Бороди можуть бути корисними для здоров’я

Бороди можуть бути корисними для здоров’я

  • 24 січня 2016

Якби вам треба було знайти новий переможний антибіотик, де б ви його шукали? У болоті? На віддаленому острові? А може, варто спочатку повичісувати бороди? Ось що з’ясував Майкл Мослі.

У програмі “Довіртесь мені – я лікар” ми проводимо експерименти, з яких іноді народжуються справжні наукові відкриття. У попередньому випуску, наприклад, ми знайшли, що можна зменшити калорійність макаронів, якщо зварити їх, охолодити, а потім заново розігріти.

Це було дуже приємне відкриття. Але наша найостанніша знахідка – бактерії, що, схоже, виробляють нову форму антибіотика, – здається, може стати ще більш значущою. Особливо потішив той факт, що їх знайшли у людській бороді.

Як ви, мабуть, помітили, бороди повернулись. Еспаньйолка, шкіперська борода, загострена борода а-ля ван Дейк, густа борода, що поширюється на шию, – всі вони мають своїх прихильників.

Бороди пробиваються і ростуть повсюди, наче свіжа трава навесні; тож природно, що у них з’явились і вороги.

Ці люди вважають бороду не просто зайвою і штучною дурницею, а й потенційним розсадником шкідливих бактерій.

Програма “Довіртесь мені – я лікар” виходить на каналі ВВС Two

Чи є докази, що бороди якось загрожують здоров’ю? Погонофоби – люди, що бояться борід, – дістали підтвердження своїх страхів у висновках нещодавнього дослідження, яке пройшло у штаті Нью-Мексико і виявило у випадково обраних бородах сліди ентеробактерій, що зазвичай присутні у фекаліях.

Як написала одна газета: “У деяких бородах більше екскрементів, ніж в туалеті”.

Та наскільки це типово? Інше і, схоже, більш серйозне наукове дослідження, проведене в одному американському шпиталі, призвело до кардинально інших висновків.

Бактерії в бороді

У межах цього дослідження, доповідь про яке опублікував Journal of Hospital Infection, науковці взяли мазок зі шкіри обличчя у 408 працівників шпиталю, бородатих та безбородих.

За дослідженням стояли вагомі причини. Як відомо, люди часто “підхоплюють” хвороби у лікарні, в тому числі і смертельні; багато пацієнтів захворюють на ті хвороби, яких не мали на початок лікування.

Вину за це уже покладали на руки, білі халати, краватки та обладнання – а як щодо борід?

Що ж, на свій подив, дослідники побачили, що чисто поголені працівники частіше мали на обличчі щось нехороше, ніж бородачі.

На нещодавно поголених щоках більше ніж втричі частіше зустрічався метицилін-резистентний золотистий стафілокок (MRSA). MRSA – особливо небезпечний і поширений чинник новопридбаних захворювань пацієнтів, оскільки він стійкий до багатьох сучасних антибіотиків.

Чому ж так? Дослідники припускають, що гоління може лишати на шкірі мікроскопічні порізи, “які можуть сприяти заселенню та розмноженню бактерій”.

Можливо. Але є ще одне можливе пояснення, що так і кидається в очі: бороди борються з інфекціями.

Та ну? Що ж, чисто з цікавості ми нещодавно зібрали мазки з борід випадкових учасників експерименту і відправили їх доктору Адаму Робертсу, мікробіологу з Лондонського університетського коледжу, з питанням: що можна виростити зі змісту цих борід?

Бородоцилін

Адаму вдалося виростити понад 100 різних бактерій, включно з тією, що зазвичай зустрічається у тонкому кишечнику.

Однак, як він поспішив запевнити, це не означає, що вона потрапила у бороду з фекалій. Такі знахідки нормальні і не варті хвилювань.

Набагато цікавішим було його спостереження, що у кількох чашках Петрі щось явно вбиває деякі бактерії. Найочевиднішим підозрюваним був інший мікроб.

Коротка історія бороди

Alamy

  • Як пишуть історики, Александр Македонський забороняв своїм воїнам носити бороди, боячись, що ворогам буде зручно хапатися за них у битві і вбивати бородачів;
  • Адріан (76-138 рр. н.е.), судячи з усього, був першим римським імператором, який носив бороду;
  • Ймовірно, найдовша борода в історії була у Ганса Ланґсета – 533 см; після його смерті бороду подарували Смітсонівському інституту (гіперлінк) (м. Вашингтон, США);
  • Носіння бороди було примусовим в Афганістані часів Талібану і, навпаки, заборонене в Албанії за правління комуніста Енвера Ходжи (1908-1985) і, деякий час нещодавно, у Туркменістані.

Ми бачимо у мікробах ворогів, але вони на нас так не дивляться. На їхньому мікроскопічному рівні, ворогами виступають інші бактерії та грибки.

Вони конкурують за їжу, ресурси та простір. За тисячі років такого життя деякі з них виробили найефективнішу зброю мікробного світу – антибіотики.

Science Photo Library

Грибок Penicillium notatum – чи є щось подібне у бородах?

Пеніцилін був уперше екстрагований з Penicillium notatum, виду грибка. Його убивчі для інших мікробів властивості були відкриті Александром Флемінгом, коли той побачив, що спори грибка, випадково занесені в його лабораторію з сусідньої, винищили деякі бактерії, що він пророщував у своїй чашці Петрі.

То чи може бути, що і наші таємничі мікроби виконували схожу роботу? Вбивали інші бактерії, продукуючи якийсь токсин?

“Так, – дуже обережно каже Адам. – Може бути”.

Адам упізнав у мовчазних кілерах представників епідермального стафілококу (Staphylococcus epidermidis).

Коли він звів їх разом з особливо стійкою до медикаментів формою кишкової палички (Escherichia coli) – тією, що спричиняє інфекції сечової системи, вони почали вбивати направо і наліво.

Очистка і належне випробування нового антибіотика – справа надзвичайно дорога, і невдач на цьому шляху так багато, що навряд чи лікарі найближчим часом прописуватимуть пацієнтам Бородоцилін.

Getty

Славнозвісні бородані ZZ Top

Але Адам дуже серйозно узявся за пошуки заміни нинішнім антибіотикам.

Як він каже, інфекції, стійкі до антибіотиків, вбивають щонайменше 700 тисяч людей на рік; очікується, що до 2050 року цей показник зросте до 10 мільйонів. За останні 30 років нові антибіотики винайдені не були.

Окрім знайденого у бородах, дослідницька група Адама нещодавно виявила серед мікробів, присланих різними людьми, особливі антиадгезивні молекули, що заважають бактеріям прилипати до поверхонь.

Згідно з гіпотезою вчених, їх можна додавати у зубну пасту та рідину для полоскання рота, щоб запобігти прикріпленню бактерій до зубної емалі.

І все ж таки, чого тільки не знайдеш у бороді!

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *