Прокурори реагують на порушення конституційних прав громадян при застосуванні примусових заходів за адміністративні правопорушення
Упродовж 9 місяців поточного року при здійсненні нагляду за додержанням законів при застосуванні до громадян заходів впливу за адміністративні правопорушення прокурори у регіонах провели низку перевірок стану додержання законів і прав затриманих у місцях тимчасового тримання, спеціальних установах органів внутрішніх справ, охорони державного кордону та державної міграційної служби.
Особлива увага зверталася на дотримання прав громадян і нелегальних мігрантів, насамперед під час їх адміністративного доставлення, затримання та тримання у спеціальних установах, забезпечення права на захист, отримання безоплатної правової допомоги, послуг перекладача, гуманне поводження із затриманими тощо.
За результатами перевірок виявлено факти штучного створення підстав для адміністративного арешту осіб шляхом фальсифікації процесуальних документів провадження про адміністративне правопорушення.
Зокрема, прокуратурою Донецької області розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 365 КК України за фактом внесення працівниками Волноваського РВ ГУМВС України завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів провадження про адміністративне правопорушення стосовно особи, яка фактично була затримана за підозрою у вчиненні злочину. Досудове розслідування триває.
Перевірками стану додержання законодавства під час адміністративного доставлення, затримання іноземців, а також їх тримання в місцях тимчасового тримання органів державної міграційної та прикордонної служб виявлено порушення при проведенні огляду осіб, речей і документів, щодо дотримання строків затримання, порядку роз’яснення прав, забезпечення належних умов тримання тощо.
За поширеності систематичних порушень правил перебування в Україні такі примусові заходи стосовно іноземних громадян працівниками органів ДМС України своєчасно не застосовуються. Водночас ухвалені судом рішення про примусове видворення іноземців посадовими особами державної міграційної служби у ряді випадків належно не виконуються.
Так, з часу винесення судового рішення про примусове видворення громадянина Туніса впродовж майже 4 місяців працівниками Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області не вживалися заходи щодо його поміщення до пункту для перебування іноземців та примусового видворення. Лише за втручання регіональної прокуратури нелегального мігранта поміщено до спеціальної установи та видворено за межі держави.
Загалом за підсумками наглядової діяльності органів прокуратури за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення впродовж 9 місяців 2015 року за внесеними документами реагування до відповідальності притягнуто понад 1,7 тис службових осіб, скасовано чи змінено понад 60 судових рішень у справах про адміністративні правопорушення, звільнено 16 незаконно утримуваних осіб.
Крім того, з метою вдосконалення законодавчої регламентації повноважень органів прокуратури на апеляційне оскарження незаконних судових рішень у справах про адміністративні правопорушення, у т.ч. щодо противоправних дій, пов’язаних з корупцією, попередження випадків безпідставного звільнення судом правопорушників від адміністративної відповідальності Генеральною прокуратурою України ініційовано внесення до законодавства відповідних змін.
Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України