«Я не вчинив ніякого злочину». Миколі Семені у окупованому Сімферополі вручили обвинувальний висновок ФСБ
В окупованому Сімферополі підконтрольний Москві слідчий Кримського «управління» ФСБ Росії вручив журналістові Миколі Семені обвинувальний висновок, в якому зазначено, що той вчинив «злочин», який кваліфікують як «заклики до зміни територіальної цілісності Російської Федерації», які він начебто висловлював у статті на сайті «Крим.Реалії» під заголовком «Блокада – необхідний перший крок до звільнення Криму» – про це Микола Семена повідомив у середу Радіо Свобода телефоном із Криму.
– Що ж у цьому висновку такого, чого не було раніше, адже, це вже не перший обвинувальний висновок на Вашу адресу?
– Вони просто повторили. Справа у тому, що слідчий вважає, що він уже закінчив слідство. І тому, згідно з російським КПК, вони зобов’язані вручити обвинувальний висновок. Він фактично повторює той, який мені пред’являли на самому початку слідства.
– А які подальші кроки?
– Він пропонує нам від завтрашнього дня ознайомитися зі справою. І потім він направляє цю справу в «прокуратуру», де мають затвердити обвинувальний висновок. Після цього «прокуратура» направить справу до Залізничного «суду» міста Сімферополя, який протягом одного місяця має призначити перше «судове» засідання.
– І протягом усього цього часу і надалі Вам не дозволяють залишати територію Криму?
– Так, я вже фактично скоро майже рік, як невиїзний з Криму. Мені заборонено виїзд. Навіть при пересуванні по Криму. При виїзді з Сімферополя я маю повідомляти слідчого. А виїзд з Криму взагалі заборонений. Наші адвокати подавали прохання відпустити мене на лікування до київського Інституту нейрохірургії, але слідчі відмовили мені в цьому.
– У чому полягає суть і мета цієї справи?
– Ціль у сьогоднішній ситуації у тій справі полягає у тому, що нашими адвокатами й експертами сформована така позиція, що, у відповідності з міжнародним законодавством і у відповідності навіть із частиною російського законодавства, статус Криму продовжує залишатися невизначеним. Це полягає ось у чому: ніхто у світі, включаючи Генеральну асамблею ООН, ОБСЄ, Парламентську асамблею не визнав «приєднання» Криму до Росії.
А з іншого боку, саме російське законодавство ще не оформило Крим у «складі» Росії. Так, існує чинний до цього часу українсько-російський договір про встановлення кордону між Україною і Росією. І у ньому зазначено, що кордон між Україною та Росією пролягає по Керченській протоці, а не по Перекопу.
Микола Семена. Сімферополь, 7 грудня 2016 року
З іншого боку – є російський внутрішній закон, називається він «О границе Российской Федерации», в якому зазначено, що кордон між Україною і Росією пролягає теж по Керченській протоці, а не по Перекопу. Тобто, незважаючи на те, що дехто стверджує, що статус Криму «визначений остаточно». Насправді статус Криму продовжує бути дискусійною справою. І він є предметом світової дискусії, у якій беруть участь від Генеральної асамблеї ООН до усіх міжнародних організацій, в тому числі і журналісти. У такому випадку, моя стаття є учасником цієї світової дискусії про статус Криму.
І Російська Федерація, російське законодавство у тому числі, гарантує кожному громадянину і негромадянину вільно висловлювати свої думки і мати свою точку зору. Більше того, Конституція стверджує, що ніхто не має права змусити людину змінити її точку зору чи змінити її переконання. Таким чином, я вважаю (і мої адвокати, і експерти, які дивилися цю справу, вважають), що у цьому випадку я не вчинив ніякого злочину. Тому адвокати вже подавали клопотання з приводу того, щоб слідчий відділ ФСБ Росії закрив цю справу через відсутність складу злочину. Але поки що нам у цьому відмовлено.
– Наскільки важливою для Вас є міжнародна підтримка?
– Я вважаю, що міжнародна підтримка дуже важлива. Тому що якщо слідство і російські чиновники не звертають уваги ніякої фактично на внутрішню громадську думку, то все ж на міжнародну громадську думку і на міжнародне законодавство вони більш-менш ще озираються і тому це дуже важливо.
28 листопада кримського журналіста Миколу Семену нагородили премією імені Павла Шеремета. Але приїхати на її вручення до Брюсселя журналіст не зміг, оскільки йому заборонено виїзд з окупованого Кримського півострова. Головний редактор проекту «Крим.Реалії» Володимир Притула зачитав його промову на Форумі громадянського суспільства «Східного партнерства».
Завантажити відео: