Копія ікони Сніжної Божої Матері в Снігурівці – дотик неба на Сході
Розпочався літній період численних паломництв до різноманітних святинь, яких сила-силенна на Заході країни. Та є місце на карті України, на Південному Сході, не таке численне за кількістю прочан і паломництв, але вже відоме своїми чудами.
У Снігурівці біля Мелітополя (Запорізька область) в колишньому менонітському молитовному домі, а тепер в храмі святого пророка Іллі УГКЦ, знаходиться копія ікони Сніжної Матері Божої. Як відомо, оригінал ікони знаходиться в Римі в соборі Санта-Марія-Маджоре. Тут ця ікона є однією із найпошанованіших церковних святинь. Історію ікони пов’язують з чудом снігу і часто називають Мадонною снігу. Згідно з переказами, в ніч з 3 на 4 серпня (за іншими даними в ніч на 5 серпня) 358 року Пресвята Богородиця з’явилася відразу трьом особам, які проживали в Римі. Цьому явищу передували палкі молитви подружжя до Господа, щоб він дарував їм дитя. Довгий час подружжя було бездітним і здійснювало щедрі приношення для Церкви, щоб Господь послав їм свою милість. В нічному баченні Богородиця повідомила подружжю, що Господь пошле їм сина, якщо вони побудують церкву на пагорбі в її ім’я. А щоб вони не сумнівалися їм буде дано знамення: вранці 5 серпня на тому місці, де вони повинні побудовати церкву, вони знайдуть сніг.Вранці 5 серпня Папа Римський разом зі священиками і церковнослужителями в супроводу патриція і його дружини вирушили на пагорб і побачили посеред поля чистий яскравий білий сніг. Це місце відразу ж було освячено, і тут почали зводити церкву в ім’я Діви Марії. З цієї ікони зроблено кілька під назвою «Ікона Діви Марії Сніжної».
«Ікона Матері Божої Сніжної віддавна прославлена чудами. Ще святі Кирил і Методій, коли прибули до Рима, і там була ухвалена Папою Римським слов’янська Літургія, то перед цією іконою вони її молилися», – розповідає о. Петро Креніцький, настоятель парафії. Копію ікони для Снігурівки освятив Блаженніший Святослав під час освячення Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві в 2013 році. «Копію ікони виконав іконописець з Івано-Франківська. Ми вже відчули багато ласк і оздоровлень за її посередництвом», – ділиться священик.
«Якось я почув вислів одного кардинала про те, що той храм є дуже вкоріненим в життя і побут краю, який має свою святиню, відпустові місця, – вів далі душпастир. – Тож, таким чином, виникла думка, аби на Південному Сході була своя святиня, куди можна було прийти і відчути дотик неба». У храмі вже навіть є книга, куди люди записують свої свідчення про чуда за посередництвом Матері Божої Сніжної. Наприклад, є свідчення однієї парафіянки, що була тяжко хвора на рак. В неї була така стадія хвороби, що лікар їй особисто сказав: «Вам вже немає чого робити в лікарні». «Я відвідував й домовився із її подругом так: «Давайте разом візьмемо обітницю до Божої Матері Сніжної. Нехай вона її врятує!». Кілька тижнів по тому жінка почала почувати себе краще. Вона звернулася до лікаря і її відразу прооперували. Лікар після операціїї сказав, що організм жінки – здоровий. П. Алла на знак подяки вишила рушник для ікони в храм», – каже о. Петро.
Є також і навернення. Зокрема, матір, син якої був залежним від наркотиків, здійснювала самостійно паломництва до цієї ікони. З часом син навернувся. Вже два роки пройшло по тому і він має серйозні стосунки із парафіянкою і прагне вступити в шлюб із нею.
«Багато є ласк, отриманих за посередництвом Матері Божої Сніжної. Їх важко передати словами. Я в цьому переконався на своєму досвіді. Наш храм існує на руїнах менонітського молитовного дому. У той час, коли я мав намір заснувати тут храм УГКЦ, якраз тоді почав глибоко почитати цей культ Марії. Я звертався молитовно до Матері Божої Сніжної: «Маріє, як хочеш бути тут для нас, допоможи цю святиню відбудувати». Нам в це вдалося…», – поділився переживаннями о. Петро.
Додамо, храм святого пророка Іллі в Снігурівці зведений на руїнах колишньої менонітської «кірхи», яку дозволили реставрувати громаді в 2012 році, в цьому ж році і відбулася перша піша проща з м. Мелітополя до с. Снігурівки. Жертовною працею о. Петра Креніцького в 2013 році було перекрито дах, вставлено вікна та залита стяжка на підлогу. 2 серпня 2014 храм було освячено владикою Степаном (Меньком). В жовтні того ж року на з’їзді спільноти «Матері в молитві» владика Степан освятив іконостас.
Повідомляємо, цього року вже традиційна піша проща із Мелітополя до Снігурівки відбудеться 4 – 6 серпня.
Руслана Ткаченко, прес-служба Донецького екзархату УГКЦ