100 років українській гривні
01 березня 2018 року виповнюється 100 років з дня ухвалення Малою Радою Української Народної Республіки Закону «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів», яким на всій території держави було запроваджено нову грошову одиницю – гривню.
Перші гривневі банкноти з’явилися в обігу 6 квітня 1918 року. Протягом 1918 року було надруковано знаки номіналом 2, 10, 100, 500, 1000 і 2000 гривень (проекти двох останніх були виконані після проголошення гетьманату на чолі з Павлом Скоропадським). Автором ескізу першої купюри, прикрашеної доволі простим, але вишуканим геометричним орнаментом, є видатний український маляр, графік та архітектор Василь Кричевський.
Звична для нас назва «гривня» була відома ще з давніх часів. В літописах зустрічаються згадки про скіфські прикраси у вигляді обруча, які виготовлялися з чистого золота або срібла і надягалися переважно на шию («загривок»). Цей тип прикрас згодом був запозичений та увійшов до традиційного побуту давніх слов’ян, які розселилися територією України. Перша згадка «гривні» у якості грошової одиниці міститься у «Повісті минулих літ». У VII-IX століттях гривня широко використовувалася при здійсненні торгівельних операцій та залишалась основною грошовою одиницею Давньоруської держави до XIV століття.
Після набуття Україною незалежності, урядом країни було прийнято рішення відродити гривню аби тим самим підкреслити спадковість української державності з часів Київської Русі та національно-визвольних змагань 1917-1921 років. 16 вересня 1996 року гривня остаточно увійшла в обіг, замінивши собою купоно-карбованець, що був валютою перехідного періоду.
26 грудня 2017 року на честь відзначення 85-річчя Донецької області, Національним банком України була введена в обіг ювілейна пам’ятна монета номіналом п’ять гривень. На аверсі монети розміщено стилізовану композицію, що символізує область: фрагмент прапора області, Свято-Успенська Святогірська лавра, терикон, фрагмент українського степу з кам’яною бабою, квіти соняшника, шахтарський ліхтар та каска. На реверсі монети зображено пальму Мерцалова в вінку з дубового листя, яка є основним елементом герба Донецького краю.
Департамент інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації