Коли марнотрат одружується зі скнарою
Коли марнотрат одружується зі скнарою
Кейт Ешфорд
BBC Capital
- 3 листопада 2015
Thinkstock
Гроші часто стають причиною сімейних сварок. Але якщо справжній марнотрат таки одружився зі скнарою, чи зможуть вони жити довго та щасливо?
З першого дня знайомства стало зрозуміло: в тому, що стосується грошей, Тейлор Мюррей і його дружина – повні протилежності.
“Я марнотрат, а моя дружина дуже економна, – розповідає 33-річний пан Мюррей, який мешкає у Каліфорнії. – Вона завжди знає залишки на банківських рахунках, навіть не дивлячись у чекові книжки, і в неї залізна сила волі стосовно імпульсивних покупок”.
Несумісність поглядів на фінанси може завдати шкоди будь-яким романтичним стосункам
“Іноді вона вважає, що я поводжуся безвідповідально, а мені час від часу здається, що їй потрібно навчитися насолоджуватися життям”.
Здається, прогнози для такого шлюбу не дуже високі. Адже сварки через гроші – один з найчастіших показників можливого розлучення, згідно з дослідженням, проведеним Університетом штату Канзас у США.
Але Тейлора Мюррея та його дружину такі прогнози не лякають. Чоловік впевнений, що різні погляди подружжя на фінанси мають свою вигоду.
“Завдяки моїй імпульсивності ми мали приголомшливі подорожі, які пам’ятатимемо завжди, – каже Тейлор Мюррей, старший програміст компанії CallTools.com, яка виробляє програмне забезпечення для центрів інформаційного обслуговування. – Але у нас також – гарний будинок, іпотека з чудовими умовами та банківський рахунок у розмірі наших піврічних доходів на “чорний” день. А це вже завдяки вмінню планувати моєї дружини”.
Хоча Тейлору та його дружині це вдалося, для багатьох стосунки з кимось, хто має протилежні погляди на витрачання грошей, можуть бути справжнім стресом.
Thinkstock
Сварки через гроші – один з найчастіших приводів розлучення
Згідно з дослідженням Школи бізнесу Стівена М. Росса при Мічиганському університеті, пари, в яких один з партнерів визначав себе марнотратом, тоді як інший – скнарою, в два рази менше зазначали, що вони “абсолютно задоволені” своїм шлюбом, ніж ті подружжя, погляди яких на фінансові питання співпадали.
“Несумісність поглядів на фінанси може завдати шкоди будь-яким романтичним стосункам та їхній довговічності, – каже Ейпріл Масіні, сімейний консультант та авторка колонки порад на сайті AskApril.com. – Ці відмінності часто важко подолати”.
Втім, фінансові протилежності часто притягуються, кажуть експерти. Хоча більшість самотніх людей стверджують, що вони воліли б, щоб їхній майбутній партнер мав схожі звички у витрачанні грошей, у реальному житті великі економісти та відчайдушні марнотрати часто приваблюють один одного.
Це підтверджують дослідження Північно-Західного університету і Школи бізнесу Вортона при Університеті Пенсільванії. Можливо, людей приваблюють ті риси характеру, які відсутні в них самих, припускають дослідники.
Відкрийте три рахунки: один – для вас, один – для вашого партнера, і один – для спільних сімейних витрат
“Насправді, це дуже поширена ситуація, – каже професор Еван Гіллон, дипломований психолог і клінічний директор організації “Перша психологічна допомога Шотландії”. – Ми знаємо, що найпоширенішою причиною суперечок у шлюбі є грошові питання. Дуже часто один з партнерів більше турбується про заощадження грошей і не любить ризикувати, тоді як інший – схильний більше витрачати прямо зараз і менше перейматися майбутнім”.
На щастя для пар, які потерпають від таких розбіжностей, існує низка стратегій, які допоможуть їм жити довго та щасливо, зокрема у фінансовому плані.
Гроші нарізно
Кожен потребує певної свободи та прагне самостійно контролювати своє фінансове становище. Аби зберегти власну свободу, відкрийте три рахунки: один – для вас, один – для вашого партнера і один – на сімейні витрати.
Всі спільні витрати мають фінансуватися із загального рахунку, а решта залишається на окремому рахунку кожного, і ви можете витрачати або заощаджувати, як вам заманеться.
Thinkstock
Якщо ви обговорюєте фінанси лише тоді, коли виникають проблеми, напруженість неминуча
“Таким чином, якщо марнотрат захоче купити пляшку вина за 600 доларів, а економний заощадити гроші на свою власну відпустку, все буде чудово”, – пояснює Джулія Чун, консультант з питань фінансового планування та нерухомості у компанії JYC Financial у канадському місті Ленглі, що у Британській Колумбії.
“Це ефективна тактика. Стрес зменшується, і кожен може сам контролювати ситуацію”.
Візьміть в руки маркер
“Отримайте виписки з ваших рахунків за останні три місяці, і за допомогою різнокольорових маркерів виокремте необхідні витрати, бажані і ті, які були абсолютно марними, – радить Джефф Moтске, засновник і генеральний директор компанії Trilogy Financial з Каліфорнії і автор книжки “Посібник з фінансової сумісності для пар”. – Це допоможе як марнотрату, так і економному партнеру побачити, куди ідуть їхні гроші”.
Зверніться до професіонала
Фінансовий консультант допоможе подружжю визначитися з цілями і розробити план на найближчі кілька років. “Я вважаю, що фінансовий план є життєво необхідним”, – зазначає пані Чун.
“Особливо для того, хто любить спускати гроші на вітер, такий план стане серйозним приводом стриматися в конкретній ситуації. Визначення певних цілей допомагає парі зрозуміти, що для неї означають гроші і чому вони їх витрачають саме таким чином”.
Thinkstock
Навіть якщо ви розмовляєте про гроші щомісяця, марнотрат може втратити “фінансову свідомість”
Тейлор Мюррей та його дружина, приміром, мають у сімейному бюджеті статтю “гроші на розваги”. “Якщо ми хочемо купити щось не дуже потрібне, і в нас є “гроші на розваги”, ми це купуємо, – ділиться Тейлор. – Якщо гроші скінчилися, про покупку треба забути. Завдяки цьому ми стали менше сперечатися і більше заощаджувати. І це також вчить мене контролювати імпульсивні покупки”.
Щотижнева фінансова нарада
Якщо ви обговорюєте фінанси лише тоді, коли виникають проблеми, напруженість неминуча.
Чим більше ви говоритиме про гроші, тим більш комфортно ви обидва почуватиметесь
“Чим більше ви говоритиме про гроші, тим більш комфортно ви обидва почуватиметесь, і тим скоріше ви впораєтеся із розбіжностями,” – радить Моніка Салазар, незалежний експерт з фінансових питань у стосунках з Еквадору.
“30-хвилинна фінансова нарада щотижня – це чудовий спосіб усвідомити ваші спільні цілі, а також дізнатися про відносини вашого партнера з грошима, – каже експерт. – Практика та послідовність допоможуть згодом позбутися сильних емоцій під час таких розмов”.
Встановіть поріг витрат
“Встановіть суму грошей, починаючи з якої ви маєте узгоджувати витрати один з одним, – рекомендує Ейпріл Масіні. – Чи то 300 доларів, чи 3000, домовтеся, що ви не робитиме покупок понад цієї суми без попереднього обговорення і взаємного схвалення”.
Ця порада виявилася дуже корисною для Тейлора і його дружини. “Ми домовилися обговорювати всі покупки понад 200 доларів, – розповідає він. – Це дає такому імпульсивному покупцю, як я, більше свободи і водночас стримує мене в рамках бюджету “грошей для розваг”. Побутові витрати, як-от покупку техніки, ми завжди обговорюємо разом”.
Thinkstock
Розуміння мотивів, страхів і почуттів вашого партнера допоможе разом дійти справедливого та керованого балансу грошей
Якщо один з партнерів постійно перевищує цей поріг, можливо, буде потрібно перевірити й інші його витрати, встановити жорстке обмеження на кредитку та частіше проводити грошові наради.
“Навіть якщо ви розмовляєте про гроші щомісяця, марнотрат може втратити “фінансову свідомість”, яку має підтримувати поріг витрат,” – пояснює пані Масіні.
Поставте себе на місце вашого партнера
Спробуйте зрозуміти, чому ваша половинка так поводиться з грошима. Можливо, він або вона у дитинстві не мали достатньо грошей, і це змушує їх турбуватися про “чорний” день. Або, можливо, навпаки – скрутне становище родини у дитинстві призвело до того, що зараз, він або вона витрачають багато грошей, тому що тепер вони можуть це собі дозволити.
“Розуміння мотивів, страхів і почуттів вашого партнера допоможе разом дійти справедливого та керованого балансу грошей”, – каже Ніккі Мартінес, психолог і консультант сайту психічної онлайн-допомоги BetterHelp.com.
Будьте готові до компромісу
Thinkstock
“Ми подорожували завдяки моїй імпульсивності і мали чудовий будинок завдяки економності дружини”
Жити разом з кимось, хто мислить інакше, вимагає вміння знайти “золоту” середину. “Якщо один з партнерів абсолютно не бажає або не може проявити гнучкість та зрозуміти бажання іншого, це поганий знак, – каже Еван Гіллон. – “Втім, компроміс працює в обох напрямках. Отже, спитайте себе, чи не поводитеся ви у даний момент так само вперто, як і ваша друга половина”.
оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті
BBC Capital.