ПРАВА І ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ БОЙОВИХ ДІЙПравові

ПРАВА І ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ

ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ БОЙОВИХ ДІЙ

Правові засади:

Пільги учасникам бойових дій можуть визначатися одночасно кількома законами. Наприклад, якщо особа є військовослужбовцем та отримала статус УБД (учасник бойових дій), то певні пільги визначаються законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про боротьбу з тероризмом». Якщо виникають колізії між законами, особа може за власним бажанням обрати, положеннями якого з названих вище законів користуватися для отримання пільги. Крім того, додаткові або підвищені пільги можуть бути передбачені актами місцевих органів влади.
ДЕ ОФОРМИТИ ПІЛЬГИ:
Обов’язок з оформлення та надання встановлених законодавством пільг та компенсацій учасникам бойових дій/бійцям АТО покладено на:
– Органи соціального захисту населення
– Військові комісаріати
– Підприємства, установи та організації відповідно до їх компетенції.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ:

Нижче наведено перелік основних документів. Окрім них можуть знадобитися ще якісь документи конкретно для отримання певної пільги (див. далі). Паспорти (оригінал і копія) заявника та членів сім’ї, які мають право на пільги (дружина, чоловік, неповнолітні діти). Свідоцтво про народження неповнолітніх дітей. Оригінал і копія ідентифікаційного номера заявника та членів сім’ї, які мають право на пільги. Довідка про склад сім’ї. Оригінал і копія посвідчення УБД, пенсійного посвідчення (за його наявності) чи іншого документа, на підставі якого надаються пільги, визначеного додатком до постанови КМУ від 16.02.1994 р. № 94.
Посилання на тексти законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» на стор. 12 та 18, глави 1 і 4.
Закон України «Про боротьбу з тероризмом» Верховна Рада України; Закон від 20.03.2003 р. № 638-IV з усіма доповненнями та змінами http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/638-15

Житлово-комунальні послуги.

СКЛАД ПІЛЬГ
– 75 % знижка на квартплату;
– 75 % знижка плати за житлово-комунальні послуги;
– 75 % знижка вартості палива (в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення) і скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах середніх норм споживання.

КОМУ НАДАЮТЬСЯ :

Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунку плати за опалення: 21 кв. м на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. м на сім’ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м на сім’ю). Відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання (постанова КМУ від 09.12.1999 р. № 2246), Правил користування електричною енергією для населення (постанова КМУ від 26.07.1999 р. № 1357) та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення (постанова КМУ від 21.07.2005 р. № 630) громадяни реалізують право на пільги з дня подання відповідної заяви постачальникам послуг.

ЯК ОТРИМАТИ ПІЛЬГУ НА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ
– Звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до реєстру пільговиків із Пакетом документів 5.2. При собі мати оригінали зазначених документів. За необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання.
– Звернутися до постачальника/надавача відповідних послуг (міськенерго, міськгаз тощо) із заявою про оформлення пільги, Пакетом документів 5.2, квитанціями (розрахунковими книжками) про сплату за послуги (електроенергія, газ, вода), показаннями лічильника та довідкою-дозволом про оформлення пільги за фактичним місцем проживання (за необхідності). При собі мати оригінали зазначених документів.
– Отримати позитивне рішення організації – постачальника відповідних послуг (позначку в договорі) та внести зміни у відповідні нарахування.

ВАЖЛИВО!
ПАКЕТ ДОКУМЕНТІВ 5.2: копія посвідчення учасника бойових дій; копія паспорта; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія довідки про склад сім’ї з ЖЕО; копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей пільговика.
Послуги зв’язку.
Встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 % тарифів вартості основних та 50 % – додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 % затверджених тарифів.
Пільга щодо абонементної плати за користування телефоном надається за умови перейменування абонемента на особу, яка має право на пільги.

ЯК ОТРИМАТИ ПІЛЬГУ НА ПОСЛУГИ ЗВ’ЯЗКУ:
– Звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання для включення до реєстру пільговиків із Пакетом документів 5.3. При собі мати оригінали зазначених документів. За необхідності отримати довідку-дозвіл про оформлення пільги за фактичним місцем проживання.
– Звернутися до постачальника/ надавача послуг зв’язку (вузол зв’язку тощо) із заявою про оформлення пільги, Пакетом документів 5.3, квитанціями про сплату за послуги звязку та довідкою-дозволом про оформлення пільги за фактичним місцем проживання (за необхідності). При собі мати оригінали зазначених документів.
– Отримати позитивне рішення організації – постачальника відповідних послуг (позначку в договорі) та внести зміни у відповідні нарахування.

ВАЖЛИВО!
ПАКЕТ ДОКУМЕНТІВ 5.3 – копія посвідчення учасника бойових дій; копія паспорта; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Грошова допомога.

СКЛАД ПІЛЬГ :
Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України (у 2015 році – 875 гривень).
Виплата разової грошової допомоги проводиться управлінням праці та соціального захисту населення щорічно до 5 травня через поштові відділення зв’язку за місцем проживання одержувача або через установи уповноважених банків. Для цього подавати будь-які документи не потрібно. Органи соціального захисту населення спільно з установами, в яких ветерани війни перебувають на обліку, самі формують списки ветеранів війни.

Транспортні послуги.

СКЛАД ПІЛЬГ:
– Безплатний проїзд усіма видами міського і приміського пасажирського транспорту та автобусами приміських, міжміських та міжобласних маршрутів незалежно від відстані та місця проживання.
– Безплатний проїзд один раз на два роки (туди й назад) усіма видами міжміського транспорту або проїзд один раз на рік (туди й назад) вказаними видами транспорту з 50 % знижкою.
ПРАВОВІ ПІДСТАВИ:
Для учасників бойових дій документом, що посвідчує право на безоплатний проїзд, є посвідчення учасника бойових дій з написом «Посвідчення учасника бойових дій» та лист талонів на проїзд міжміським транспортом.
Для здійснення права на безплатний проїзд один раз на два роки (туди й назад) усіма видами між- міського транспорту або на проїзд один раз на рік (туди й назад) вказаними видами транспорту з 50 % знижкою УБД повинен разом із посвідченням учасника бойових дій пред’явити у касах транс- портних підприємств лист талонів на право одержання ветеранами війни проїзних документів. Постановою КМУ від 12.05.1994 р. № 302 визначено, що листи талонів на право одержання ветеранами війни проїзних документів безоплатно і з 50 % знижкою їх вартості видають:
– учасникам бойових дій – органи Міноборони, МВС, МНС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПтС, Управління державної охорони, Держспецтрансслужби за місцем реєстрації учасника бойових дій;
– інвалідам війни, учасникам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни – органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Листи талонів на пільговий проїзд видаються при пред’явленні пільгового посвідчення особи та поверненні раніше отриманого бланку талонів. Талони і квитки без посвідчення про право на пільги недійсні. Талони можуть бути використані для проїзду тільки протягом зазначеного у них року.
ВАЖЛИВО!
У разі втрати талони й квитки не поновлюються. Квиток, виданий за пільговими талонами, заміні або передачі іншим особам не підлягає.

Переваги, пов’язані з трудовою діяльністю.

– Використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік.
– Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.
ВАЖЛИВО!
Для того, щоб скористатись цим видом пільг, необхідно надати до відділу кадрів копію посвідчення УБД.

Медичне обслуговування.
СКЛАД ПІЛЬГ:
– Безплатне одержання ліків за рецептами лікарів.
– Першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).
– Безоплатне щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або компенсація вартості такого лікування.
– Щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів.
– Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
БЕЗОПЛАТНЕ ОДЕРЖАННЯ ЛІКІВ:
Для безоплатного отримання лікарських засобів необхідно звернутись до державної аптеки, закріпленої за відповідним медичним закладом, лікар якого надав рецепт, за місцем проживання особи, та пред’явити посвідчення УБД та рецепт лікаря. Якщо особа обслуговується у відомчому медичному закладі, то отримати ліки можна в аптеках, закріплених за таким закладом. Постанова КМУ від 17.08.1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» передбачає безоплатний або пільговий відпуск ліків за рецептами у разі амбулаторного лікування та визначає категорії населення, які мають право на такі пільги, та категорії захворювань, на які поширюються такі пільги. До однієї з категорій, якій у разі амбулаторного лікування ліки відпускаються безоплатно, належать, зокрема, особи, яким передбачено безоплатний відпуск лікарських засобів згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Перелік захворювань, за наявності яких надаються лікарські засоби, визначений постановою КМУ від 05.09.1996 р. № 1071.

БЕЗПЛАТНЕ ПЕРШОЧЕРГОВЕ ЗУБОПРОТЕЗУВАННЯ:
Для того, щоб скористатися пільгою з першочергового безплатного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), потрібно в державному закладі охорони здоров’я пред’явити посвідчення УБД.

ЩОРІЧНЕ МЕДИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ І ДИСПАНСЕРИЗАЦІЯ:
Для того, щоб проходити щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів, потрібно в державному закладі охорони здоров’я пред’явити посвідчення УБД.

ПЕРШОЧЕРГОВЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ТА ГОСПІТАЛІЗАЦІЯ:
Першочергове обслуговування УБД у лікувально-профілактичних закладах, аптеках здійснюється незалежно від форми власності (державних чи приватних). Для реалізації зазначеної пільги необхідно пред’явити посвідчення УБД.

БЕЗОПЛАТНЕ ЩОРІЧНЕ САНАТОРНО-КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ:
УБД мають право на:
– безоплатне забезпечення санаторно- курортним лікуванням;
– одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.
Відповідно до Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 р. № 187, УБД мають право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю лікування, путівки до якого придбані за рахунок коштів державного бюджету.
Для того, щоб скористатись цією пільгою, УБД повинні за зареєстрованим місцем проживання перебувати на обліку для санаторно-курортного лікування в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах міських рад.
За загальним правилом УБД забезпечуються путівками щороку. Компенсація вартості самостійного санаторно- курортного лікування УБД, учасникам війни виплачується за їх бажанням у розмірі вартості самостійного санаторно-курортного лікування на час проведення оздоровлення, але не більше ніж середня вартість санаторно- курортної путівки, визначена відповідно до порядку, встановленого постановою КМУ від 17.06.2004 р. № 785.

ЯК ОТРИМАТИ ПІЛЬГУ З БЕЗОПЛАТНОГО ЩОРІЧНОГО САНАТОРНО-КУРОРТНОГО ЛІКУВАННЯ:
– Отримати довідку за формою 070/о у тій лікувальній установі, де УБД проходив лікування.
– Стати на облік у місцевому органі соціального захисту населення за місцем проживання, звернувшись туди із такими документами: паспорт; посвідчення УБД; медична довідка за формою 070/о.
– Щороку використовувати пільгу.

ВАЖЛИВО!
Для отримання права на пільгу щодо санаторно-курортного лікування потрібна медична довідка за формою 070/о. Ця довідка згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 р. № 110 надається всіма закладами охорони здоров’я на підставі рішення санаторно-курортної відбіркової комісії або лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК).

Соціальне обслуговування.

СКЛАД ПІЛЬГ:
– Першочергове обслуговування підпри- ємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, між- міського транспорту.
– Позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі немож- ливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з до- глядом за учасником бойових дій.
– Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Файл
b.pdf


Файл
АТО довідник.pdf

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *