Іноземна преса: кінець нафтової ери?
Іноземна преса: кінець нафтової ери?
- 24 грудня 2015
AP
Іноземна преса аналізує стан нафтового ринку і прогнози щодо його розвитку
Прогноз цін на нафту, політика польського уряду та різдвяний подарунок для мігранта – в огляді іноземної преси.
Що буде з нафтою?
Ціна нафти може досягнути минулорічного рівня у 100 доларів за барель лише у 2040 році, цитує британська Financial Times прогноз ОПЕК щодо розвитку ринку.
Кам’яна доба закінчилася не тому, що нам не вистачило камінняШейх Закі Ямані, колишній міністр нафти Саудівської Аравії
Але навіть такі передбачення, цілком ймовірно, можуть виявитися занадто оптимістичними, вважає британська Daily Telegraph.
Саудівська Аравія заливає ринок нафтою, аби знищити конкурентів, і сподівається на зростання ціни у майбутньому, пише видання.
Але світові гіганти, такі як Apple та Google, вже інвестують великі кошти у створення електромобілів. Китайський автовиробник Geely планує, що у 2020 році електромобілі складатимуть 90% його продукції.
Колишній міністр нафти Саудівської Аравії Шейх Закі Ямані попереджав 15 років тому в інтерв’ю Daily Telegraph: “Через 30 років буде величезна пропозиція нафти – і жодного покупця. Нафта буде залишатися у землі. Кам’яна доба закінчилася не тому, що нам не вистачило каміння”.
Саудівська Аравія не слухала його тоді і не чує зараз, пише видання.
Польща йде слідами Угорщини?
Новий уряд Польщі, створений консервативною партією “Право і справедливість”, повторює політично вмотивовані кроки угорського уряду, очолюваного партією “Фідес”, після виборів 2010 року, пише британська Financial Times.
“Право і справедливість” під час передвиборчої кампанії виступала із поміркованою позицією, що допомогло їй виграти перегони. Але після виборів вона почала діяти більш радикально, намагаючись посилити контроль над Конституційним судом так, як це робила угорська “Фідес”.
AFP
Нові президент і прем’єр Польщі Анджей Дуда і Беата Шидло – обидва представники партії “Право і справедливість”
Економічні платформи польської та угорської партій схожі. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан знизив оподаткування та запровадив єдину ставку податку на прибуток. Аби компенсувати дефіцит бюджету, він ввів “кризові” податки на банки, торгівельні мережі та телекомунікаційні компанії, ті сектори, де домінують іноземні компанії. Також були зменшені тарифи у комунальній сфері, де також багато компаній належать іноземцям.
Польський міністр економіки Матеуш Моравєцкі цього тижня розповів Financial Times, що звинувачення в утисках бізнесу “несправедливі та необґрунтовані”, уряд хоче бути “дуже дружнім” до бізнесу.
Але польська влада мусить якось фінансувати збільшення соціальних виплат, які правляча партія обіцяла перед виборами, і він вже розглядає оподаткування банківських капіталів та великих торговельних мереж, пише видання.
“Якщо подивитись на ситуацію з тієї точки зору, що за рахунок податку на банки ми зможемо знизити оподаткування малого та середнього бізнесу, то ми дуже дружні до бізнесу”, – каже пан Моравєцкі.
Консультант з ризиків Отілія Данд в інтерв’ю виданню застерігає, що потреба у фінансуванні передвиборних обіцянок, ймовірно, змусить польський уряд збільшити оподаткування і торговельних мереж, і телекомунікаційних компаній, як це зробили в Угорщині. “Вони шукають гроші і вони дивляться, що зійшло з рук їх сусідам”, – каже експерт.
Уроки 2015 року
Reuters
Independent називає 2015 рік роком неповторення помилок
Аналізуючи події 2015 року, британська Independent називає його роком неповторення помилок.
Катастрофу з Україною не можна виправити, але, здається, навіть у Москві можуть виносити уроки з помилокIndependent
Володимир Путін засвоїв дипломатичний провал з Україною і в Сирії вже поводився по-іншому. “Росія показала таку тонку дипломатію щодо Сирії, до якої їй було дуже далеко в ситуації з Україною”, – вважає видання.
Отримавши перевагу після введення військ у Сирію, Москва ініціювала перші спроби дипломатичного вирішення конфлікту за останні два роки. Путін залишався в тіні, можливо, розуміючи свій жахливий імідж на Заході, а на передньому плані грав Сергій Лавров.
“Катастрофу з Україною не можна виправити, але, здається, навіть у Москві можуть виносити уроки з помилок”, – пише видання.
У США, де Барак Обама розпочав останній рік свого терміну, зовнішня політика його адміністрації може слугувати прикладом винесених уроків з правління Джорджа Буша. Те, що республіканці критикують як пасивність та слабкість, насправді є мудрістю не повторювати минулі помилки, вважає видання.
У Британії прем’єр-міністр Девід Кемерон також виявився хорошим учнем.
Перемога його уряду у голосуванні щодо приєднання до військової операції у Сирії показала, як багато він виніс з поразки 2013 року. Політична нива була планомірно підготовлена. Уряд не поспішав із дебатами, допоки теракти у Парижі не змінили громадську думку.
А під час виступу в парламенті пан Кемерон зробив акцент на національній відповідальності та апелював до почуття доброти, а не страху: треба допомогти французам, які попросили про це.
Різдвяний подарунок безробітному мігранту
Безробітній мігрант з Сенегалу виграв 400 тисяч євро у іспанській різдвяній лотереї, пише британська Guardian.
Він виявився одним з 1 600 щасливців, які поділили призовий фонд у 2 мільярди євро.
Вісім років тому сенегальця Нгаме врятували іспанські прикордонники з переповненого човна, на якому він плив з Марокко.
З того часу він працював у фруктових садах за декілька євро на день, а нещодавно його взагалі звільнили.
На відміну від більшості великих лотерей, де головний приз дістається лише декільком особам, іспанська різдвяна лотерея розподіляє виграш серед тисяч переможців.
Її проводять щорічно з 1812 року. Навіть під час громадянської війни у 1936-39 роках лотерею проводили окремо обидві сторони.
Огляд підготувала Служба моніторингу ВВС