Владика Богдан (Дзюрах) до місіонерів Божого милосердя: «Із закриттям Дверей Божого милосердя ваш мандат не закінчується»
Дякую за співпрацю, бо ви від самого початку активно виконували свою місію милосердя. Можливо, ми не вповні розуміли, чого наша Церква очікує в цей рік, але Святий Дух провадив нас гарними дорогами служіння. Служіння місіонерів милосердя насамперед полягало в уділенні Таїнства Покаяння, в якому зустрічається «Misericordia et misera» – людська нужденність із Божим милосердям.
Такими словами звернувся владика Богдан (Дзюрах), голова оргкомітету Ювілейного року Божого милосердя в УГКЦ, до місіонерів Божого милосердя УГКЦ 22 листопада в Патріаршому домі у Львові.
Додамо, «Misericordia et misera» – два латинські слова, що походять від опису святим Августином зустрічі Ісуса Христа з жінкою-перелюбницею, яку фарисеї засудили на каменування. Ці слова стали також назвою Апостольського листа Папи Франциска з нагоди завершення Надзвичайного Ювілейного року Божого милосердя.
«Першими адресатами Божого милосердя є ми самі, – продовжив єпископ. – Ми отримали від Бога велику ласку – бути першими причасниками Його великого милосердя. Адже священик освячується виконуючи свої душпастирські обов’язки. То скільки ж милосердя вилилося на нас через те, що ми проповідували, служили Богу і стали свідками зустрічі милосердя з нужденністю! За цей дар ми повинні дякувати Богу». Архиєрей додав, що незабаром душпастирі отримають переклад цього Апостольського листа: «Папа навчає, що із закриттям Дверей милосердя ваш мандат місіонерів Божого милосердя не закінчується. Ви повинні й надалі розвивати в собі дар сповідництва. Старайтеся ретельно готуватися до цього служіння, бо Сповідь – найважливіше Таїнство, яке може або наблизити людину до Бога, або відштовхнути її від Церкви».
Головною темою Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, що проходив цими днями у Львові, було саме Таїнство Сповіді. За словами владики Богдана, Синод створив робочу групу, яка працюватиме над проектами двох послань до священиків і вірних про це Таїнство: «Ми прагнемо дати священикам не тільки богословські аспекти, а й практичні вказівки щодо уділення цього Таїнства». Наприклад, сповідальниця (місце для сповіді) має бути чистою і світлою, в ній повинні бути свіжі квіти, ікони. Символи важливі, бо говорять про саме Таїнство. Владика наголосив й на різних виявах Божого милосердя, які повинні бути в храмі. «Нам потрібно подумати про те, як зробити нашу Церкву вразливішою до милосердя і дияконії», – закликав єпископ.
Владики Синоду, вів далі архиєрей, завжди підкреслюють те, що внутрішня природа Церкви виражається в трьох площинах: керигма (проповідь Божого Слова), Літургія (Святі Таїнства і молитва), дияконія (служіння). Без цих елементів життя Церкви є неповноцінним. «Карітас – не завдання певної організації, а стиль життя кожного Христового учня, кожного християнина. Тому в кожній парафії має бути організоване служіння милосердя», – наголосив він, нагадуючи, що завдання місіонерів милосердя – пробудити свідомість милосердя і давати самим приклад цього.
«Звичайно, за рік неможливо було всього зробити, тому Святіший Отець дозволив своєю владою кожному священикові відпускати гріх аборту. На думку Папи, це не означає, що цей гріх менший в очах Церкви. Просто Церква прагне дійти до більшої кількості людей, які зранені тим великим злом і нещастям. Він заохочує продовжувати діла милосердя, бо сьогодні є багато нужди, убозтва, голоду і спраги в сучасному суспільстві. Діла милосердя повинні виходити назустріч новим викликам нашого суспільства», – сказав владика Богдан. А наприкінці єпископ додав: «Ми, як Церква, повинні мати відкриті очі, вразливе серце, аби бачити і відчувати нові виклики, що стоять перед нами, щоб діл милосердя було більше. Ми вас просимо до подальшої співпраці».
Департамент інформації УГКЦ