперіями зла”. Саме майбутній 40-ий президент США підштовхнув Норму Джин Догерті (так звали майбутню Мерилін Монро на час їхньої зустрічі) до перетворення на мегазірку сріблястого екрану.
У червні 1945 року капітан американської армії Рейган у рамках пропагандистського туру відвідав фабрику, де працювала 19-річна Норма Джин. Норма розповіла йому, що хоче стати актрисою. Її краса так вразила візитера, що той запропонував дівчині послуги свого фотографа, аби той зробив знімки для її портофоліо.
Протягом двох тижнів Рейган навчав її своїм секретам позування перед камерою. Він же порадив їй звернутися до модельної агенції Blue Book, де дівчину попросили перефарбуватися з шатенки на блондинку. А те, що сталося далі – це вже історія.
Чому терпів Уайлдер
Своїми вічними запізненнями Мерилін доводила до сказу багатьох людей. А надто кінорежисерів, яким часто-густо це влітало в копійчину.
Але вони терпіли, бо знали, чому.
Біллі Уайлдер знімав Монро у двох стрічках. Зокрема, у комедії “У джазі лише дівчата”. Свою терплячість режисер пояснив так: “В мене є тітонька Мінні. Вона ду-у-у-же пунктуальна. Але ніхто не заплатить й цента, аби прийти подивитися на неї”.
Ота сукня для Кеннеді
19 травня 1962 року Мерилін Монро запросили на святкування дня народження президента США Джона Кеннеді у нью-йоркському Медісон Сквер Гарден. Як годиться, Мерилін спізнилася на дві години.
Та коли акторка нарешті з’явилася на сцені, аби проспівати “З днем народження, пане президенте!”, присутнім просто відняло мову. Монро постала перед ними у вузькій сукні тілесного кольору, оздобленій блискучими камінцями. Промені прожекторів створювали враження, що жінка була гола, загорнута лише у тонку прозору вуаль.
Посол США в ООН Едлай Стівенсон згадував згодом: “Мені здається, що я ніколи не бачив прекраснішої жінки, ніж Мерилін Монро того вечора. На ній було щось тілесне і блискучі камінці. Але я не бачив тих камінців!”
До речі, саме сукня стала причиною запізнення Монро на вечірку: аби вона щільно облягала принадні форми Мерилін, її зшивали прямо на акторці.
Playboy і Мерилін – навіки разом
Мерилін Монро з’явилася на першій обкладинці легендарного журналу, який вийшов у 1953 році.
Цікаво, що його засновник Г’ю Гефнер розмовляв з нею лише один раз, та й то телефоном.
У 1992 році він купив місце на кладовищі у Голлівуді поряд з могилою Мерилін Монро за 75 тисяч доларів.
“Мене покладуть спочивати біля її крипти”, – пояснив він. – “Я проведу кінець моєї вічності з Мерилін”.
Мерилін Монро пішла з життя 5 серпня 1962 року. Їй було лише 36.
Загальноприйнятою причиною смерті вважається самогубство. Газета New York Times написала невдовзі, що через тиждень після її смерті кількість самогубств у цьому місті сягла рекордних 12-ти на день.
А один самогубець залишив записку: “Якщо у цьому світі нема нічого, заради чого найдивовижніша і найпрекрасніша людина в світі хотіла б жити, то нема ніякого сенсу і для мене.”