Астрономи знайшли “близнюка” Венери
Астрономи знайшли “близнюка” Венери
Джонатан Амос
Науковий кореспондент BBC
- 12 листопада 2015
AP
Астрономи, які шукають планети за межами Сонячної системи, заявляють, що вони зробили одне з найважливіших відкриттів – виявили гарячу планету, яка схожа на Венеру.
Скеляста планета під назвою GJ 1132b приблизно такого ж розміру, як і Венера, і обертається навколо зірки, яка розташована за 39 світлових років від Землі.
З погляду астрономії це відносно невелика відстань, яка дозволить вивчити атмосферу цієї планети за допомогою телескопів наступного покоління, які вже розробляють.
Дотепер лише дуже великі об’єкти могли вивчати із Землі, і вчені з нетерпінням чекають можливості вивчати планети такого розміру, як GJ 1132b, оскільки це може дозволити їм визначити, чи є життя за межами Сонячної системи.
Гаряча планета
Оскільки GJ 1132b розташована на відстані в 39 світлових років від Землі (370 трильйонів кілометрів), то навряд чи до неї можна буде дістатись космічним кораблем.
Але якщо вчені зможуть зрозуміти, з яких молекул складається атмосфера цієї планети, це дозволить зрозуміти, що відбувається на її поверхні.
Однак GJ 1132b навряд чи придатна для життя.
Її орбіта настільки близька до її зірки, що один “рік” на цій планеті триває лише 1,6 дня на Землі. Як сказав один з вчених, які її виявили, вона постійно “печеться у духовці”.
Це означає, якщо на GJ 1132b і була вода, вона вже давно випарувалася. Однак у планети могла зберегтись атмосфера. Це робить GJ 1132b більш схожою на Венеру, ніж на Землю, хоча рівень температури на Венері приблизно в 15 разів менше. Венера гаряча, але не настільки.
Тим не менш, незважаючи на малоймовірність якогось життя на GJ 1132b, астрономи вважають, що досліджуючи її, можна отримати корисні навички для майбутнього вивчення більш придатних для життя планет.
Вивчати атмосферу настільки далеких планет – непросте завдання.
Для цього необхідно досліджувати світло зірки, яке проходить через атмосферу планети, коли та розташована між зіркою і Землею. Молекули атмосфери залишать певний хімічний слід в цьому світлі.
На жаль, подібні деталі неможливо виявити теперішніми телескопами. Крім того, зірка, навколо якої обертається планета, зазвичай настільки яскрава, що її світло затьмарює будь-які можливі молекулярні сліди.
У результаті досі можна отримати якусь інформацію лише про атмосфери дуже великих планет, такого розміру як Нептун або більших.
Але такі планети менш цікаві, ніж маленькі скелясті планети, на яких більше ймовірності виявити гази, які сприяють розвитку життя.
“Червоні карлики”
Вивчати GJ 1132b та її атмосферу буде легше, оскільки вона розташована на орбіті зірки, яку називають “червоний карлик”.
Маса таких зірок менша маси Сонця, їхня температура значно нижча, що означає, що їхнє світло навряд чи буде повністю затьмарювати атмосферу планети, яку досліджуватимуть.
Крім того, червоних карликів в Галактиці вдесятеро більше, ніж схожих на Сонце зірок. Тож, в чисельному вимірі це робить їхні планети кандидатами для майбутніх вивчень.
“Так, швидше за все, найближчі потенційно придатні для життя планети обертаються навколо червоних карликів”, – каже Закорі Берта-Томпсон, керівник команди вчених з Массачусетського технологічного інституту, які виявили GJ 1132b.
“І якщо ми хочемо вивчити атмосферу подібної планети, це буде набагато легше зробити в тому випадку, якщо ця планета обертається навколо невеликої і відносно холодної зірки, як у випадку з GJ 1132b”, – каже він.
Jonathan Irwin
В обсерваторії MEarth-Південь шукають планети на орбіті у “червоних карликів”
Необхідні для цього телескопи вже майже створили.
Протягом найближчих десяти років увійдуть в дію супер-обсерваторії на Землі, з дзеркалами, які мають діаметр до 40 метрів.
Окрім того, незабаром запрацює “спадкоємець” телескопа “Хаббл” – космічний телескоп “Джеймс Вебб” виведуть на орбіту в 2018 році.
Його детектори зможуть вивчати такі об’єкти, як GJ 1132b.
“Цей телескоп стане “машиною класифікації планет”, – каже Дрейк Демінг з Мерілендського університету.
“Довжина хвилі його інфрачервоного діапазону буде більша, ніж у “Хаббла”, а більшу частину інформації ми отримуємо саме з інфрачервоного спектра”, – розповів вчений.
Zach Berta Thompson
GJ 1132b так може виглядати з Землі
опублікували в журналі Nature.
- GJ 1132b обертається навколо зірки, розмір якої в п’ять разів менше Сонця
- Цей “червоний карлик” в два рази холодніше Сонця
- Він випромінює лише 1/200 світла порівняно із Сонцем
- Орбіта GJ 1132b розташована лише в 2,3 мільйонах кілометрів від зірки
- Один оберт довкола зірки триває 1,6 дня
- Діаметр GJ 1132b сягає 14800 км
- Діаметри Землі та Венери – 12700 км та 12100 км