Українці у Варшаві впорядкували могили воїнів отамана Петлюри
Українці та поляки, які живуть у Варшаві, впорядкували могили воїнів отамана Петлюри на православному кладовищі на Волі. Усього — більше ста могил, пише Prostir.
Фото: http://prostir.pl
«Це перший наш такий досвід. На базі першої зустрічі будемо будувати понадконфесійну, понад організаційними поділами ініціативу, щоб охопити ці могили постійною опікою», — говорить Юрій Рейт, колишній голова ОУП, який звернувся до лідерів українських організацій у Варшаві з пропозицією спільно прибрати козацькі місяця поховання.
У прибирання взяли участь 24 особи. Вони не лише почистили могили від бур’янів, листя, але також помили пам’ятники, вичистили тризуби на козацьких хрестах, посадили барвінок тощо.
«Важливо, що українці, які проживають у столиці, хочуть тим займатися. Це продовження праці мого покоління і передача їм відповідальності за могили», — заявляє колишній голова ОУП, який пригадує осіб, які у 1980 роки почали відновлювати у Варшаві занедбані місця поховання воїнів Української Народної Республіки. Це були Андрій Мартинюк, Богдан Боберський, Микола Сивицький, засновник хору «Журавлі» Михайло Струмінський та багато інших.
«Ми почали приходити на цвинтар ще у 1970 роки. Інколи потайком. Приходили на День соборності, на відзначення Листопадового зриву, а самі ремонтні роботи почалися під кінець 1980 років. На їх відновлення та виготовлення двох меморіалів збиралися гроші серед діаспори. На початку 1990-х, коли я був головою ОУП, ми мали два пріоритети: відновити хрести у Варшаві та Александрові-Куявському», — розповідає Ю. Рейт.
Зараз на вольському цвинтарі розташовано два козацьких меморіали та стоїть кілька поодиноких хрестів. Сьогодні це більше ста могил, а загалом на кладовищі було майже 300 таких поховань.
Як оцінює Ю. Рейт, без втягнення поляків, зокрема самоврядних структур, врятувати такі місця поховань буде неможливо.
«Це теж питання до поляків, наскільки опікуються могилами своїх союзників. А ми маємо добрі приклади, що це можливе. Тож у Александрові-Куявському саме місто опікується козацьким меморіалом. І робить це дуже гарно», — каже український діяч.
Крім Александрова-Куявського та Варшави, могили петлюрівців є сьогодні в Пикуличах біля Перемишля, у Люблині, Кракові, Ланьцуті, Каліші, Каліші-Щипйорно, Дембліні, у місцевості Плоцічно біля Сувалків, у Пйотркуві-Трибунальському, Тухолі, Сосновці та інших місцевостях.
Нагадаємо, видатні українські громадські та політичні діячі звернулися до польського суспільства з листом покаяння та прощення.