Зруйнований символ Керчі: чи допоможе попередження Путіна врятувати Мітрідатські сходи?

Епопея з реконструкцією історичної пам’ятки Керчі ‒ Мітрідатських сходів ‒ затягнулася на роки. Влітку 2015 року завалилися кам’яні конструкції одного з прольотів сходів ‒ пам’ятка архітектури опинилася під загрозою знищення. Кримська влада взялася за реконструкцію об’єкта, але за два роки істотних змін там не відбулося. Мітрідатські сходи продовжують руйнуватися.

Мітрідатські сходи ‒ символ міста Керч і одна з головних його пам’яток. Вони були зведені 1840 року на честь античного царя Мітрідата і ведуть на гору Мітрідат до Обеліска слави й древнього античного міста Пантікапея. Сходи налічують 436 сходинок. Кам’яні прольоти прикрашають скульптури міфічних істот ‒ грифонів.

Більше ніж за два століття первісний вигляд сходів значно змінився. Зараз вони перебувають у аварійному стані. Туристи й мешканці Керчі ризикують, піднімаючись і спускаючись ними.

Надбиті грифони і вази

Перша тріщина на конструкціях Мітрідатських сходів, за словами місцевих жителів, з’явилася 2014 року. Тоді вони стали звертатися до чиновників з проханням реконструювати історичний об’єкт. Але все, що зробила влада, ‒ закрила один з прольотів сходів від городян і туристів бетонними блоками.

А вже через рік ‒ влітку 2015 року ‒ завалилися кам’яні конструкції на одному з прольотів сходів. Це сталося під час вистави про царя Мітрідата, яка проходила тут під відкритим небом. Постраждалих від обвалу немає. Але в результаті на усій площі сходів було зруйноване арочне склепіння, надкололися багато сходинок, пошкоджені елементи декору, зокрема вазони і грифони.

У результаті консультацій підконтрольна Росії влада Керчі планувала або зруйнувати Мітрідатські сходи, щоб почати роботи з відновлення, або чекати їх природного руйнування.

Мітрідат: путінська обіцянка

У результаті Мітрідатські сходи вирішили реставрувати. За підрахунками проектувальників, роботи обійдуться в 1,2 мільярда рублів. Завершити їх при стабільному фінансуванні чиновники планували до 2018 року. Перші кошти ‒ 15,6 мільйона рублів ‒ надійшли у червні минулого року, тобто через рік після руйнації прольоту Мітрідатських сходів. «Виділена сума дозволить виконати перший етап робіт‒ зупинити руйнування сходів, адже на них є місця руйнування, зсувів і тріщин. Також кошти дозволять розробити проектну документацію на відновлення Мітрідатських сходів. Це дозволить визначити подальший обсяг робіт і суми, необхідні для відновлення», ‒ повідомляла тоді прес-служба Держкомітету з охорони культурної спадщини підконтрольного Росії уряду Криму.

Перший заступник голови відомства Олександр Діденко говорив, що після протиаварійних робіт проведуть пошукові, що дасть «розуміння вартості об’єкта і його подальшого фінансування».

У вересні 2016 року біля Мітрідатських сходів під час робочого візиту до Керчі побували президент Росії Володимир Путін і прем’єр-міністр Дмитро Медведєв.

Після зустрічі керівників Росії директор Керченського історико-культурного заповідника Тетяна Умрихіна сказала міському виданню Kerch.net, що Путін пообіцяв виділити на реконструкцію сходів більше коштів, ніж назвали проектувальники.

«Перші кошти вже прийшли в місто на протиаварійні роботи. І те, що називають проектувальники цифру в 1,2 мільярда рублів, то президент (Росії Володимир Путін ‒ КР) навіть виправив: напевно, близько півтора мільярда на це потрібно», ‒ сказала вона.

На момент приїзду Путіна до Керчі Мітрідатські сходи залишалися практично недоторканими після обвалу.

Після візиту Путіна їх зміцнили залізними підпорами і ґратами.

Путінське попередження

Цього року чиновники продовжують обговорювати необхідність відновлення Мітрідатських сходів. При цьому стали зміщуватися терміни виконання робіт. У лютому голова Держкомітету з охорони культурної спадщини підконтрольного Росії уряду Криму Сергій Єфімов, зустрічаючись із Сергієм Аксьоновим, повідомив, що роботи на історичніх сходах завершаться 2019 року.

«Цього року будуть виконані проектно-реставраційні роботи. На це виділено 200 мільйонів рублів, і по 500 мільйонів рублів ‒ на наступні роботи 2018 і 2019 років», ‒ сказав він.

Тим часом на сходах з’явилася нова тріщина. Вона проходить кам’яною кладкою навпроти зруйнованої 2015 року ділянки, яку зміцнюють металевими конструкціями.




Embed code

Copy and paste the embed code below. The code changes based on your selection.

The code has been copied to your clipboard.

Video size

width

x

height

pixels


Зруйнований символ Керчі: Мітрідатські сходи чекають на реконструкцію



Share this video

0:01:16



0:00:00
/0:01:16






Завантажити на комп'ютер

Але і це не прискорило початок відновлювальних робіт. Мітрідатські сходи та їх об’єкти стоять напівзруйнованими.

У червні Володимир Путін під час чергового візиту до Криму поцікавився долею Мітрідатських сходів і зажадав від кримської влади прискорити процес їх відновлення.

Аксьонов повідомив Путіну, що проект реконструкції сходів перебуває на стадії розробки проектної документації. А датою закінчення робіт на об’єкті назвав 2018 рік, а не 2019-й, як домовлявся зі своїм підлеглим напередодні приїзду до Криму російського президента.

«Основні будівельні та реставраційні роботи розпочнуться в наступному році. За планом реалізація проекту має завершитися 2019 року. Сьогодні ніяких відхилень у термінах немає. Зараз ми розглядаємо питання, пов’язані з прискоренням реставрації. Плануємо завершити роботи 2018 року», ‒ сказав Аксьонов.

Кому довірили символ міста

Після візиту до Криму Володимира Путіна підконтрольні Росії місцеві чиновники почали шукати підрядника для проекту реконструкції Мітрідатських сходів. Його вартість оцінили в 101,5 мільйона рублів. На початку липня провели тендер, у якому взяли участь чотири російські компанії.

У конкурсі перемогла компанія ТОВ «Меандр» з Санкт-Петербурга. Відповідно до тендерної документації, підрядник має виконати реставрацію і реконструкцію Великих Мітрідатських сходів, упорядкувати ділянки схилу гори Мітрідат, організувати оглядовий майданчик на вершині гори, відтворити музей старожитностей і так далі.

За інформацією російської податкової служби, ТОВ «Меандр» зареєстроване в Санкт-Петербурзі 2007 року. Його офіс, судячи з інформації реєстраційних документів, розташований на вулиці Професора Попова в центральній частині міста.

Фірма належить фізичній особі Олені Завадській. Основним профілем «Меандру» названі розбирання, знесення і будівництво будівель. Також вона займається інженерними пошуками і надає технічні консультації в цих галузях.

На сайті компанії наводять приклади реставраційної діяльності. Вони свідчать, що фірма активно освоює бюджетні замовлення в різних містах Росії. У переліку робіт значаться церква Благовіщення ансамблю Соборної гори у Смоленську, Ансамбль Новодівичого монастиря і Боголюбська церква у Москві, комплекс фортечних будівель і споруд на острові в Виборзі та інші об’єкти.

Після анексії Криму «Меандру» також вдалося отримати кілька проектів бюджетних підрядів на півострові. Зокрема, фірма реставрувала об’єкт культурної спадщини «Мечеть і Медресе» в Старому Криму. У рамках федеральної програми розвитку Криму до 2020 року фахівці «Меандру» провели низку протиаварійних та ремонтно-реставраційних робіт на півмільярда рублів. Фірма реконструювала «Ластівчине гніздо», комплекс споруд Генуезької фортеці в Судаку, «Садибу П.С. Палласа» у Сімферополі, будівлю кінотеатру «Україна» в Севастополі та інші об’єкти.

Реставраційні роботи на території Генуезької фортеці в Судаку

Кримські журналісти помітили: іноді будівельні паркани й ліси «Меандру» з’являються на об’єктах раніше, ніж завершуються тендерні процедури, що може свідчити про домовленості фірми з місцевими чиновниками. Наприклад, минулого року «Меандр» розпочав реставраційні роботи в кінотеатрі «Україна» на місяць раніше, ніж завершився конкурс. У рамках тендеру фірма тоді отримала 102 мільйони рублів. Чиновники заперечували, що підрядник був визначений заздалегідь, а в компанії відмовилися від коментарів.

У випадку з реконструкцією Мітрідатських сходів пітерська фірма теж заздалегідь виявила інтерес до об’єкту ‒ ще минулого року вона презентувала керченській владі проект реконструкції історичного об’єкта. Однак поява підрядника дає підстави сподіватися, що роботи на Мітрідатських сходах все ж почнуться.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *