Українські школярі виграють мільйони доларів на вступ до найпрестижніших вишів світу
«Я просто стрибала від щастя, неймовірні емоції», – згадує Влада Сіриченко. Вона навіть записала на відео, як вона отримала позитивну відповідь від приватної школи Choate у штаті Коннектикут, США. Тут колись вчився Джон Кеннеді, а з осені буде вчитись і Влада. Безкоштовно. Батьки за океан доньку відпускають, йдеться у сюжеті Голосу Америки.
The code has been copied to your clipb
«Це була така її мрія і вона на це поклала стільки своїх зусиль, що питання так взагалі не ставилось, щоб її не пустити чи як. Дуже було багато праці покладено», – каже мама Влади Олена Сіриченко.
Влада одна з кращих математиків в Україні у своїй віковій категорії і вже створює власний стартап: контейнер для обідів із підігрівом. Минулого року вона випадково натрапила на програму від організації Ukraine Global Scholars, взяла у ній участь і пройшла усі три етапи відбору.
«На першому етапі було есе та список досягнень. Далі ми онлайн складали математику та англійську мову, а потім ще було інтерв’ю», – розповідає Влада.
«Привіт, я Міша Лемеш, вітаю тебе із проходженням у третій тур», – так Михайло Лемеш, один зі співзасновників Ukraine Global Scholars, вітає фіналістів програми. Її мета – навчити школярів, як своїм розумом і талантом виграти гранти в американських навчальних закладах.
Засновники програми – українські випускники престижних вишів США та Європи. Їм усім теж колись допомагали безкоштовно навчатися. Михайло так спочатку потрапив до школи у США, а потім вступив у Гарвард.
«Була така програма «USA/USA», її вів Богдан Оришкевич. Він нам і пояснював, які існують гранти, які коледжі. Мені тоді це допомогло вступити до школи», – говорить Михайло Лемеш.
Тепер черга Михайла та його друзів допомагати українським школярам.
«Ми намагаємося знайти дітей, які вже чогось досягнули. В Америці це називається hook або «гачок» – в спорті, у науці», – додає Михайло.
Фіналістів вчать, як правильно підготувати пакет документів, писати есе, поводитися під час інтерв’ю. Михайло Лемеш каже: кожна кома, кожне слово мають значення.
«По суті, у приймальної комісії є лише десять хвилин, аби прочитати пакет документів, і якщо у тексті буде плутанина: кома стоїть не на місці, велика літера замість маленької, то цього цілком достатньо, аби пакет документів, які людина готувала місяцями, спустився зі столу на підлогу», – каже Лемеш.
Усі вступні витрати організація також бере на себе. Зараз їм допомагає українська діаспора в США,а стартовий капітал – це були особисті заощадження засновників та пожертви їх друзів.
«Вступ у середньому коштує 800 доларів на одного школяра, цю суму ми і оплачуємо кожному», – розповідає член правління «Ukraine global sholars» Юлія Лемеш.
А далі треба переконати американську школу або ВНЗ дати саме українському школяреві стипендію. Надії Дубчак із Києва це вдалося. Вона не просто медалістка і переможниця численних олімпіад, але й координатор громадської організації Teenergizer!
«Ми займаємося допомогою ВІЛ-позитивним підліткам і молоді у східній Європі та центральній Азії», – Надія Дубчак, студентка приватної школи Lawrenceville у Нью-Джерзі.
Такий набір досягнень вразив керівництво престижної школи «Лоренсвіль» і Надії запропонували стипендію імені Девіса. Вона покриває два роки навчання у приватній школі, а ще дає 80 тисяч доларів на коледж.
«Це від фонду сім’ї Девіса, які вони можуть дати інтернаціональним студентам. Це мають бути люди, які з країн, що не представлені на кампусі, тобто українців у них ще немає і вони вирішили за мої досягнення дати мені цю стипендію», – каже Надія.
Крім Надії та Влади на безкоштовне навчання до США восени поїде ще одинадцять українських школярів.
«Вступило тринадцять дітей, десятеро – у престижні приватні школи, ще троє – у коледжі. Один хлопець вступив у Гарвард. Загалом ми набрали грантів більш ніж на три мільйони доларів», – каже Юлія Лемеш.
Акцент Ukraine Global Scholars робить саме на приватні школи, вступити туди легше, ніж в університети. І хоч український випускник знову йде в одинадцятий клас, такий підхід має численні переваги, переконує Саломе Мікадзе. Вона перша випускниця програми і вже майже рік вчиться в американській приватній школі для дівчат.
«По-перше це адаптація до суспільства, адаптація до нової системи освіти, тому що тут вона абсолютно інакша. І цей час вже допоміг мені підвищити рівень англійської мови, отримати новий досвід. Коли ти вступаєш після американської школи, то шанс на успішний вступ на 20-30% вищий», – розповідає студентка Emma Willard school Саломе Мікадзе.
Після закінчення вишів організація пропонує вступникам стажування в українських компаніях. Одна із обов’язкових умов програми – повернутися після випуску мінімум на п’ять років в Україну.
Засновники Ukraine Global Scholars впевнені: більшість школярів, які приходять до них, уже унікальні. А вони лише допомагають розкрити потенціал та продемонструвати його американським приймальним комісіям.
Текстова версія — Радіо Свобода