Вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб – у співпраці влади та громадськості
16 жовтня в м. Краматорську відбулося засідання круглого столу на тему «Переміщені особи: вирішення проблематики – у співпраці влади та громадськості». Захід організовано ГО «Східно-Українське Патріотичне Об`єднання» за підтримки Данської ради у справах біженців.
В засіданні круглого столу взяли участь представники Донецької облдержадміністрації, управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, заступник директора обласного центру зайнятості Наталія Адамова, радник міністра соціальної політики, координатор штабу допомоги «SOS-Краматорськ» Олександр Ворошков, голова Донецької організації інвалідів «Спілки організацій інвалідів України» Надія Паламарчук, громадські організації області, благодійні фонди, волонтери, ЗМІ.
Мета зустрічі – пошук дієвих шляхів вирішення проблеми ВПО у Донецькій області.
Учасники круглого столу обговорювали основні напрямки роботи і невирішені кола проблем, питання інтеграції внутрішньо переміщених осіб у суспільство, соціальну та психологічну реабілітацію, використання ВПО як ресурсу розвитку області.
Під час свого виступу заступник директора обласного центру зайнятості Наталія Адамова інформувала учасників круглого столу про законодавчі новації Уряду, які надають додаткові стимули роботодавцям працевлаштовувати внутрішньо переміщених осіб.
25 вересня 2015 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 696 «Про затвердження Порядку здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб» (далі – Порядок № 696), яка надає додаткових стимулів роботодавцям працевлаштовувати внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Порядком передбачено надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштованих безробітних переселенців, а також витрат на їх перепідготовку чи підвищення кваліфікації.
Служба зайнятості компенсуватиме роботодавцю витрати на оплату праці безробітного переселенця, направленого з центру зайнятості, якщо роботодавець забезпечить роботою працівника протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у два рази. Тобто, роботодавець має забезпечити зайнятість таких осіб протягом удвічі більшого періоду, ніж виплата компенсації (наприклад, строковий договір укладено на 6 місяців, компенсація виплачується 3 місяці).
Варто зазначити, що фінансування зазначених заходів здійснюється в межах строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, а у разі закінчення дії такої довідки – припиняється, і поновлюється після продовження строку її дії. Відшкодування відбувається в сумі витрат роботодавця на оплату праці працевлаштованого переселенця, але не вище середнього рівня заробітної плати, що склався у відповідному регіоні за минулий місяць. Компенсуються витрати не більше 6 місяців.
Крім того, роботодавцю, який працевлаштовує зареєстрованих безробітних з числа ВПО строком понад 12 місяців, компенсуються витрати на перепідготовку та підвищення кваліфікації таких осіб. Сума компенсації встановлюється в межах вартості навчання, але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зазначеною постановою також передбачається компенсація витрат зареєстрованим безробітним з числа внутрішньо переміщених осіб на переїзд до місця працевлаштування та проходження медичного огляду, якщо це необхідно для працевлаштування.
Фінансування цих заходів здійснюватиметься за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального захисту інвалідів України (у разі працевлаштування безробітного інваліда). У разі звільнення такого працівника за ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення встановленого терміну збереження гарантій зайнятості, роботодавець має повернути суму виплачених коштів у повному обсязі.
Учасники круглого столу намагалися привернути увагу суспільства до проблем внутрішньо переміщених осіб, необхідності консолідації зусиль усіх державних структур та роботодавців в напрямку сприяння їх інтеграції у зайняте суспільство на нових територіях мешкання.
За інформацією Донецького обласного центру зайнятості