Євровибори: Здобутки зелених і поразки урядових партій, але успіхи євроскептиків обмежені
Результати виборів Європейського парламенту, які відбулися 23-26 травня у 28-ми країнах ЄС, засвідчили, що, попри певні успіхи крайньоправих євроскептиків, більшість матимуть партії, які виступають за зміцнення Європейського Союзу.
Увага до проблем Європи й світу, зокрема питань міграції і довкілля, підштовхнула активність виборців, що досягла рекордного за 20 років рівня – 51%.
“На тлі небувалих образ на адресу ЄС з боку Сполучених Штатів за президентства Дональда Трампа, ворожості з боку Росії за президентства Володимира Путіна, а також побоювань через зростання торговельної потуги Китаю, прихильники (європейського) блоку вітають підвищення, навіть невелике, інтересу з боку громадян і обмеження критиків”, – доходить висновку агентство Reuters.
Завдяки успіхам Зелених та інших менших партій ліберального спрямування у багатьох країнах проєвропейські центристські сили у Європарламенті будуть переважати.
- Що вирішується на виборах Європейського парламенту?
Це може означати, що Європейський Союз буде ще активніше діяти у справі захисту довкілля, намагатиметься жорсткіше регулювати великі транснаціональні компанії та вимагатиме від країн-членів на сході континенту більше шанувати права людини і принципи верховенства закону.
Але традиційні партії зазнали втрат, і крайньоправі антимігрантські партії здобули найбільше голосів у таких країнах як Франція та Італія.
Аналізуючи попередні результати голосування, коментатори кажуть, що перше місце партії “Національне зібрання”, очолюваної Марін Ле Пен у Франції, не так вражає, бо та партія набрала дещо менше голосів у порівнянні з минулими виборами Європарламенту 2014 року.
Помітним успіхом називають здобутки в Італії крайньоправої антимігрантської партії Ліга (колишня Північна ліга) на чолі з Маттео Сальвіні, міністром внутрішніх справ у чинному уряді.
- Європейські праві, відомі прихильністю до Росії, хочуть об’єднатися у Європарламенті і змінити ЄС
Український міністр закордонних справ Павло Клімкін, реагуючи на попередні результати європейських виборів, написав у Twitter: "Беру телефон і починаю поздоровляти багатьох друзів, яким вчора дали кредит довіри виборці. Принагідно й наріжу їм завдання по підтримці України. У новому складі Європарламенту наші друзі безумовно переважають. Запорука нашого спільного успіху – дружба і європейські цінності".
У Великій Британії, де затягування процесу виходу з ЄС спричинило політичну кризу, найбільше голосів набрала новостворена “Партія Брекзиту”, хоча сукупно частка британських проєвропейських партій є більшою.