Російська база в Білорусі: Москва дотискає?
Російська база в Білорусі: Москва дотискає?
Служба Моніторингу ВВС
- 15 грудня 2015
AP
Оглядачі очікують, що Путін пов’яже питання про базу з подальшою економічною допомогою Москви Мінську
У вівторок у Москві президент Білорусі Олександр Лукашенко зустрічається з російським лідером Володимиром Путіним. Це друга спроба очільників двох країн, які свого часу сформували Союзну державу Білорусі і Росії, обговорити нагальні питання.
Зустріч, яка мала відбутися 26 листопада, була скасована “через щільний робочий графік президентів” на тлі інциденту з російським бомбардувальником, збитим турецькими винищувачами.
Нині протокольні служби відбуваються загальними фразами про предмет розмови Путіна і Лукашенка, хоча оглядачі кажуть, що, окрім іншого, йтиметься про розміщення в Білорусі російської бази в обмін на подальшу економічну підтримку Москви.
Історія питання
Розмови про розширення російської військової присутності в Білорусі точаться ще від початку 2013 року. Саме тоді міністр оборони Росії Сергій Шойгу оголосив плани розташувати в сусідній країні полк російської авіації.
Протягом року росіяни перекинули до Білорусі шість винищувачів Су-27, які осіли в Бобруйську, і чотири Су-27, що базуються в Барановичах. За словами командувача ППО Білорусі Олега Двигальова, з того часу літаки не залишали територію країни.
Крім винищувачів, у Білорусі є центр зв’язку Військово-морського флоту Росії, розташований у містечку Вілейка на кордоні з Литвою, і станція раннього попередження у Ганцавичах, неподалік від Мінська. Обидві структури перебувають у Білорусі ще з радянських часів і охороняються російськими військовими.
Опиралися, як могли
Схоже, що перспектива отримати на своїй землі повноцінну російську базу не надто приваблювала Олександра Лукашенка. З 2013 року і донині йому вдавалося уникати прямої відповіді на пропозиції росіян прихистити у себе російський авіаційний контингент. А анексія Криму і всі наслідки появи “ввічливих зелених чоловічків” на сході України (Яку Росія послідовно і категорично спростовує. – Ред.), напевне, давали президентові ще більше підстав для роздумів, вважають білоруські оглядачі.
AFP
Росія і Білорусь регулярно проводять спільні військові навчання
Дійшло до того, що під час недавньої президентської кампанії влада заплющила очі на протести опозиції проти планів Росії розмістити свою базу в Білорусі, які та проводила прямо посеред Мінська.
У Росії багато важелів, аби наставити білоруського союзника на шлях істинний в її розумінніДенис Мельянцев, білоруський аналітик
Але 19 вересня 2015 року російські інформагентства повідомили, що пан Путін дав міністерству оборони вказівку укласти з Білоруссю 15-річну угоду на розташування авіабази. Згодом росіяни відрапортували, що вже визначили Барановичі як місце її дислокації. Згодом у ЗМІ з’явилася інформація, що на новій базі буде 12 російських винищувачів і чотири вертольоти.
Реакція пана Лукашенка була недвозначною. Він заперечив чутки про попередню домовленість з росіянами і заявив: “Сьогодні нам потрібні літаки, а не бази. У нас є свої чудові льотчики”.
Міністр оборони Білорусі Андрій Равков сказав, що “не бачить сенсу” у відкритті російської бази. А міністр закордонних справ Володимир Макей застеріг, що російська база на теренах Білорусі “не знизить геополітичної напруженості в регіоні”.
З базою або “без штанів”
На тлі таких заяв білоруських високопосадовців Кремль, схоже, вдався до роками перевіреної тактики.
Хоча пан Лукашенко й заявляв, що готовий до “серйозної розмови” із російським візаві, оглядачі не впевнені, що Мінськ зможе й надалі протистояти тиску Москви. Насамперед, через складну економічну ситуацію і багаторічну залежність від російських ресурсів.
“У Росії багато важелів, аби наставити білоруського союзника на шлях істинний в її розумінні”, –
каже аналітик Денис Мельянцев. Якщо Володимир Путін виставить ультиматум – або авіабаза, або припинення субсидій – то пан Лукашенко не зможе протистояти цьому, додає він.
оглядач Андрій Федоров: “Якщо конфронтація Росії з НАТО посилюватиметься, то дотиснуть і з базою в Білорусі”.
Знаний білоруський військовий експерт Олександр Алєсін припускає, що після російсько-турецького інциденту зі збитим Су-24 Кремлю ще дужче кортітиме розташувати свою авіабазу під боком Європи.
“І в Путіна є всі шанси дотиснути партнера, інакше білорусів можуть залишити без штанів”, – цитує експерта сайт
“Білоруські новини”.