ЗМІ: чому Путін діє у Сирії так рішуче?

ЗМІ: чому Путін діє у Сирії так рішуче?

  • 2 жовтня 2015

Image copyright
Reuters

Варіанти розвитку ситуації на Донбасі, повторення Росією українського сценарію в Сирії та критика ставлення Обами до Росії – в огляді закордонної преси 2 жовтня.

Росія повторює в Сирії український сценарій

Військові експерти вбачають у російській операції в Сирії ознаки, знайомі за російською кампанією в Україні: суміш дезінформації, димової завіси та несподіваних кроків, пише британська Financial Times.

Мета операції – ввести в оману опонентів і примусити США та її партнерів вгадувати реальні наміри Росії.

Очікувалося, що промова Путіна в ООН… повинна допомогти зрозуміти, чого він хоче. Насправді, вона залишила нас у ще більшому невіданні, ніж ранішеFinancial Times

Яскравий приклад – це промова Володимира Путіна в ООН цього понеділка. Дипломати вважали, що основна її мета – це кинути виклик Бараку Обамі у боротьбі за лідерство на Близькому Сході, допоки російські літаки не почали бомбити війська, опозиційні президенту Сирії Башару Асаду, пише видання.

“Очікувалося, що промова Путіна в ООН… повинна допомогти зрозуміти, чого він хоче. Насправді, після неї ми розуміємо ще менше, ніж раніше”, – сказав виданню один європейський дипломат у Москві.

Після запевнень російських дипломатів в ООН, що Москва шукає способів координації та співробітництва з Вашингтоном, Кремль раптово одноосібно почав наносити авіаудари в Сирії.

Це нагадує початок інтервенції у Крим на початку 2014 року, пише видання. Кремль швидко отримав ухвалу парламенту на військову операцію, а потім надіслав війська на запрошення Дамаска. Насправді ж війська переправлялися впродовж місяців, задовго до ухвалення рішення парламентом.

Найбільшою ж розбіжністю між словами і діями Москви стали авіаудари російських бомбардувальників по супротивниках президента Асада, вважає Financial Times.

Як тільки Росію почали звинувачувати у цьому, Москва знову змінила свої заяви. Авіаудари наносяться не тільки по цілях угруповання “Ісламська держава” (ІД), а по ширшому колу “терористичних груп”, заявив речник Володимира Путіна.

Російське Міністерство оборони у своїх звітах також змінило формулювання цілей із “Ісламська держава” на “терористичні групи” та “бойовики”, відзначає газета.

Російські офіційні особи в четвер заперечили, що від дій російської авіації в Сирії гинуть мирні жителі. Вони також наполягають, що всі уражені цілі стосуються “ІД”.

“Чемні люди” рятують Асада

Image copyright
AP

Російські авіаудари в Сирії почалися після серії невдач урядових військ, що поставили президента Башара Асада у найскрутніше положення за останні роки, пише американська International New York Times.

Російська військова підтримка прибула дуже вчасно, цитує видання одного з солдат проурядових військ у провінції Хомс.

“Без росіян сили ІД вже досягли би столиці провінції, міста Хомс. Я впевнений у цьому”, – каже він.

Проурядові війська відступали останніми місяцями не лише у боях з “ІД” на сході та в центрі країни, а й у протистоянні з військами опозиції на південному заході країни, які стали загрожувати узбережним провінціям, що є базовими для президента Асада.

Російські авіаудари навряд чи допоможуть йому відновити повний контроль над країною, але вони дають йому час, затягуючи військове протистояння та змушуючи США, Саудівську Аравію і Туреччину надсилати в Сирію більше військ та озброєння, вважає видання.

Заступник міністра закордонних справ Росії Ілля Рогачов у четвер заявив, що військове втручання Росії не обмежене лише Сирією. Москва готова відгукнутися на запрошення Багдада та допомогти іракському уряду у війні з “ІД”, сказав він.

Сергій Лавров пізніше зауважив, що поки що планів бомбити якісь цілі в Іраку немає, пише International New York Times. “Нас не запрошували. Нас не просили. Ми чемні люди”, – заявив пан Лавров.

Варіанти для Донбасу

Image copyright
EPA

Коментуючи переговори в нормандському форматі, кореспондент британської Guardian Шон Вокер повідомляє з Донецька, що зараз там справді дуже тихо.

Усі сторони втомились від військового конфлікту, тому найбільш вірогідно Москва намагатиметься юридично віддати ці території УкраїніGuardian

Хоча тривале політичне вирішення конфлікту ще не знайдене, є впевненість, що військові дії врешті-решт закінчаться через рік після досягнення перших Мінських угод, пише видання.

“Усі сторони втомилися від військового конфлікту, тому, найбільш вірогідно, Москва намагатиметься юридично віддати ці території Україні. Буде період нестабільного миру, під час якого Москва та Київ вирішуватимуть, наскільки далеко вони можуть піти у поступках”, – пише газета.

Москва наполягатиме на сценарії Придністров’я, коли де-юре регіон є частиною Молдови, але де-факто – незалежною міні-державою, що підтримується Росією, цитує видання головного редактора московського журналу “Репортер” Віталія Лейбіна.

Якщо Україна погодиться на значні поступки, то Росія поверне контроль над російсько-українським кордоном Києву, каже пан Лейбін.

Один із лідерів сепаратистів, міністр безпеки самопроголошеної “ДНР” та командир батальйону “Восток” Олександр Ходаковський, каже, що “ми будемо де-юре частиною України, але будемо мати власні закони та лідерів”, пише Guardian.

Росія послідовно заперечує свою участь у конфлікті на Донбасі.

Обаму перехитрили

Image copyright
EPA

Володимир Путін вкотре повністю перехитрив Обаму, пише американська Washington Post. Через два дні після того, як президент США привітав введення російських військ у Сирію для боротьби з “ІД”, стало зрозуміло, що Росія воює зовсім не з “ІД”.

“Обман був зрозумілий від самого початку, – каже видання. – Росія в Сирії не для того, аби воювати із “ІД”. Кремль надіслав винищувачі, ракети повітря-повітря та системи протиповітряної оборони SA-22. І це проти “ІД”, яка не має ані військово-повітряних сил, ані літаків, ані вертольотів?”

“Основна мета російської інтервенції – це залишити Асада при владі. Путін не зацікавлений у боротьбі з “ІД”, – вважає видання.

Володимир Путін діє так сміливо і рішуче тому, що лишилося лише 16 місяців президентства Обами, який це дозволяє, пише видання.

Росія твердить, що її мішенями є ті самі бойовики, з якими бореться коаліція на чолі зі США.

Служба моніторингу ВВС

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *