Росія та Туреччина сперечаються про те, чи порушив Су-24 кордон
Росія та Туреччина сперечаються про те, чи порушив Су-24 кордон
- 25 листопада 2015
Getty
Вцілілий штурман збитого російського Су-24 заперечує факт перетину турецького кордону своїм літаком та говорить, що екіпаж не попереджали про ракетний удар. Водночас Туреччина наполягає на тому, що Су-24 перебував у повітряному просторі країни, а турецькі ЗМІ наводять ймовірні записи переговорів з російським літаком.
Не залітали навіть на секунду
збитого турецькими ВПС Су-24 Костянтин Мурахтін, заявив, що його літак не міг порушити турецький повітряний простір і перебував виключно над Сирією.
“Ні, це виключено, навіть на одну секунду. Тим більше, що ми летіли на висоті близько 6 тис. метрів, погода була ясна. Весь наш політ до моменту вибуху ракети повністю мною контролювався”, – сказав пілот в ефірі телеканалу “Росія 1”.
За його словами, екіпаж неодноразово виконував бойові польоти в тому районі і знали його “як свої п’ять пальців”.
“Бойові завдання виконували і назад поверталися по зворотному маршруту на авіабазу. Мені взагалі як штурману відома там кожна висота. Можу орієнтуватися навіть без приладів”, – переконує Костянтин Мурахтін.
Як каже російський штурман, ніяких попереджень від Туреччини про порушення повітряного простору не було, а ракета зайшла в хвіст літака раптово і в екіпажу не було можливості від неї ухилитися.
Записи переговорів
Туреччина наполягає на тому, що її протиповітряні сили 10 разів попереджали російських пілотів про те, що вони наближаються до турецького повітряного простору і мають змінити курс. На початку жовтня Туреччина
вже заявляла про порушення російськими військовими літаками її кордонів.
Речник міжнародної коаліції проти екстремістського угрупування “Ісламська держава” під керівництвом США полковник Стів Воррен заявив, що записані переговори між турецькими та російськими пілотами підтверджують той факт, що Туреччина попереджала росіян про можливий ракетний удар 10 разів, перед тим, як, власне, його завдала.
Турецькі ЗМІ оприлюднили аудіозапис, який, як стверджується, є одним з таких попереджень від радіолокаційної станції.
Влада Туреччини, втім, не підтвердила справжність цих записів.
Жорстка риторика
Getty
Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Путін на саміті “двадцятки” в Анталії, всього за дев’ять днів до того, як був збитий Су-24
Попри розмови про небажання посилювати напругу у відносинах з країнами, офіційні особи обох сторін вдалися до жорстких заяв.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров припустив, що інцидент є “спланованою провокацією” та звинуватив Туреччину у підтримці угруповання “Ісламська держава”.
Водночас президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав дії Росії в Сирії “гнобительськими” через підтримку президента Башара Асада у громадянській війні там.
Тим часом кількасот людей людей взяли участь у акції протесту біля посольства Туреччини в Москві. Будівлю закидали камінням, яйцями і банками з фарбою.
Демонстранти повибивали скло у кількох вікнах будівлі, після чого розійшлися. Поліція не втручалася і нікого не затримувала.
Як повідомив Російській службі Бі-бі-сі прес-аташе посольства Орхан Газігіль, у вікна летіли і пляшки, і працівники дипвідомства боялися пересуватися коридорами.
Сергій Лавров запевнив, що Росія не збирається вводити санкції щодо турецького бізнесу. Однак прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що через інцидент з літаком можуть постраждати спільні російсько-турецькі проекти.
“Ці втрати буде важко відновити, їхнім прямим наслідком може стати відмова від цілого ряду важливих спільних проектів і втрата турецькими компаніями своїх позицій на російському ринку”, – попередив глава російського уряду.
А голова анексованого Росією Криму Сергій Аксьонов заявив, що півострів взагалі відмовляється від співпраці з турецьким бізнесом і придбання турецьких товарів.