Вибори у Венесуелі: початок кінця латинського соціалізму?
Вибори у Венесуелі: початок кінця латинського соціалізму?
- 7 грудня 2015
Reuters
Ідейні прихильники Уго Чавеса зазнали у Венесуелі першої серйозної поразки за майже 20 років
Опозиція у Венесуелі в результаті виборів отримала 99 місць з 167 в однопалатній Національній асамблеї, поклавши край майже двадцятирічному домінуванню лівих соціалістів у законодавчому органі країни.
Чи означає це близький кінець правління соціалістів у Венесуелі?
З часу приходу до влади Уго Чавеса в 1999 році це перший програш правлячої Єдиної соціалістичної партії Венесуели. Президент-соціаліст Ніколас Мадуро визнав поразку, що значно знижує небезпеку насильства і позаконституційного протистояння влади і опозиції.
“Ми визнаємо ці несприятливі результати”, – сказав він у своєму зверненні до нації. За його словами, у поразці ідей “чавістів” – прибічників колишнього президента Уго Чавеса – винен великий бізнес, який нібито саботував розвиток економіки.
Getty
Президент Мадуро визнав поразку на виборах, що знизило напруження в країні
Відносини між опозицією і правлячою партією загострилися після виборів 2013 року, які відбулися після смерті Уго Чавеса. Тоді пан Мадуро виграв з невеликою перевагою, а антиурядові протести незгодних з результатами виборів призвели до смерті 43 людей.
Глибока економічна криза
Правоцентристська опозиція програвала вибори раз за разом, починаючи з 1999 року, проте своєю теперішньою перемогою вони зобов’язані в основному глибокій економічній кризі у Венесуелі.
Економічні проблеми Венесуели, на думку аналітиків, спровокувало падіння цін на нафту, що є основним експортним товаром країни.
Інфляція в країні перевищила 80%, в супермаркетах спостерігається серйозна нестача продуктів, таких як цукор, молоко, рис, кава, кукурудзяна мука і олія.
У магазинах – величезні черги, в країні спостерігається зростання злочинності, – всі ці фактори вплинули на результати виборів.
Водночас опозиція поки що не надала чіткої програми виходу з економічної кризи, оскільки в її рядах залишаються серйозні розбіжності з цього приводу.
Аналітики Credit Suisse підкреслюють: “Ми не очікуємо помітного поліпшення економічної ситуації в країні, незалежно від результатів виборів”.
Опозиційна коаліція правих і консерваторів розраховує отримати 112 місць у Національній асамблеї, 16 місць займуть соціалісти.
Reuters
Серйозна економічна криза – одна з причин перемоги правих
Перемога опозиції дає їй можливість оскаржувати президентське крісло пана Мадуро. Питання про референдум, однак, можуть поставити після закінчення половини терміну його правління, у квітні 2016 року.
Поки ж президентська Єдина соціалістична партія залишається серйозною силою, оскільки контролює владу в більшості муніципалітетів, що мають серйозну владу в країні.
Кінець соціалізму?
Поразка Єдиної соціалістичної партії Венесуели на виборах вперше за 16 років – відчутний удар не лише по прихильниках партії, а й по латиноамериканському соціалізму в цілому.
Явка на виборчі дільниці склала 74.3%. Це говорить про те, що більша частина населення країни розчарована в соціалістичних ідеях.
У листопаді в Аргентині на президентських виборах переміг опозиційний кандидат Маурісіо Макрі, завершивши таким чином 12-річне правління лівих сил.
У Бразилії лівий президент Ділма Руссефф відкидає звинувачення в корупції, які в кінцевому підсумку можуть призвести до її імпічменту.