Про результати роботи Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України за 2016 рік
Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України постійно вживаються заходи щодо забезпечення ефективної роботи слідчих підрозділів як центрального апарату, так і слідчих регіональних прокуратур.
Так, за 2016 рік слідчими Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України та регіональних прокуратур завершено досудове розслідування у більш ніж 11,5 тисяч кримінальних провадженнях. 1100 направлено до суду з обвинувальними актами, 484 з яких про корупційні кримінальні правопорушення стосовно 598 осіб.
У ході досудового розслідування встановлено збитків на суму понад 3,8 млрд грн, з яких у ході слідства відшкодовано понад 145 млн грн, пред’явлено позови на суму 60,6 млн грн.
З метою забезпечення їх відшкодування в порядку, передбаченому ст. 170 КПК України, слідчими накладено арешт на:
– кошти підозрюваних в гривневому еквіваленті (готівка, в т. ч. на банківських рахунках) на суму більш ніж 438 млн грн;
– кошти підконтрольних підозрюваним підприємств в гривневому еквіваленті – на рахунках в сумі майже 8 млрд грн; цінні папери вартістю більше 29 млрд грн; а також корпоративні права на суму 26,3 млн грн;
– нерухомість: 32 квартири; 18 будинків; 107 нежитлових чи інших приміщень; земельні ділянки – 140 т/га, а також більше 30 одиниць рухомого майна підозрюваних.
Необхідно відзначити роботу слідчих Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, якими минулого року до суду направлено 65 обвинувальних актів стосовно 92 осіб, з яких 27 щодо 37 осіб про злочини з ознаками корупції, у т. ч. за фактами одержання неправомірної вигоди на загальну суму понад 8 млн грн.
Зокрема до суду скеровано обвинувальні акти відносно чотирьох державних службовців І – ІІІ категорій; шести суддів, з яких двоє суддів Господарського суду м. Києва; сорока одного працівника правоохоронних органів, з яких: 18 – органів внутрішніх справ; 5 – органів прокуратури; 14 – державної фіскальної служби, 1 – Служби безпеки України, 1 – митної служби, а також двох працівників інших органів, що здійснюють правозастосовні функції.
Упродовж 2016 року в порядку спеціального досудового розслідування (заочне провадження) слідчими завершено 5 кримінальних проваджень. Зокрема, стосовно колишнього директора Страхової компанії «Гарант Престиж», голови правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» та його заступника, які очолювали вказане державне підприємство за часів президентства Януковича В.Ф. та розтратили державні кошти на суму понад 177 млн грн. Дії підозрюваних кваліфіковано за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України.
Крім цього до суду направлено обвинувальний акт стосовно виконувача обов’язків голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, який незаконно виділив ряду підставним особам земельні ділянки загальною площею 350 га вартістю 373,9 млн грн. на території Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, чим спричинив тяжкі наслідки інтересам держави.
Не дивлячись на зазначені результати, слідчими Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України продовжують вживатися заходи, спрямовані на підвищення ефективності досудового розслідування, передусім щодо корупційних кримінальних правопорушень.
Так, станом на даний час триває досудове розслідування у 5 кримінальних провадженнях про злочини з ознаками корупції, в яких 7 особам повідомлено про підозру.
У 2016 році Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України викрито та затримано двадцять сім осіб під час одержання неправомірної вигоди на загальну суму більше ніж 6,06 млн грн. Двадцяти чотирьом затриманим судом обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з одночасним визначенням застави загалом на суму майже 13 млн грн. Водночас на відповідний казначейський рахунок підозрюваними внесено лише 8 млн 430 тис грн.
Так, до суду 30.09.2016 скеровано обвинувальний акт стосовно керуючого філії ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» у м. Полтаві та головного юрисконсульта цієї ж філії у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України. Встановлено, що вказані особи вимагали та отримали неправомірну вигоду у розмірі майже 1,5 млн грн за продаж нерухомого майна, яке перебувало у заставі ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» від керівника приватного підприємства.
Незважаючи на скорочення упродовж останніх років штатної чисельності слідчих регіональних прокуратур у 2,8 разів (з 1104 у 2012 році до 399 станом на сьогодні) та суттєве зростання навантаження, упродовж 2016 року ними закінчено розслідування більше 11 тисяч кримінальних проваджень. До суду направлено 1035 обвинувальних актів, з яких 457 у провадженнях про корупційні кримінальні правопорушення стосовно 561 особи.
Крім того, у 2016 році слідчими регіональних прокуратур направлено до суду ряд обвинувальних актів у кримінальних провадженнях про актуальні злочини, у тому числі стосовно восьми державних службовців І-ІІІ категорії, а також чотирнадцяти суддів місцевих судів загальної юрисдикції.
Так, прокуратурою Тернопільської області 31.08.2016 скеровано до суду обвинувальний акт за ч. 3 ст. 368 КК України стосовно начальника Управління Державної архітектурно – будівельної інспекції в Тернопільській області, який прийняв пропозицію в якості неправомірної винагороди трьохкімнатну квартиру в м. Тернополі вартістю 40 тис доларів США від директора одного приватного підприємства за сприяння у допомозі отримати дозвільні документи по будівництву.
Прокуратурою Сумської області 27.09.2016 до суду направлено обвинувальний акт за ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України стосовно інспектора митного поста «Шостка», яка у квітні 2016 року здійснила митне оформлення ввезення в Україну 2 автомобілів з товаром (тканини, одяг, взуття) за підробленими документами у той час, коли вказані автомобілі взагалі не прибули на митний пост для митного оформлення, а були затримані на території Одеської області, внаслідок чого державі заподіяно збитків на суму 1,2 млн грн.
Прокуратурою Дніпропетровської області у лютому 2016 року скеровано до суду обвинувальний акт щодо голови Кам’янсько-Дніпровської райдержадміністрації за ч. 3 ст. 369-2 КК України, який шляхом вимагання отримав неправомірну вигоду в сумі 180 тис доларів США за сприяння у продажі бази відпочинку, яка належала державному підприємству.
Цією ж прокуратурою у вересні 2016 року направлено до суду обвинувальний акт стосовно колишнього заступника голови Дніпропетровської обласної ради за ч. 2 ст. 364 КК України, який діючи в інтересах одного з товариств уклав договір оренди цілісного майнового комплексу будівель Аульської хлоропереливної станції із застосуванням орендної ставки у розмірі 5% вартості майна замість 10%, чим спричинено шкоду Дніпропетровській обласній раді у сумі близько 2 млн грн.
Прокуратурою Львівської області 31.05.2016 скеровано до суду обвинувальний акт стосовно начальника відділу лісового господарства державного підприємства «Радехівське лісомисливське господарство», а також інженера та директора цього лісового господарства у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, які допустили вирубування в межах Лісового заказника загальнодержавного значення «Лопатинський» Лопатинського лісництва ДП «Радехівське ЛМГ» 7 855 дерев різних порід на підставі лісорубних квитків та дозволу, виданих із порушенням чинного законодавства, чим спричинено шкоду на суму 22,3 млн грн.
Забезпечено належне розслідування у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені працівниками правоохоронних органів. До суду скеровано обвинувальні акти щодо 784 правоохоронців, з них стосовно 478 працівників органів внутрішніх справ, 68 – Державної фіскальної служби, 53 – пенітенціарної системи, 51 – митної служби, 10 працівників органів прокуратури, 55 іншого правоохоронця.
Зросла ефективність розслідування кримінальних проваджень про злочини, вчинені у пріоритетних сферах економіки. До суду направлено 32 обвинувальних акти у провадженнях про злочини вчинені в бюджетній системі, 19 – про правопорушення у сфері земельних правовідносин.
Наразі триває досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно службових осіб ПАТ «Київенерго», які зловживаючи своїм службовим становищем не провели перерахунок коштів, сплачених за відпущену теплоенергію споживачами. Вказаними діями посадових осіб ПАТ «Київенерго» завдано збитків споживачам теплоенергії на суму понад 200 млн грн, що спричинило тяжкі наслідки.
Прокуратурою Луганської області розслідується кримінальне провадження за фактом привласнення начальником управління капітального будівництва Луганської обласної військово-цивільної адміністрації та директором одного з товариств коштів резервного фонду державного бюджету, що були виділені на відновлення будинків, постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, що склалася 29.10.2015 у м. Сватовому (вибухи на складі з боєприпасами), а також внесення недостовірних відомостей до актів КБ-2в, КБ-3 щодо об’ємів фактично виконаних робіт на вказаних об’єктах, чим завдано збитків державі на 1 273 тис грн, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 3, 4 ст. 191, ч. ч. 1, 2 ст. 366 КК України.
Підсумовуючи вищевикладене необхідно зазначити, що Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України та слідчими підрозділами регіональних прокуратур вживаються вичерпні заходи для забезпечення ефективного та об’єктивного розслідування злочинів в розумні строки.
Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України