Напади в Парижі: новий вид тероризму?
Напади в Парижі: новий вид тероризму?
Лоренс Пітер
ВВС News
- 15 листопада 2015
AP
Через напади у Франції ввели надзвичайний стан
Масштаб вибухів і стрілянини по мирних людях, що сталися майже одночасно в Парижі, занурив Францію у стан шоку.
Напади, в результаті яких загинули 129 людей, стали найбільшими в Європі після вибухів у Мадриді 2004 року.
Знову виникають питання про здатність західних спецслужб запобігати подібним масових вбивствам.
Президент Франції Франсуа Олланд назвав напад “актом війни”, організованим бойовиками екстремістського угруповання “Ісламська держава”.
Чому це трапилося в Парижі?
У січні, коли 17 людей загинули в результаті нападу на редакцію сатиричного журналу Charlie Hebdo, кошерний супермаркет і співробітницю поліції, в Парижі ввели підвищені заходи безпеки.
Амеді Кулібалі, який убив чотирьох заручників у супермаркеті і потім був застрелений поліцією, заявляв, що веде боротьбу в ім’я ІД.
Вже давно бідні передмістя Парижа та інших міст стали благодатним ґрунтом для ісламських екстремістів. Ідея джихаду приваблює деяких молодих мусульман, що зіткнулися з безробіттям і зневагою з боку суспільства.
Більше 500 французьких мусульман приєдналися до джихадистів, що воюються в Сирії та Іраку. Це більше, ніж з будь-якої іншої західної країни.
Французька авіація неодноразово завдавала ударів по бойовиках ІД у складі очолюваної США коаліції.
Про що говорить вибір цілей для нападу?
Мирні люди в Парижі були легкими цілями. Очевидно, що нападники хотіли вбити якомога більше випадкових людей.
Матч між збірними Франції та Німеччини на стадіоні Стад-де-Франс явно був потенційною метою. Незвично те, що три смертника підірвали себе біля трьох ресторанів, що знаходилися неподалік. Раніше у Франції подібних майже одночасних вибухів не відбувалося.
Потім – напад на концертний зал “Батаклан”, знов за участю смертників. Його головною метою знову було вбивство звичайних молодих французів, що прийшли на концерт повеселитися. Більше 80 шанувальників рок-групи, яка там виступала, загинули.
Деякі французькі аналітики згадували захоплення заручників в 2002 році в Москві, коли чеченські бойовики увірвалися до театру під час вистави. У результаті самого нападу і невміло проведеної операції по звільненню людей загинули 130 заручників і 40 бойовиків.
Французький журналіст Агне Пор’є у розмові з Бі-бі-сі зазначила, що цього разу озброєні люди вчинили напад в звичайному робочому районі Парижа, а не в туристичних місцях.
10-й і 11-й округи – дуже багатонаціональні, тому французам ще болючіше від того, що трапилось, сказала вона.
ІД взяла на себе відповідальність за напад в Парижі, назвавши місто “столицею скверни і розпусти”. Джихадисти також назвали відвідувачів концерту язичниками.
Експерт з безпеки з Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Шашанк Джоші сказав, що при виборі цілей враховували “культурний аспект”.
“Були спеціально обрані місця відпочинку, де люди відпочивають”, – сказав він ВВС. Смертники обрали багатолюдні місця, які ІД вважає аморальними, додав він.
Чи схоже це на попередні напади на інші міста?
За словами пана Джоші, найбільш тісну паралель можна провести з нападом в Мумбаї в 2008 році, який здійснили ісламістські бойовики з Пакистану. У кількох районах міста вибухали бомби і йшла стрілянина.
У Європі паризька бійня нагадала людям вибухи в поїздах Мадрида (у 2004 році) і метро Лондона (у 2005 році), які також здійснили ісламісти.
AFP
У Парижі посилили заходи безпеки
Цілями нападів ісламістів неодноразово ставали юдеї: в Парижі в січні, стрілянина в Єврейському музеї в Брюсселі в 2014 році і напад Мохаммеда Мера в Тулузі в 2012 році. Він убив рабина і трьох дітей у єврейській школі.
Антисемітський характер нападів джихадистів часто пов’язують з неприязню арабів до Ізраїлю.
Нинішня бійня в Парижі показує, що у бойовиків немає головного пріоритету при виборі цілей, сказав пан Джоші.
За словами бельгійського експерта з джихадистських угруповань Пітера Ван Остайена, ІД дає зрозуміти про свою готовність нападати в будь-який час в будь-якому місці, і ми не можемо цьому запобігти.
AFP
У столиці Франції в суботу можна було побачити багато військових
Напад був добре скоординованим і, швидше за все, готувався кілька місяців, сказав він в інтерв’ю ВВС.
Подібні вибухи смертників відбувалися в Сирії та Іраку, де бойовики випускали в людей усі свої кулі, після чого підривали себе в натовпі, додав він. Але у Франції такого ніколи не траплялося.
На думку пана Джоші, не факт, що нападники брали участь у бойових діях на Близькому Сході чи є знавцями озброєнь.
“Так, вони були підготовлені, але вони не показали високої точності стрільби. Можливо, вони пройшли лише базову підготовку”, – сказав він.
Чи було це промахом французьких спецслужб?
Ані пан Джоші, ні пан Ван Остайен так не вважають.
“Неможливо патрулювати всі місця скупчення людей. Головне тут – реакція на події, високий рівень комунікації між гілками влади, сильне лідерство, контроль над потоками інформації для недопущення паніки”, – сказав Шашанк Джоші.
Пітер Ван Остайен згоден: “Франція зробила все можливе. … Поки що рано говорити, чи могла вона запобігти тому, що трапилося”.
Головне питання зараз полягає в тому, чи були ці напади організовані за межами Франції, чи це справа рук місцевих ісламістів, яких надихнули ідеали угруповання.