За ініціативи Генеральної прокуратури України правоохоронні органи реагують на факти протиправного позбавлення волі громадян у реабілітаційних центрах

Поточного року Генеральною прокуратурою України за участю органів прокуратури та інших правоохоронних органів започатковано практику реагування та припинення протиправної діяльності функціонування так званих реабілітаційних центрів, у яких у ряді випадків осіб з наркотичною та алкогольною залежністю тримають проти їхньої волі.

Проведені перевірки засвідчили протиправний характер діяльності багатьох таких закладів.

Так, 20.09.2017 прокуратурою Запорізької області спільно з підрозділами ГУ Національної поліції в області із залученням фахівців Запорізького обласного бюро СМЕ, фахівців державного санітарно-епідеміологічного нагляду та кінологічної служби припинено діяльність 5 реабілітаційних центрів, у яких під приводом надання реабілітації та лікування від наркотичної залежності, хронічного алкоголізму незаконно трималося до 100 осіб.

Організаторами діяльності центрів є представники однієї з релігійних сект. Із корисливих міркувань хворих із наркотичною або алкогольною залежністю, їхніх близьких родичів вводили в оману, обіцяючи за щомісячну плату в розмірі 3500 грн забезпечення лікування та психологічної допомоги, які не надавалися. У цих закладах не передбачено медичних працівників і психологів, відсутні відповідні ліцензії та дозволи на здійснення лікувальної діяльності.

Після отримання коштів громадян розміщували в орендованих будинках на території міста Запоріжжя, де примусово утримували до закінчення терміну проходження курсу «лікування», а так звана психологічна допомога полягала у постійному проведенні молитов і релігійних обрядів.

За результатами 6 обшуків та інших слідчих дій встановлено, що громадяни перебували в центрах у неналежних умовах, були позбавлені засобів зв’язку, примусово працювали та не мали можливості залишити заклади. У разі спроб втечі до них «наглядачами» центру застосовувалися засоби фізичного впливу.

Виявлено знаряддя для тортур, травматичну зброю, документи «чорної бухгалтерії», гроші. Затримано 6 осіб, у тому числі організаторів. Стосовно всіх осіб, винних у незаконному позбавленні волі та катуванні громадян, до суду підготовлено клопотання про обрання запобіжного заходу – взяття під варту.

За цими фактами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 146, ч. 2 ст. 127 КК України (незаконне позбавлення волі людини, катування). Досудове розслідування здійснюється слідчим управлінням ГУ Національної поліції в Запорізькій області.

Слід зазначити, що загалом по державі аналогічні факти незаконного функціонування таких закладів і протиправного позбавлення особистої свободи громадян та іноземців правоохоронними органами поточного року виявлено у м. Києві, Дніпропетровській, Житомирській, Київській, Полтавській, Харківській, Черкаській і Чернігівській областях. Досудове розслідування у кримінальних провадженнях триває.

Робота на цьому напрямі продовжується та перебуває на контролі в Генеральній прокуратурі України.

Звертаємо увагу всіх небайдужих громадян, правозахисників, що в разі наявності інформації про випадки протиправного позбавлення волі громадян, їхнього викрадення, застосування катувань у місцях несвободи пропонуємо звертатися за телефонами «гарячої лінії» та за електронними адресами, розміщеними на сайті Генеральної прокуратури України за посиланням «захист прав в’язнів».

Довідково: за вчинення зазначених кримінальних правопорушень передбачено кримінальне покарання до 10 років позбавлення волі.

Управління зв’язків із громадськістю
та засобами масової інформації

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *