Ювенальні прокурори пред’явили 65 позовів на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства
У державі функціонує близько 40 тисяч навчальних, оздоровчих та лікувальних закладів, більшість із яких має в розпорядженні земельні ділянки. Через відсутність контролю уповноважених органів у порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України не забезпечено державну реєстрацію права постійного користування такими землями, що створює передумови для їх незаконного відчуження, зміни цільового призначення землі тощо.
У Київській області земельну ділянку площею 1 га Броварського професійного ліцею відчужено на користь комерційних підприємств для будівництва двох 10-поверхових житлових будинків. За цим фактом розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 364 КК України.
Рішенням Якушинецької сільської ради Вінницької області незаконно припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 21,7 га вартістю 13,2 млн грн професійного училища соціальної реабілітації. Прокуратурою пред'явлено позов про визнання протиправними та скасування рішення сільської ради, який перебуває на розгляді суду. За фактом підроблення клопотання про припинення права користування земельною ділянкою від імені директора училища внесено відомості до ЄРДР за ч. 2 ст. 358 КК України, досудове розслідування триває.
Прокуратурою Хмельницької області виявлено факт передачі земельної ділянки спеціалізованого ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки площею 1,3 га, яку не зареєстровано у встановленому порядку, приватній фірмі за договором суперфіцію для будівництва житлового будинку. Водночас, згідно зі ст. 63 Закону України «Про освіту» вказану ділянку заборонено використовувати не за призначенням. На захист інтересів держави заявлено позов про визнання договору недійсним.
Рішенням Запорізької міської ради передано у власність 27 громадянам для будівництва житлових будинків земельну ділянку площею 2,6 га, яка належить до земель рекреації із функціональним призначенням «Землі дитячих оздоровчих установ». Прокурором пред'явлено позов про визнання протиправним та скасування цього рішення.
Органами прокуратури Луганської області заявлено 14 позовів про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки навчальних закладів, які задоволено. Аналогічні позови пред’являли прокурори Кіровоградської, Рівненської, Полтавської та Тернопільської областей.
У Волинській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій, Івано- Франківській, Київській, Луганській, Одеській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській та Хмельницькій областях поширений характер набули порушення вимог закону при передачі земель професійно-технічних та інших навчальних закладів для здійснення господарської діяльності комерційним структурам.
Загалом з цих питань прокурорами пред’явлено 65 позовів на загальну суму 134 млн грн, площа земельних ділянок 4500 га.
Ювенальні прокурори ефективно використовують надані повноваження для усунення порушень інтересів держави у сфері охорони дитинства. Робота на цьому напрямку триває.
Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України