«Держава повинна шанувати тих людей, які розвивають бізнес, які створюють робочі місця!» — Глава УГКЦ про соціальну справедливість
Питання заробітної плати та соціальної справедливості є одним з найбільш актуальних в українському суспільстві, однак і найбільш болючим. Тисячі українців в силу обставин змушені шукати кращої долі в інших державах. А інші громадяни України, які все ж залишилися, не відчувають того, що їхня праця належно оцінена. Адже заробітна плата має не лише забезпечити фізичні потреби людини, а й також її максимальний розвиток, зокрема і її гідність. Саме тому держава, роботодавець та працівник мають взяти на себе соціальну відповідальність за покращення власного добробуту та благополуччя.
Загалом про це говорив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав в суботу, 17 лютого, під час прямого ефіру програми «Відкрита Церква» на тему соціальної справедливості.
«Коли ми говоримо про гідну заробітну плату, то ми, передусім, відштовхуємося від поняття гідності людської особи. Ми розуміємо, що людська особа має за рахунок цієї плати не лише вижити, тобто запевнити якісь свої базові потреби, але й для того, щоб почувати себе гідною. Вона має відчути, що суспільство і працедавець ставляться до неї з належною пошаною. Адже кожна людина потребує необхідних умов для свого розвитку для того, щоб максимально себе реалізувати: не тільки запевнити свої фізичні потреби в харчах чи в належному помешканні, а йдеться і про розвиток тих чи інших дарів й талантів, духовного і культурного розвитку особи», — зазначив на початку програми духовний лідер греко-католиків.
Він стверджує, що йому дуже прикро, коли часто ми говоримо про заробітну плату і підсвідомо думаємо про таку плату, яку сьогодні виставляє наша держава, говорячи про базову чи мінімальну зарплату. На його думку, далеко не завжди ця мінімальна зарплата може забезпечити гідний розвиток людської особи в Україні.
Тож Церква не так говорить про якусь певну суму, а говорить про інші аспекти, які мають бути запевнені. Адже є професії, які потребують багаторічного приготування, тож вони вимагають від особи набагато більше особистого вкладу, щоб здобути цю професію. Однак, передусім йдеться про те, щоб в таких обставинах, виконуючи таке служіння і звершуючи цю працю, людина гідно могла жити і розвиватися. На цьому базується поняття гідної заробітної платні.
Предстоятель УГКЦ під час програми також відповів на запитання про неофіційну зарплату. Він вважає, що «зарплата в конвертах» є великою кривдою та неправдою. «Я думаю, що такого типу зарплата є зневагою до тої особи, яка працює. Чому? З одного боку, така зарплата не забезпечує усіх необхідних соціальних гарантій для працівника. Тому вона вже є негідна того працівника, який жертвує своїм особистим вмінням, зусиллям, часом і увагою для того, щоб працювати, — наголосив Глава Церкви. — А з іншого боку, це є велика кривда для держави, бо вона не може тоді належним чином розвиватися і забезпечити гідні умови такого стану, який ми називаємо спільним благом. Тобто не тільки працедавець має відчувати обов’язок виконати ті чи інші умови. Він має також відчути свій обов’язок соціальної відповідальності!» — переконаний очільник греко-католиків.
Він також додав, що зараз вправні менеджери (які розуміють як свою справу, свій бізнес, свою установу розвивати) усвідомлюють, що потрібно інвестувати також у своїх працівників. Очевидно, що такого типу тіньова зарплата — це є відмова інвестувати в ту особу, яка працює. Ясна річ, що такі стосунки між працівником і роботодавцем (де частина належної зарплати ховається в тіні) створюють такі обставини, що ця особа, мабуть, не буде довго працювати в подібній установі, бо відчуває себе неналежно пошанованою.
«Цікаво і приємно відчути, що після Революції гідності був такий соціальний запит на те, щоби відмовитися від «зарплати в конвертах». Держава має створити відповідні умови, обставини для того, щоби мотивувати працедавців не платити своїм працівникам «зарплату в конвертах», — запевнив Предстоятель УГКЦ.
Крім того, він також закликав глядачів звикати до того, що ми маємо обов’язок платити податки, бо інакше ми тоді відмовляємося будувати свою державу. Безперечно, коли йдеться про розмір оподаткування, про податковий тиск на того чи іншого працедавця, то мають бути встановлені справедливі стосунки між державою, податковою системою і тими, які створюють робочі місця.
«Держава повинна шанувати тих, які дають зарплату, які розвивають бізнес, які створюють робочі місця для її громадян! На жаль, у мене є таке відчуття, що сьогодні не до кінця врегульовані стосунки між чесним працедавцем, чесним працівником і чесною державою, яка належним чином поважає і одного, і другого!» — підкреслив Блаженніший Святослав.
Департамент інформації УГКЦ