Глава УГКЦ у Крилосі: Наша Церква завжди була державотворчою, але ніколи не була державною, яка б обожнювала земну владу
У вірі щодня потрібно зростати як те гірчичне зерно, яке є початком великого дерева. Над єднанням людини з Богом, над єднанням між нами та Ісусом Христом, між нашим народом і нашим Богом потрібно працювати, чувати кожного дня. Це тоді робить людину сильною, дає їй ключі до свободи. Робить її переможницею над злом.
Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час Архієрейської Божественної Літургії в селі Крилос Івано-Франківської архиєпархії., де 4-5 серпня 2018 року відбувається Всеукраїнська патріарша проща до Крилоської чудотворної ікони Матері Божої.
«Ця проща є подячною молитвою за дар 1030-річчя Хрещення Руси-України, – зауважив Предстоятель під час проповіді до прочан. – Ми хочемо подякувати Господу Богу за те, що 1030 років тому ми вийшли з хрещальної купелі, до якої нас привів рівноапостольний князь Володимир як єдиний об’єднаний у Христі Божий народ. Цей скарб святої віри передавався у нашому народі, як найдорогоцінніший національний скарб з покоління в покоління, від батьків до дітей, від матері до її дитини».
І сьогодні тут, продовжив Блаженніший Святослав, стоячи на цьому святому місці, перед обличчям Чудотворної ікони Крилоської Богородиці, ми хочемо ще раз запитати Господа Бога, а де ж наше сумління, а що означає скарб віри? Чому віра в Бога є скарбом? А, можливо, навіть більше. Чому серед усіх скарбів, які людина може прагнути, шукати у своєму житті, віра є найбільшим скарбом? Властиво відповіді на ці питання, які, можливо, ця молитва зроджує в нашому серці, ми чуємо у Святому Євангелії, у тому слові, в якому сам Бог хоче до нас говорити…
«Віра в Бога, – запевнив проповідник, – означає цілковите єднання між людиною і Богом. Це таїнство поєднання відбулося в особі Ісуса Христа. Ісус є Богом, який став людиною, воплотився в людину, взяв на себе не тільки людське тіло, а й історію людства. З її болями, стражданнями. Тому передвіщає своє розп’яття, смерть і воскресіння».
Вірити в Бога, вважає Глава Церкви, означає поєднати з Богом усе те, ким ми є. Нашу душу, наше тіло, наше прагнення. Усе наше єство. Саме те поєднання між людиною і Богом ми називаємо вірою. Тому апостол Павло каже: Уже не я живу, а Христос живе в мені. І те, що сам Христос чинив на доказ свого Божества, може діятися через життя, молитву, свідоцтво, і навіть смерть і воскресіння віруючої людини.
Говорячи про Київську Церкву, Глава УГКЦ зауважив, що Київська Церква завжди виконувала роль ось цього євангельського батька, про якого ми сьогодні чуємо. І завжди в кожному історичному моменті вела своїх дітей до поєднання з Христом. Якщо ми подивимося, як Київська Церква служила своєму народові, ми можемо побачити, що вона завжди служила своєму народові, завжди вчила і князя, і селянина ставити Ісуса Христа в центрі свого життя.
«Саме віра в Бога, – переконує Блаженніший Святослав, – дає нам можливість не кидатися в крайнощі в наших особистих життєвих виборах. Саме Церква Христова повинна послужити українському суспільству так, як 1030 років тому, віднайти осердя свого національного державного будівництва. Саме через те, що наші попередники ставили Бога у центрі своєї політичної, державної діяльності, саме через те Церква змогла виконати своє служіння».
У нашій Церкві, у її історії, відзначив духовний лідер греко-католиків, зокрема в сучасному часі, проявилася оця древня київська модель служіння своєму народові і його державі. «Саме через те, що наша Церква вчила ставити в центр свого життя тільки Бога, вона завжди була державницькою. Тому що вчила людей бути вільними. Завжди була державотворчою, тому що була матір’ю і учителькою свого народу. Але ніколи наша Церква не була державною, яка б обожнювала земну владу і йшла б на служіння земним володарям і тому вона завжди була Церквою свого народу», – сказав Архієрей.
«Саме цю місію, – запевнив Блаженніший Святослав, – наша Церква хоче виконувати і в сучасному українському суспільстві. Саме цю місію нам повіряє Господь наш Ісус Христос. Саме цю місію ми повинні зрозуміти, як спадок дару Христової віри. І те, властиво, що ми сьогодні святкуємо. Тому дякуючи сьогодні за дар віри, ми дякуємо Господу Богу за те, що впродовж цілої історії Він був з нами».
Під час Архієрейської Літургії прочани на чолі зі своїм духовним провідником відновили хрещальні обіти.
Насамкінець Глава Церкви пригадав, що в цьому році ми молимося Отче Наш і Богородице Діво за чесне проведення виборів в Україні у 2019 році. І разом з прочанами помолився за це.
У кінці Літургії Архієпископ Володимир (Війтишин), Митрополит Івано-Франківський подарував Главі УГКЦ копію чудотворної ікони Крилоської Матері Божої, аби вона оберігала його.
Вірні подякували оплесками Блаженнішому Святославові за спільну молитву та духовний провід.
Департамент інформації УГКЦ