Сьогодні під час роботи Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської…

Сьогодні під час роботи Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук повідомив про важливі законодавчі ініціативи, вкрай необхідні для стабілізації та зміцнення банківської системи України.
«Хочу запевнити, що ми налаштовані на конструктивну співпрацю. Ми дуже плідно працюємо у напрямі нашої нормотворчої роботи і багато законопроектів, які були розроблені за нашої ініціативи і підтримані Комітетом зокрема, вже ухвалено. Дякую парламентарям за підтримку і плідну роботу», – зазначив на початку роботи Комітету Олександр Писарук.
Олександр Писарук відзначив, що з ініціативи Національного банку вже прийнято Закон України № 2085 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності пов’язаних з банком осіб», яким посилено вимоги до розкриття структури власності банку. Відтепер законодавство вимагає розкриття найбільших двадцяти акціонерів (учасників) банку, а також кожної юридичної особи в «ланцюжку» володіння корпоративними правами банку. Отже, тепер значно складніше ховатися за нормою неістотної участі.
Водночас, регулятором ініційовані зміни до законодавства в частині посилення відповідальності керівників і пов’язаних з банком осіб за доведення банків до неплатоспроможності та зобов’язання їх компенсувати збитки від банкрутства фінансових установ.
Обговорюючи поточний стан грошово-кредитної політики, Олександр Писарук відзначив: «Ми перейшли до більш жорсткої монетарної політики, що дало можливість зменшити коливання валютного курсу. Завершується очищення банківської системи. Дуже скоро ми зможемо приступити до структурної стабілізації і зняття адміністративних обмежень. У той же час робити це потрібно поступово і тільки за наявності передумов для стабілізації ситуації на ринку. Регулятор працює над планом поетапного усунення валютних обмежень відповідно до зобов’язань у рамках нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом», – підкреслив перший заступник Голови Національного банку.
Загалом Олександр Писарук назвав три чинники, які суттєво вплинули на зниження довіри населення до банків: «Це макрополітична ситуація в країні, ускладнена подіями на сході країни, нестабільність банківської системи, обмежений доступ вкладників до своїх грошей. Для виправлення цієї ситуації ми вже зробили більшу частину роботи. Упевнений, що протягом кількох місяців ми її завершимо».
Олександр Писарук висловив сподівання на якнайшвидше ухвалення Верховною Радою важливих для стабілізації та розвитку фінансового ринку законопроектів, зокрема, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав та інтересів кредиторів», що має на меті створення умов для забезпечення захисту законних прав кредиторів у зв’язку з невиконанням позичальниками умов договорів. Також важливим є законопроект «Про внесення змін до статті 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків». Як зазначив Олександр Писарук, законопроект надає право регулятору не відносити банк до категорії проблемних та неплатоспроможних, що дає час банкам на відновлення їх нормальної діяльності. У той же час нагляд за банками буде посилений: НБУ здійснюватиме жорсткий контроль планів капіталізації банків, а тих, хто не виконає, буде виведено з ринку.
Перший заступник Голови Національного банку також нагадав, що вже розроблено стратегічно важливий системний документ – Комплексну програму розвитку фінансового ринку України, у рамках якої будуть проведені комплексні зміни в банківській системі, ринку небанківських фінансових установ, фондовому ринку тощо.
Крім того, ведеться активна підготовка до засідання Ради фінансової стабільності, співголовою якого є Голова Національного банку України Валерія Гонтарева. «Завдання Ради – комплексно й системно виявляти та мінімізувати всі ризики, що загрожують стабільності банківської та фінансової системи держави. Крім того, сьогодні існують протиріччя між монетарним та фіскальним напрямами державної політики. Усунення цих суперечностей – важливе завдання для Ради», – підкреслив Писарук.
Наприкінці засідання Комітету було відзначено, що без роботи всіх гілок влади буде важко рухатися вперед. Тому головним акцентом подальшої роботи всіх профільних державних установ та органів влади має бути саме конструктивна співпраця та постійний діалог.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *