Криза в Сирії: позиції ключових гравців

Криза в Сирії: позиції ключових гравців

  • 2 жовтня 2015

Image copyright
Getty Images

Image caption

У Сирії перетнулися інтереси кількох світових потуг

Конфлікт у Сирії привернув увагу до цієї країни відразу кількох ключових гравців у світі, які, залежно від своїх інтересів, підтримують або режим Башара Асада, або численні угруповання бойовиків, що борються проти цього режиму.

Пропонуємо огляд позицій головних гравців:

Image copyright
AP

Image caption

Росія є найбільшим союзником Асада

Росія

Росія – один із найпослідовніших прихильників сирійського президента, оскільки збереження при владі його режиму вкрай важливе для Москви.

Росія блокує в Раді Безпеки ООН всі резолюції, спрямовані проти Асада, і продовжує, незважаючи на міжнародну критику, забезпечувати його армію зброєю.

Москва має намір зберегти за собою ключову військово-морську базу в Тартусі, яку вона орендує у Сирії, оскільки це єдина середземноморська база, якою може користуватися російський Чорноморський флот. У розпорядженні Росії перебуває також база ВПС в Латакії, де проживають переважно алавіти.

Днями російська авіація розпочала бомбардування позицій бойовиків як “Ісламської держави”, так і, за висловом Москви, “всіх інших терористів”. При цьому повідомляється, що удари були завдані і по позиціях угруповань, які підтримує Захід.

При цьому сам президент Путін підкреслює, що у цього конфлікту може бути тільки політичне рішення.

Image copyright
AP

Image caption

Президент США вважає, що Асад має піти з посади

США

США звинувачують президента Асада в тому, що він несе персональну відповідальність за масштабні злочини, і тому, з точки зору Америки, він повинен покинути свій пост. При цьому Вашингтон згоден з тим, що для закінчення війни і формування перехідної адміністрації необхідний переговорний процес.

США підтримують головний опозиційний альянс Сирії – Національну коаліцію, і надають обмежену військову допомогу “поміркованим” повстанцям.

З вересня 2014 року США у складі міжнародної коаліції завдають ударів з повітря по бойовиках ІД та інших угруповань джихадистів у Сирії.

Однак американці уникають здійснювати удари в інтересах Асада і не втручаються у військові дії, які армія Сирії веде проти бойовиків.

При цьому американська програма з підготовки та озброєння 5000 сирійських ополченців, які потім билися б із джихадистами ІД, ганебно провалилася: до лінії фронту дісталися буквально одиниці бійців.

Image copyright
AFP

Image caption

Саудівська Аравія підтримує кілька сунітських угрупувань сирійських повстанців

Саудівська Аравія

Сунітське королівство вважає, що президент Башар Асад не має права брати участь у вирішенні сирійського конфлікту і має відмовитися від влади на користь перехідної адміністрації, в іншому разі його слід усунути силою.

Ер-Ріяд є головним постачальником військової та фінансової допомоги цілій низці угруповань, включаючи бойовиків-ісламістів. Саудівці завжди закликали ввести зону, заборонену для польотів сирійської військової авіації, в інтересах захисту мирного населення.

Керівництво Саудівської Аравії було обурене рішенням адміністрації Барака Обами не втручатися у військовий конфлікт в Сирії після застосування в 2013 році хімічної зброї, відповідальність за що багато хто поклав тоді на Башара Асада.

Згодом влада в Ер-Ріяді, занепокоєна військовими перемогами “Ісламської держави” і зростанням популярності цього угруповання серед певної частини населення Саудівської Аравії, погодилися приєднатися до західної коаліції, яка веде повітряну кампанію проти ІД.

Image copyright
Reuters

Image caption

Туреччина наполягає на усуненні Асада від влади

Туреччина

Від самого початку заворушень у Сирії турецька влада різко критикували режим Асада.

За словами президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, сирійці “не можуть терпіти диктатора, дії якого призвели до загибелі 350 000 людей”.

Туреччина є головним партнером сирійської опозиції і вже розмістила у себе майже 2 млн біженців. Однак політикою турецької влади, що дозволяє транзит через свою територію бойовиків, зброї та біженців, користуються іноземні джихадисти, які прагнуть приєднатися до ІД.

Туреччина дозволила коаліції на чолі зі США використовувати свої авіабази для ударів по силах ІД у Сирії після потужного вибуху, організованого джихадистами на території Туреччини в липні 2015 року.

При цьому Анакара виступає проти підтримки західної коаліцією “Загонів народної самооборони” сирійських курдів (YPG), які є крилом забороненої в Туреччині Робітничої партії Курдистану (РПK), яку ЄС і США також зараховують до терористичних організацій.

Image copyright
AFP

Image caption

Іранські військові підтримують сирійські урядові сили

Іран

Іран, регіональний оплот шиїтів, щорічно витрачає мільярди доларів на підтримку алавітского режиму Асада, відправляючи до Сирії військових радників, надаючи кредити і продаючи зброю з великою знижкою.

Асад залишається головним союзником Ірану в арабському світі, а через Сирію йдуть поставки зброї ліванським ісламістам – руху Хезболла.

Саме Іран спонукав керівництво Хезболли прийняти рішення про відрядження на захід Сирії бойовиків для допомоги військам Асада.

Іранські та іракські ополченці, які стверджують, що лише захищають шиїтські святині, насправді активно воюють на боці сирійських військ.

Іран також запропонував мирне вирішення сирійської кризи, кульмінацією чого мають стати вільні багатопартійні вибори. Проте Іран поки що не брав участі у багатосторонніх і наразі безрезультатних мирних переговорах щодо Сирії, які проводяться під егідою ООН.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *